U vrijeme gripa i zimskih viroza nije naodmet prisjetiti se biljke koja je po svojim imunostimulirajućim svojstvima jedno od najvećih čuda prirodne kemijske tvornice.
Biljka sjevernoameričkog kontinenta , povezuje se sa starim Indijancima ( oni su je najvjerojatnije žvakali i na taj način izvlačili njen sok) a ime joj polazi od grčke riječi za ježa (echinos)- baš zato što njena sjemena glavica nalikuje na ježića.
Arheološka iskopavanja donijela su nam dokaze da se biljka koristila unazad 500 godina na sjevernoameričkom kontinentu kao sredstvo kojim su se Indijanci borili protiv infekcija, podizali svoj imunosni sistem i liječili infekcije i rane na koži kao i ubode insekata.
Ova visoka, jaka i otporna biljka bez problema bi se mogla uzgajati i u našim krajevima a od devet vrsti ehinaceje samo tri su u fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea angustifolia , Echinacea pallida , and Echinacea purpurea a ova potonja: Echinacea purpurea je , čini se prema istraživanjima, najefikasnija kao imunostimulant i to upravo njeni nadzemni dijelovi. Sadrži polisaharide, glikoproteine, esencijalno ulje, alkaloide kavene kiseline, polienske i poliinske amide, amine i ketone. Dovoljno je zapamtiti da kvalitetan preparat ehinaceje mora biti standardiziran na 0,3% alkilamida.
U upotrebi je i korijen E. pallida.
Upotreba:
Brojna klinička ispitivanja dokazala su da ehinaceja djeluje stimulirajuće na imunosni sustav, ublažava bol, smanjuje upalu i ima antivrusno i antioksidativno djelovanje. Ehinaceja povećava broj leukocita u krvi i pojačava fagocitozu bakterija i toksičnih tvari u organizmu od strane makrofaga i granulocita te na taj način djeluje protuupalno.
Tinktura ehinaceje je tinktura izbora kod liječenja i ublažavanja simptoma gripe te kod ostalih i čestih infekcija dišnog sustava. Koristi se i za liječenje infekcija urinarnog trakta i kandidijaze kod žena, kod upale uha, sinusitisa i alergijskih rinitisa a zacjeljujuće djeluje na rane koje sporo zarastaju i kod infekcija kože.
Može se koristiti i preventivno da bi se organizam ojačao i lakše obranio od infektivnih bolesti ali preporučuje se da se uzimanje ograniči na šest do osam tjedana, maksimalno.
Na tržištu se nalazi upravo poplava preparata sa ehinacejom ali je jako teško doći do pravog i djelotvornog preparata. Studija neovisnog laboratorija pokazala je da od 11 preparata sa ehinacejom- samo je četiri imalo ono što je proizvođač tvrdio na etiketi, jedan preparat uopće u sebi nije sadržavao ehinaceju, nekoliko preparata je imalo pomiješane vrste i biljne organe od onih koje su naveli a standardizirani preparati su sadržavali drugačije vrijednosti aktivnih supstanci od onih koje su bile označene na etiketi. Zato, oprez pri kupnji!
Doziranje:
- 6-9ml svježe iscijeđenog soka ehinaceje dnevno
- 1-2g osušenog nadzemnog dijela biljke ili korijena na 200ml vode u obliku čaja
- tinktura 1:5 sa 50% alkoholom- 20-50 kapi / 3 puta dnevno ako se uzima kroz dulje vrijeme( najviše osam tjedana bez pauze) ili do 5 puta dnevno ako se radi o akutnoj prehladi ili gripi jer se tada uzima samo kroz nekoliko dana, dok simptomi infekcije ne oslabe ili nestanu.
Ehinaceja se nakapa u pola čaše (100ml) vode na sobnoj temperaturi i pije između obroka.
- u mastima i preparatima za vanjsku upotrebu za zacjeljivanje rana i ožiljaka ili liječenje upalnih bolesti kože treba biti minimalno 15% svježeg soka ehinaceje
U pedijatrijskoj upotrebi potrebno je izbjegavati preparate koji sadrže alkohol a doza za dijete u dobi šest pa do dvanaest godina je 1/3 doze za odraslu osobu.
Kontraindikacije i upozorenja:
Ne koristiti ehinaceju dulje od osam tjedana bez pauze!
Ehinaceja je kontraindicirana kod ljudi sa autoimunim bolestima ( multipla skleroza, reumatoidni artritis, dijabetes, autoimunie bolesti štitnjače), kod osoba zaraženih
HIV-om, osoba koje imaju oštećenu jetru te osoba koje imaju transplantirani organ i na terapiji su imunosupresivima.
U rijetkim slučajevima izaziva alergijske reakcije koje se mogu očitovati kao blagi osip pa sve do anafilaktičkog šoka ( najčešće zbog alergija na porodicu Asteracee).
U obliku tinkture ehinaceja može izazvati neugodan osjećaj i privremenu neosjetljivost jezika.
Iako nema čvrstih dokaza, treba je izbjegavati za vrijeme trudnoće i dojenja.
Andrea Šitum
aroma_fitoteka@yahoo.com