Svakodnevno smo izloženi manjem ili većem stresu. Svaki stres nije negativan. Određena količina stresa je doborodošla za održavanje optimalnog zdravlja.
Stres je jedan o velikih zdravstvenih problema današnjice. Uzrokom je mnogobrojnih bolesti, fizičkih i psihičkih.
Stres se definira kao razlika između zahtjeva i sposobnosti nošenja s tim zahtjevima.
Svatko od nas ima svoju vlastitu razinu ugode koja se može razlikovati iz dana u dan. Na toj se razini svatko od nas osjeća ugodno. Međutim, izvan te zone, ubrzo će se pojaviti stres.
Mnogo je različitih uzorka stresa koji se mogu razvrstati u tri glavne grupe: fizički stres, psihički stres i okolišni stres. Kada se čovjek suoči s prijetećom situacijom, njegovo tijelo odgovara „bori se ili bježi“ reakcijom.
Stres je višedimenzionalni sindrom zbog toga što uključuje i um i tijelo i emocije. Simptomi stresa su raznovrsni, fizički i psihički, a razlog zbog kojega aromaterapija ima toliko uspjeha u ublažavanju i sprečavanju stresa i njegovih posljedica je to što pri tome primjenjuje holističko načelo – na čovjeka se gleda kao na povezanost i jedinstvo fizičke (tijelo), emotivne (emocije), mentalne (um, način razmišljanja) i duhovne (duh, stanje svijesti) razine.
Uspjeh aromaterapijskog tretmana leži u kombinaciji sljedećih faktora: eteričnih ulja, masaže kao tehnike primjene aromaterapije putem dodira i interakcije terapeuta i klijenta.
Mnoga eterična ulja su pogodna za tretiranje stresa i njegovih posljedica.
Razlikuju se:
- eterična ulja koja opušta, smanjuju razdražljivost, ublažvaju glavobolju i sprečavaju nesanicu: bergamot (Citrus bergamia), kamilica rimska (Chamaemelum nobile), kadulja muškatna (Salvia sclarea), tamjan (Boswellia sacra), lavanda (Lavandula angustifolia), petitgrain (Citrus aurantium subsp. aurantium), ružino drvo (Aniba rosaeodora), mažuran (Origanum majorana), slatka naranča (Citrus sinensis), sandal (Santalum album), ylang ylang (Cananga odorata);
- eterična ulja koja smanjuju umor i bolove: bosiljak (Ocimum basilicum), crni papar (Peper nigrum), đumbir (Zingiber officinale), limun (Citrus limon), geranij (Pelargonium graveolens), ružamarin (Rosmarinus officinalis), metvica (Mentha x piperita), bor (Pinus sylvestris), timijan (Thymus vulgaris);
- eterična ulja koja pomažu prilikom depresije, krivnje, apatije, melankolije i osjećaja bespomoćnosti: bergamot, mandarina (Citrus reticulata), melisa (Melissa officinalis), neroli (Citrus aurantium ssp. amara), ruža (Rosa damascena), jasmin (Jasminum grandiflorum).
Primjenom navedenih eteričnih ulja postiže se ravnoteža na svim razinama ljudskog tijela.
Također, klijentu se preporučuje promjena načina prehrane, redovita tjelovježba, tehnike opuštanja, primjena biljnih čajeva i pripravaka te promjena načina života (dovoljno spavanja svaki dan, vježbe dubokog disanja, redovito odmaranje, prihvaćanje emocija, smijeh, pozitivan stav o sebi, hobi).
Aromaterapija je komplementarna terapijska metoda čijom se primjenom umanjuje i olakšava stres uzrokovan kroničnim bolestima, uključujući i rak, stres uzrokovan ženskim tegobama kao i stres uzrokovan svim ostalim fizičkim i psihičkim bolestima.
U skladu sa zakonima prirode, cilj aromaterapije je olakšati proces samoicjeljenja prevencijom i indirektnom stimulacijom imunološkog sustava.
Praksa korištenja mirisa nije stara navika koja umire. Naprotiv, baš kao što je to bilo u starim duhovnim tradicijama, mirisi se i danas na sličan način koriste.
Eterična ulja su živa bića i mudri iscjeljitelji. Pokušajmo im pružiti priliku i što ih više koristiti tijekom velikih i važni životnih razdoblja, ali i svaki dan kad se osjećamo sretni, zadovoljni i ispunjeni, ili tužni, usamljeni, uplašeni.
Aromaradionica «Osnovna eterična ulja bez kojih se ne može» .
Radionica parfema (stvaranje vlastitog mirisa).
Prijave u tijeku. Informacije na broj telefona 098 16 22 33 1, 01 62 83 560 te na e-mail aromaradionica@net.hr.
Napomena: radionice se vrlo brzo popunjavaju pa se što prije prijavite!