Znanstvene dokaze djelotvornosti aromaterapije teško je prikupiti zbog financijskog ograničenja. Nijednoj tvrtki nije u interesu uložiti veliki novac u ispitivanje na velikim uzorcima, jer esencijalna ulja nije moguće patentirati i na njima zaraditi bogatstvo.
Zato se istraživanja provode na malim uzorcima, a testiraju se samo neke od primjena pojednih ulja.Tako su u ožujku ove godine objavljeni rezultati istraživanja učinka limunova i lavandina ulja, koje je provela ekipa s Državnog svučilišta Ohio, pod vodstvom prof. Janice Kiecolt - Glaser.
Pokusi su provedeni na 56 dobrovoljaca, kojima je dano da udišu loptice vate namočene u limunovo ulje, lavandino ulje ili običnu destitliranu vodu, koja je služila kao placebo.Testiranja su obuhvatila mjerenje tlaka i pulsa , reakcije na bol prilikom umakanja nogu u hladnu vodu, brzinu zacjeljivanja manjih kožnih rana te psihotestove.
Na kraju se pokazalo da limun doista ima antidepresivna svojstva, a nije dokazano da lavanda smiruje, zacjeljuje rane ili ublažava bol.Aromaterapeuti su komentirali te nalaze s upozorenjem da je lavanda testirana na nestručan način, jer se iscjeljujući i analgetski učinak toga ulja postiže utrljavanjem na bolesno mjesto, a ne inhalacijom.
Iz časopisa Vaše zdravlje,lipanj/srpanj 2008, br.60