Naše tijelo domaćin je velikom broju različitih mikroorganizama od kojih su neki korisni za tijelo, dok drugi nisu. Atletsko stopalo ili gljivična infekcija češće se javlja kod adolescenata i odraslih muškaraca. Manifestira se različito, no najčešći simptomi su crvenilo, ispucana koža i perutanje, promjena boje kože, svrbež i neugodan miris. Može se prenijeti i na druge dijelove stopala, uključujući i nokte.
Kako djelovati na gljivice?
Aromatični ocat
4 žličice jabučnog octa
30 ml prokuhane ili destilirane vode
10 kapi lavande širokolisne
6 kapi čajevca
Jabučni ocat ulijte u tamnu staklenu bocu, dodajte eterična ulja i dobro protresite. Dodajte vodu i ponovo protresite. Vatom nanesite na zahvaćeno područje tri puta na dan. Prije svake upotrebe potrebno je protresti bocu.
Puder
2 žlice kukuruznog brašna (čim sitnijeg) stavite u plastičnu vrećicu, te dodajte 15 kapi lavande širokolisne i 5 kapi geranija. Čvrsto zavežite vrećicu i ostavite 24h kako bi ulja prodrla u puder. Prije prve upotrebe dobro protresite. Možete prebaciti u neku posudu (posuda za kreme).
Mješavina ulja
U 30 ml baznog ulja tamanu (Calophyllum inophyllum), koje odlično djeluje kod gljivičnih infekcija kože, dodajte ukupno 40 kapi: 10 kapi čajevca, 15 kapi geranija, 5 kapi timijana kemotip geraniol, 10 kapi palmarose. Nanosite 2 do 3 puta dnevno.
Kupka
U 1 jušnu žlicu jabučnog octa dodajte ukupno 10 kapi eteričnog ulja čajevca ili nekog drugog. Dobro protresite i dodajte u 1 litru mlake vode. Namačite noge 10-15min, a nakon toga možete nanijeti puder.
Ostala eterična ulja koja djeluju na gljivice : timijan kemotip geraniol (samo ovaj kemotip!), palmarosa, čajevac, geranij, lavanda širokolisna (lavandu širokolisnu ne koristiti u trudnoći).
Od gore navedenog odaberite ono što vam se čini prihvatljivo, ne treba koristiti sve od jednom. Ipak, ukoliko su gljivice jako raširene vjerojatno ćete se željeti boriti svim sredstvima.
Također je vrlo bitno da nakon pranja noge pažljivo posušite, naročito područje između prstiju (gljive vole topla, vlažna i mračna područja bez dovoljno ventilacije), nosite pamučne čarape, izbjegavajte nošenje tijesne obuće, čim više hodajte bosi. Navečer pošpricajte i unutrašnjost obuće koju ste nosili tijekom dana (u 20ml vode dodajte, 1 žlicu alkohola i 20 kapi eteričnog ulja).
S obzirom da se gljivične bolesti dugotrajno liječe, prethodni postupci zahtijevaju redovitost i upornost. Čak i kad gljivice nestanu, tj. da više nisu vidljive okom, postupak nastavite barem još 10 dana.
Zašto se pojavljuju gljivične infekcije?
Kinezi su vjerovali da vitalna snaga, chi, kola tijelom kroz meridijane putujući tako između organa i sustava. Ukoliko energija teče slobodno kroz svaki od 12 meridijana, tijelu je u ravnoteži i dobrog je zdravlja. Budući da je na stopalima i rukama zrcalna slika cijelog tijela, svih organa, a i 12 meridijana, ovisno o mjestu gdje su se pojavile gljivice možemo znati gdje je energija blokirana, te koji organi ili mišići bi još mogli biti ugroženi i/ili raditi sa smanjenom funkcijom.
Teži stupanj infekcije ukazuje na općenito loše zdravlje. Neke od tehnika koje će pokrenuti energiju u tijelu su: reiki, zvučna kupka tibetanskim zdjelama, homeopatija, shiatzu,.. ukoliko možete svakako vratite tijelu vitalnost i dobro zdravlje, a nepojavljivanje gljivica biti će pravi pokazatelj da ste na dobrom putu.