Uvijek je važno,da se obnavlja svijesna spoznaja veoma važnih kulturno-povijesnih dosega jednog naroda na njihovim prostorima,vremenu i predstavnicima.Pitanje prosto,jednostavno; zbog nas samih,u jednom novom društveno-političkom,ekonomskom i kulturnom okruženju,stvaranju NOVE EUROPE,a čiji smo i mi pripadajući čimbenici bili,a to trebamo i dalje aktivno biti sa svojim stvorenim nasljeđem,a kako je to lijepo izrazio akademik Ivan Supek prilikom svog (jedinog) boravka u Koprivnici i Podravini,18.05.1993. Našeg suvremenog humanistu i znanstvenika osudio sam se zamoliti kao prof.umjetnosti na našoj gimnaziji "Ivo Marinković",sada "Fran Galović",da održi 0-ti sat za profesore i maturante sa temom "NAŠI HUMANISTI",naglasivši;
"Hrvati su malobrojan narod,ali Hrvatska se uistinu u čitavom svijetu može podićiti humanizmom koji je dio Europe.Ne znači to da mi Hrvati trebamo ići u Europu - ti naši humanisti su bili oni koji su Europu stvarali kakova je ona danas..."
A o kojim se to humanistima radi,svijet ih je ugradio u temelje,pa ih pomenimo,ovu petorku po izboru prof.dr.I.Supeka.Tu su; Nikola Kotoranin,Marko Antonio de Dominis,Ivan Vitez,Janus Pannonius,iliti Ivan Česmički,kao nečak I.Viteza,koje je Supek jako slikovito obradio u svom povijesnom romanu "Buna Janusa Pannoiusa".To je tako plastična slika vremena i prilika (koju knjigu sada preporučam ) veoma ključnih za našu povijest.
Svoj veoma zapažen sat izlaganja,Supek je započeo jednim veoma značajnim pretečom humanista iz 12.st.a radi se o našem veoma značajnom učitelju i europskom profesoru Hermanu Dalmatinu,koji je ostavio veliki svijetli trag u svom radu.
Završetak izlaganja prof. Supek,posvetio je velikom znanstveniku i humanistu iz 18.st.Ruđeru Boškoviću,koji je bio i diplomata ,pa bi danas popularnim riječnikom rekli,da je lobirao za svoju domovinu Hrvatsku,iako je u njoj proveo najmanji dio svog života,što bi nam trebalo poslužiti kao uzor lobiranja našeg ulaska u Europu,kojoj i stalno pripadamo.
Ilustracija prikazuje Prometeja koji donosi svijetlo i vatru ljudima,a za što je bio kažnjen i okovan na Kavkazu.
Akademik I.Supek je ovih dana u povodu 60-te obljetnice osnutka IRB-a, sa zahvalnošću imenovan OCEM HRV. ZNANOSTI, jer je cijeli svoj život posvetio promicanju etike u znanosti, te je držao da je najveći domet u životu postati DOBAR ČOVIJEK, a taj naš humanista XX st. napustio nas je zauvijek 5.03.2007. u svom Zagrebu.