Čajevac je australska biljka, već dobro poznata i kod nas. Kao što je kod nas lavanda sve lijek, čajevac (Maleleuca alternifolia) je to kod njih. Dobra strana čajevca je da s njim ne možete pogriješiti jer – nanosi se direktno na kožu (kod akni, porezotina, uboda insekta), a djeluje vrlo snažno na viruse, bakterije i gljivice. Stimulira imunitet. Kao što smo rekli - sve lijek!
Dakle, kada i kako koristiti čajevac?
Čajevac je imunomodulator, pa ga je poželjno koristiti kad god osjetimo umor, slabost, osjećaj da nas „hvata“ neka prehlada. Vruća kupka (38'C) je idealna u tom slučaju. Dok se još puni voda, u kadu možete ubaciti i šaku Epson soli (ili obične morske) koja će potaknuti znojenje i otplaviti toksine. Kad se sol otopi, a kada je puna, dodajemo pola decilitra sojinog vrhnja u koje smo umiješali ukupno 15-20 kapi eteričnog ulja. Kod pada imuniteta možete koristiti ravensaru, čajevac ili kajeput (podignuti će imunitet), te ružmarin cineol, cedar atlantski i čempres (djelovati će na cirkulaciju, protok limfe). Kupka sa soli iscrpljuje, stoga je dobro nakon toga se odmoriti.
Kupka će odlično pomoći i kod psihičkog i fizičkog umora i nesanice. Da bi se osoba opustila koristite sljedeća eterična ulja: čajevac (također djeluje kod umora), slatku naranču, lavandu pravu, ylang ylang. Uz laganu glazbu i fina mirisna ulja um i tijelo će se lagano opustiti. Način spremanja kupke isti je kao kod prehlade. Imajte da na pameti da se kupke ne preporučuju osobama sa srčanim problemima i visokim krvnim tlakom.
Kod urinogeniralnih infekcija možete koristite sjedeće kupke. U lavor stavite 1 litru mlake vode, te dodajte 3-5 kapi čajevca. Sjediti u tome 5 minuta, 2-3 puta dnevno. Kap ovog ulja može se nakapati i na dnevni uložak, tako će inhalirati tijekom dana. Ukoliko želite dodatno djelovati, a ovisno o tegobi koju imate (urino ili vaginalnu), lokalno se mogu nanositi mješavine ulja. Jasno, aromaterapija nije zamjena za medicinu, stoga ukoliko simptomi potraju treba se obratiti liječniku.
Kod gljivičnih oboljenja kože, najčešće na tabanima i rukama, u 10 ml baznog ulja (tamanu) dodajte 6 kapi čajevca, 5 kapi geranija burbon i 6 kapi palmarose. Osim što djeluju protugljivično, regulirati će lučenje sebuma, te potaknuti regeneraciju kože.
Kod herpesa, u 10ml baznog ulja dodajte 6 kapi čajevca i 5 kapi ravensare (djelovati će na imunitet i infekciju), te 4 kapi sjemena mrkve i 5 kapi lavande prave (potaknuti će regeneraciju kože).
Tankim pamučnim štapićem za uši nanesite 1 kap čajevca na prištić kao dezinfekcijsko sredstvo kod akni. Nakon toga nanesite mješavinu lješnjakovog ulja (10ml) s 3 kapi palmarose, 4 kapi čajevca i 3 kapi kamilice rimske. Hidrolat (cvjetna vodica) čajevca koristi se kod njege masne kože, a može se nanositi i prije lješnjakove mješavine.
U aroma lampici (10-15 kapi), ili u raspršivaču za prostor (40ml vode, 10 ml alkohola promiješajte s 10 kapi čajevca, 10 kapi limuna, 10 kapi lavande prave) koristi se i čajevac kod dišnih infekcija. Mješavinu za lokalno nanošenje na prsa možete napraviti tako da u 30 ml baznog ulja dodajte 10 kapi čajevca, 10 kapi eukaliptusa globulis i 5 kapi slatke naranče.
Kod afti i problema s desni, u 1 dcl vode dodajte 1 kap čajevca i 1 kap kadulje ljekovite, promiješajte i grkljajte. Vodu ispljunite. Ponovite 2-3 puta dnevno.
Iako je čajevac siguran i netoksičan, kod djece treba biti posebno oprezan i koristiti puno manje doze. Ukoliko vam se čini da trebate neku malo jaču mješavinu, ili da ulja ne djeluju ili vam samo miris ne odgovara, svakako se javite da dogovorimo eterična ulja koja će bolje odgovarati vašim potrebama ili obitelji.
I za kraj, htjela bih spomenuti priču jedne zaljubljenice u eterična ulja jer sada to ona već je. Naime, obično Kristina naručuje i koristi visokokvalitetna ulja, no iznenada je trebala bademovo ulje, stoga je otišla do obližnje ljekarne i kupila ga. Samo pitanje prodavačice „želite li litru?“ učinilo joj se je čudnim, ali nije previše o tome razmišljala. Dolaskom kući ulje je bacila i zbog mirisa, kvalitete, boje,... Ono što želim reći je da jednom kad se naučimo na divne, kvalitetne sastojke, koji su i pravi lijek za kožu, a mir i opuštanje za naš um, teško je prihvatiti bilo što manje vrijedno. Stoga iako je ponekad malo skuplje u prvom koraku, dugoročno puno je bolji i pametniji izbor.