Samostan Taktsang u Butanu
Kraljevina Butan, poznata i kao Zemlja zmajeva, smjestila se između Tibeta i Indije i dom je nekih od najveličanstvenijih budističkih samostana na svijetu. Najpoznatiji od njih je samostan Tigrovo gnijezdo.
Impresivan budistički samostan Taktsang (poznat i pod nazivom Dzong) smjestio se na samom rubu 900 metara visoke litice, i danas je neslužbeni simbol države Butan. Iz samostana se pruža pogled na dolinu Paro koja je poznata po nekim od najspektakularnijih krajolika na svijetu. Tigrovo gnijezdo leži 3450 metara iznad razine mora.
Legenda o Tigrovom gnijezdu
U 17. su stoljeću budistički redovnici započeli gradnju samostana oko pećine koja je stoljećima služila kao duhovni hram. Prema legendi upravo je ova pećina mjesto na koje je 747. godine na letećem tigru sletio Guru Padmasambhava i donio budizam s Tibeta u Butan. Dolazak budizma ukrotio je brojne zle duhove koji su ranije obitavali na ovom području. Navodno je Guru u pećini meditirao puna tri mjeseca!
Samostan je pretrpio veliko oštećenje u požaru 1998. godine. Uništene su brojne neprocjenjive umjetnine. Danas je Tigrovom gnijezdu vraćen samo dio njegove prvotne veličanstvenosti. U samostanu nije dozvoljeno fotografiranje i svoje foto aparate morati ćete ostaviti na čuvanje na ulazu.
Tigrovo gnijezdo je najposjećeniji samostan u Butanu kao i mjesto koje su za meditaciju koristili neki od najpoznatijih budističkih svećenika. Nalazi se desetak kilometara od grada Paro u kojem je smješten jedini međunarodni aerodrom u Butanu.
Put do samostana Tigrovo gnijezdo
Do samostana koji po svemu sudeći prkosi gravitaciji sižete nakon dva do tri sata strmog uspona od parkinga ispod litica. Jedina staza koja vodi do samostana nosi prekrano ime "Sto tisuća vila". Vjerojatno zbog čarolije samog krajolika kojim prolazi, kao i zbog zvukova vodopada i vjetra u krošnjama. 60 metara visok vodopad odjednom će vam se prikazati jer ga cijelim putem planina skriva od pogleda. Na putu ćete proći kraj nekoliko manjih samostana, kao i kafića koji nudi odmor od uspona.
Priča se da je budističkim svećenicima u njihovim tradicionalnim papučama potrebno manje od dva sata da bi došli do samostana. Za razliku od njih većini je Zapadnjaka potrebno puno duže! Zašto ne bi posjetili Butan i ovaj prekrasni samostan i provjerili što je prava istina!
http://www.svjetskiputnik.hr/Putovanja/Clanak/zemlja/84-Butan/naslov/376-zavirimo-u-tigrovo-gnijezdo
_________________________________
Slabo poznata kinematografija - Butan.
Slučajno, dva čovjeka isti dan počnu putovanje, no s istim ciljem: pobjeći iz rodnog, učmalog i zaostalog Butana, u nadi da će negdje drugdje pronaći bolji i ispunjeniji život.
Jedan od njih, Dondup (T. Dandup), službenik je u upravi planinskoga sela, koji mašta o odlasku u Sjedinjenje Države jer vjeruje da se tamo svatko može obogatiti. Drugi je butanski svećenik (S. Kinga), koji ne dijeli Dondupove idealističke fantazije.
Njih dvojica susrest će se na autobusnoj stanici s prodavačem jabuka, izrađivačem papira i njegovom očaravajućom kćerkom koja će se zaljubiti u Dondupa. Njihovi se putevi isprepleću, a zajedničko će ih putovanje zbližiti.
Film je snimljen na originalnom butanskom jeziku dzongkha, a njegovoj suptilnosti pridonose lijepi snimci himalajskog pejzaža, te prikazana egzotika njihovog folklora i načina života.
Redatelj Khyentse Norbu 2003