Izvor: iz knjige "Eterična ulja prema kemotipu biljke, biljna ulja i hidrolati; njihovo međusobno djelovanje", Dr. Zhiri, A., Baudoux, D., Pranarom, KEMIG
Tradicionalno liječenje i uporaba biljaka u praksi često su bili predmetom brojnih znanstvenih istraživanja, koja su u mnogim slučajevima iznjedrila niz novootkrivenih izvornih supstancija biljnog podrijetla s velikim terapeutskim potencijalom. Unatoč tome što je farmaceutska industrija donijela velike koristi od takvih izoliranih, pročišćenih i korištenih supstancija suvremenoj medicini, sam izvor "snažnih i djelotvornih" biljnih molekula i dalje se primjenjivao u različitim oblicima u fitoterapiji i aromaterapiji. Zahvaljujući brojnim publiciranim znanstvenim studijama u renomiranim stručnim časopisima, sve više liječnika i farmaceuta odaje priznanje i priklanja se prednostima prirodnog liječenja i samoliječenja pomoću eteričnih ulja i biljnih ekstrakata. Tako se eteričnim uljima može znatno pridonijeti u liječenju od umora, nesanice, glavobolje, prehlade, reumatizma i groznice, ali i kod niza drugih bolesti, kao što su infekcije HPV-om i Candidom, ostale urogenitalne infekcije, bolesti jetre itd.
Danas je nužna suradnja farmaceuta, liječnika, kemičara, biologa i botaničara, a svaka biljka koju su botaničari definirali i klasificirali postala je poželjna sirovina za novo farmaceutsko istraživanje i traženje potencijalnog lijeka.
Naglasak na farmaceutskoj kakvoći
Bez obzira na to jesmo li ljubitelji eteričnih ulja ili ne, aromaterapija ima sve važniju ulogu u našoj svakodnevici i našem domu, zbog dokazana pozitivnog utjecaja na zdravlje i raspoloženje. Unatoč tome, proizvodi koji se temelje na eteričnim uljima moraju biti farmaceutske izvrsnosti i najbolje moguće kvalitete, te imati popratne objektivne, stručne i znanstvene informacije i smjernice. Svatko može imati koristi od vrijednih svojstava tih ulja, ali treba imati na umu da postoji i rizik od njihove toksičnosti u slučaju pretjerivanja. Osobit rizik prijeti od eteričnih ulja koja su proizvod neprovjerenih i nekvalificiranih proizvođača, a mogu biti patvorena, to jest miješana s katkad vrlo opasnim organskim otapalima štetnim za ljudsko zdravlje.
Da bi se izbjegla eventualna nelagoda prilikom primjene oralnih oblika provjerenih vrsta eteričnih ulja, tvrtka Pranarom, predvođena farmaceutom i fitoaromaterapeutom Dominiqueom Baudouxom, kao lider u znanstvenoj aromaterapiji, kreirala je inkapsulirane pripravke za aromaterapiju, koji sadrže smjesu pomno odabranih eteričnih i biljnih ulja farmaceutske kakvoće. Takav trend samoliječenja, koji spaja prirodnu terapiju eteričnim uljima u obliku farmaceutskih pripravaka, poznat je kao aromaceutika (aromaterapija + farmaceutika). Odnedavno su u Hrvatskoj registrirani prvi pripravci s eteričnim uljima za oralnu primjenu, što je velik iskorak za kliničku aromaterapiju u nas.
Kemotipizacija je preduvjet željenog učinka
Aromaceutika je strogo vezana uz poznavanje farmakologije, farmakognozije i fitoaromaterapije, tako da se njome može baviti jedino educirana osoba i zdravstveni stručnjak, a takvi pripravci mogu se naći isključivo u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama OTC lijekova, i uz pravovaljan savjet. Za oralne oblike eteričnih ulja mora postojati nekoliko vrlo važnih pravila, a jedno od najvažnijih za terapeutsku učinkovitost i svrsishodnost je da eterično ulje mora biti kemotipizirano. Što to zapravo znači?
Kemotip je temeljni pojam znanstvene ili kliničke aromaterapije i izvorno je originalno ime eteričnog ulja, koje definira eterično ulje s botaničkog i farmaceutsko-biokemijskog aspekta. Isključivo poznavanje kemotipa može jamčiti terapeutsku opravdanost, kvalitetu i sigurnu uporabu eteričnog ulja.
Dobivanje eteričnog ulja terapeutske kvalitete iznimno je osjetljiv proces koji mora zadovoljiti mnoge kriterije kakvoće, gotovo kao kod lijekova. U svrhu analitičke metode provjere identiteta i kvalitete ulja se podvrgavaju nizu postupaka, kao što su plinska kromatografija, spektrofotometrija, tankoslojna kromatografija itd. Kemotip je, dakle, oblik kemijske, biološke i botaničke klasifikacijske oznake koja specificira molekule pretežno prisutne u eteričnom ulju, a što ovisi o specifičnim čimbenicima i uvjetima u kojima je biljka rasla (zemlja podrijetla, klima, tlo, način uzgoja, metoda ekstrakcije, izloženost biljke zračenju, fitosociološki utjecaji, razdoblje berbe), koji mogu utjecati na sastav eteričnog ulja, a samim time i na njegov terapeutski učinak.
Eterično ulje prema kemotipu (EUPK, CTE Chemotyped Essential Oils), u dozama od 50 mg i 75 mg, inkapsulirano u biljnom ulju osigurava optimalno visoku koncentraciju za djelotvornost u znanstvenoj, to jest kliničkoj aromaterapiji. Poput lijekova, i za kemotipizirana eterična ulja vrlo je važno da se koriste s oprezom, a preporučena doza nikako ne prekoračuje!
Najveći potencijal suvremene medicine
U vrijeme kad je rezistencija patogenih mikroorganizama na konvencionalne lijekove sve učestalija, fitoaromaterapija nameće se kao mlada grana medicine koja se sve više koristi diljem svijeta. Za brojna eterična ulja od davnih vremena poznato je da imaju antibakterijska, antiseptička, antifungalna, antivirusna, antimikotska, antireumatska, antidijabetička, imunostimulirajuća, antispazmolitička, hepatička, hormonalna, hipotenzivna i brojna druga svojstva.
S obzirom na to da kemotipizirana eterična ulja u terapijskom smislu imaju vrlo širok spektar djelovanja, neracionalna uporaba, primjerice antibiotika, upozorava kako je primjena eteričnih ulja farmaceutske kakvoće katkad i jedina terapeutska alternativa.
Uzimajući u obzir sastav, svojstva i klinički proučene i testirane doze kemotipiziranih eteričnih ulja, dokazano je kako ne stvaraju rezistenciju na mikroorganizme, ne utječu na imunosni sustav ili selektivnost saprofitne i patogene flore. Dakle, aromaceutika je svakako najveći potencijal suvremene medicine i označava novu eru zdravlja...
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/2064/