Mnogi se brinu previše o tome što drugi misle. Kada se počnemo ponašati vođeni tom brigom, kada u nama zatitra želja da zadivimo druge, tada se radi o nečemu što se zove otklizavanje pameti. Put u nepovrat bez kraja, jer tih drugih, njih toliko puno ima i oni tako puno misle.
Mnogi će reći, ja nisam takav. To će reći a kupovati će hit knjige, ili ex hit knjige, slušati hit pjesme, citirati hit gurue, brinuti se o tome da ne izražavaju ono što jesu, govoriti i činiti sve ono što se očekuje kako bi bili lijepi u očima drugih, isčekivati pozitivne reakcije drugih o sebi. Drugim riječima, ne izražavati sebe već druge. U tu svrhu, mnogi su stalno u potrazi za tim što bi se eventualno trebalo svidjeti drugima zavaravajući se pritom da time čine nešto za sebe. Ili jednostavno, utapati se.
To znači biti u trendu. Trend je to potonuće. To je ta slabost i ahilova peta. U nekih su to knjige. Knjiga je ono što stoji na policama knjižnica i knjižara i iščekuje da ju netko uzme u ruke. Koliko god knjiga kupili i koliko god rijetkih knjiga našli, većina će knjiga ostati od naših ruku nedirnuta. Kao što se ne može shvatiti svijet na način da se cijela zemlja prekopa i mora prerone, tako se još manje može shvatiti svijet na način da se kopa ili roni po knjižarama.
Tako mnogi iz te silne brige o tome da zadive druge, a neke možeš zadiviti samo na dan svetoga nikad, troše na knjige bez razmišljanja i impulzivno. I troše. Ništa drugo. Ali, to je tako dobro… i to se tako puno radi. Rad bez koristi. I navodno ulaganje.
I sada, da budem u trendu i citiram Emersona, ali i da na drugi način istaknem ono što je isti rekao a to isto ionako svi znaju, on je jednom rekao otprilike ovako: majstori života se ističu sposobnošću činjenja prvog te eventualno dodavanjem drugog, trećeg i četvrtog vlastitog koraka u vlastiti život. Ti koraci se nadovezuju jedan na drugi i čine neprekinutu liniju. Mnogi su napravili taj prvi vlastiti korak i svakim slijedećim, povećavaju vrijednost prvog. To znamo i bez da nam je Emerson to rekao. To nam govori zdrava pamet. Zdrava je pamet najveća biblioteka na svijetu i besplatna je. I, što je najbolje, dopušta da se tako dobro brinemo o sebi i ne zahtijeva pritom od nas da se trudimo što drugi misle. Radi se o evoluciji van svakog trenda. I bijega od sindroma supermarketa.
Misliti znači znati kako doseći vlastite ciljeve na vlastiti način. Vlastiti način je zapisan u vlastitoj biblioteci zdrave pameti.
...starokineska