Pozivamo Vas na
otvorenje izložbe
Ane Schaub „Mali raj“
U Galeriji Matice Hrvatske
U srijedu, 30.06.2010. u 20h
Iz predgovora: ANA SCHAUB: MALI RAJ Suvremena je realnost određena medijima koji ju definiraju, mijenjaju i usmjeravaju. Živimo u vremenu u kojem je postalo teško razabrati što je zbilja, a što virtualna stvarnost. Simulacija zbilje toliko se približila granicama realnosti da je ponekad teško reći živimo li u pravoj ili imaginarnoj, mas-medijski «napumpanoj» stvarnosti. Takva realnost nužno mijenja našu percepciju, utječe na naše misli i osjećaje programirajući našu zbilju. Mnogi se nisu mogli oduprijeti napastima cyber- svijeta te su se utopili u njegovim imaginarnim, opasnim valovima. Iako digitalna tehnologija ima svoje pozitivne učinke čineći svijet velikim globalnim selom, posljedice mogu biti kobne. Čovjek postaje pasivan konzument, apatičan i nekreativan jer mu je sve postalo dostupno jednim klikom miša.
Ana Schaub se u svojoj umjetničkoj praksi bavi kritikom upravo tog aspekta medijski uvjetovane stvarnosti. Njen projekt nazvan idiličnim imenom Mali raj ambijentalna je instalacija koju razvija i nadograđuje posljednjih četiri godina. Idealizirano je to i privatno autoričino utočište koje je naselila članovima svoje obitelji, ali i gigantskim plamencima, kao i bebama plivačima. Plamenci svojom ružičastom bojom i gracilnim držanjem simboliziraju putenost, pohlepu i materijalno, što se još više potencira njihovim stremljenjem prema novcima, ogromnim, zgužvanim i simuliranim dolarima.
Njima su kontrapunktirani likovi beba koji rone i instinktivno izranjaju također prema novcu. Ti su likovi su obrađeni plošno poput kulisa što ukazuje na površnost i banalnost koju nam je odredila medijska slika svijeta. Dok su plamenci i bebe plivači instalacije u prostoru galerije jer predstavljaju mobilnost koju pokreće novac („Money makes the world go round“), slike Anine obitelji su harmonično smještene na zidovima te su kombinacije slika, ilustracija i fotomontaža.
Ovaj složeni assemblage upotpunjen je i video-radom u kojem se problematizira odnos između idealnog i realnog života. Ravnomjerno se izmjenjuju scene mrtve prirode (npr. jedrih i sočnih jabuka) kao metafore životne snage i vitalnosti te računa u njihovoj pozadini kao njihov snažni kontrast i nagli povratak u surovu zbilju.
Na specifično sarkastičan način te namjernim kičem (camp-om) Ana se kritički osvrće na pojam „rajskog ambijenta“, s čime nas svakodnevno bombardiraju turističke agencije s „photoshopiranim“ slikama tirkiznog mora, palmi i neba bez oblačka.
Konzumerizam i bezglavo kupovanje postali su osnovni faktori koji nas čine sretnima, a trivijalnost i banalnost svakodnevnice vode nas u duhovno osiromašenje i eroziju identiteta. To je naglašeno Aninim lako čitljivim rukopisom koji korelira s rukopisom bliskim ikonografiji reklama s dopadljivim bojama i jetkim humorom čime se autorica jasno obrušava na današnju mas-medijsku iluziju zbilje. Stoga nas ova mlada autorica na britak i ironičan način upozorava da ne pokleknemo medijski dizajniranoj iluziji, već da se vratimo duhovnosti, kreativnosti i humanosti tj. onim iskonskim i autentičnim vrijednostima koje nas određuju kao ljudska bića.
Ivana Gabrić