Prije „obrambenih metoda“ u zoni psi-napada - koje, ne zaboravimo, zahtijevaju sve poznate vremenske faze: uočavanja, pripreme, realizacije, kontrole i korekcija - kao neku vrst pripremnog postupka moguće je ponuditi „Metode za olakšavanje postojećeg stanja“.
Razlog je jednostavan i logičan. Takvo što je neophodno na isti način kao što je prije operativnog medicinskog zahvata potrebno provesti sve postupke koje spadaju u manire prve i hitne pomoći.
Ovi će postupci osim iz spomenutog operativno-pripremnog razloga imati i funkciju olakšavanja podnošenja postojećih, već uspostavljenih inkompatibilnih interakcijskih odnosa. Da se o činjenici tzv. „kupnje neophodnog vremena za snalaženje i stvarni početak obrane“, ni ne govori.
Ono što je bitno naglasiti, jest da su se svaki od ponuđenih postupaka, a svi zajedno još i mnogo više, već nebrojeno puta iskazali u dnevnoj praksi kao visoko efikasne aktivnosti.
Unutar složenije sistematizirane grupe, za početak se, zbog njihove jednostavnosti, nudi segment koji spada u grupu tzv. „fizičkih postupaka“.
Pogledajmo o kojima od njih je riječ.
A) Izlaganje suncu
Kao što mnogi već dobro znaju, ljudsko tijelo je pravi primjer kondenzirane svjetlosne energije. Aurička polja, koja neki posebno obdareni pojedinci imaju sreću vidjeti, jedan su od najbližih dokaza.
U takvoj situaciji „istog jedinstvenog polja“ postoji interakcijski automatizam na poznatoj relaciji od višega prema nižem. Zbog toga sunčeve zrake, ne samo - kako se običava reći - „jačaju auru“ i daju energiju tijelu, nego se istovremeno realizira i stanje „povećanog vibracijskog obrasca“. Ono je to, koje svojom visokom frekvencijom onemogućava uspostavu interakcije s bilo kojim poljem niže frekvencijske razine.
Otprilike onako i na način opisan u prastaroj basni o „lisici i kiselom grožđu“.
B) Ne-izolacija
U skoro svim slučajevima psi-napada, najčešće ponašanje napadnutog je njegovo povlačenje u izoliranost samoće. Osoba, osjećajući se slabo ili nelagodno, započinje izbjegavati susrete s ljudima, reducirajući vanjske izlaske na one najnužnije. Primjera da se i oni izbjegavaju do faze potpune samoizolacije, također je ne mali broj i zapravo govore o ozbiljnoj razini psiholoških poremećaja. No, to je istodobno i najlošija moguća varijanta!
Potrebno je učiniti baš suprotno!
Interakcijska konstanta uspostavljena između svih jedinki pripadnica ljudskog morfogenetskog okruženja, uvijek je u akciji. Bez imalo svjesne osobne volje individue, ona (na isti način kao i u slučaju napada) unutar grupe omogućava kontinuiranu energetsku razmjenu.
S osnova nje, teško je pretpostaviti da stoga neće postojati i njen pozitivni efekt na bilo koji dio pripadajućeg joj polja. Na izmučenu jedinku, posebno. Ponajviše, sukladno poznatom načelu da „energija ne trpi prazan prostor“, što će reći da će se prvo puniti područje najviših energetskih disproporcija. Sukladno ovoj zakonitosti i slijedi više nego opravdan savjet: „Što je moguće češće i u što veće grupe ljudi!“. Ako se one pritom vesele (primjer plesova i fešti), ako su one produhovljene (primjer kazališnih ili glazbenih predstava), tim bolje.
C) Izbjegavanje velikih energetskih masa
Zbog poznavanja zakonitosti odnosa višeg i nižeg polja, moglo bi zvučati nelogično, ali u fazi utjecaja psi-napada neophodno je izbjegavati velike energetske mase!? Posebno one poput morskih površina ili brdovitih krajolika.
Boravak u takvim okruženjima - kada zbog svoje osobine „peglanja“ nakupljenih energetskih vrhova i čvorova (ili „punjenja baterija“), uobičajeno imaju nesporni maksimalistički utjecaj na sve dnevne stresne situacije - u situaciji spomenutog napada, na žalost, imaju kontraproduktivne efekte.
Prvo, iz razloga „dubljeg utjecaja napada“, jer se tada radi o posebnoj i višoj programskoj razini, a potom i zbog činjenice (kako bi ezoterici rekli) što je: „elemental vode u direktnoj vezi s psihizmom čovjeka“. Ne zaboravlja se, naime, na više od ¾ vode u strukturi njegovog fizičkog tijela.
Ako se iz drugih objektivnih razloga ipak želi biti u blizini vode, tada bi trebalo koristiti one bogate mineralima i metalima. One će zbog svoje „gromobranske uloge“ na sebe privući najveći dio upućenog negativnog obrasca. Stoga, ako se želi putovati, neka to bude u smjeru toplica.
Uz vodu je vezano i poznato obrambeno pravilo „prijelaza preko tekućice“.
U svakom od susreta energetskih polja, ulogu aktivatora ima ono koje je uistinu aktivnije; ono koje je višeg frekvencijskog obrasca. Što je brže kretanje na jednoj strani, to je vrijeme interakcijske promjene kraće.
U primjeru riječnih ritova - unutar kojih je energija vode usporena ili zaustavljena tromim vibracijama popadalog drveća i isprepletenog vodenog bilja s jedne, te nepostojanja novog vodenog (čitaj: energetskog) dotoka s druge strane - ovaj je primjer osnovnoškolskim poučkom.
Imajući odnos ova dva elementa u vidu, posve je logično da će se bilo koja, bilo čime uzrokovana „negativna stanja“ tom vrstom aktiviranja sve više pretvarati u „proces“…onaj krećući… onaj u tijeku. Onaj zbog koga je i neophodno jasno razlikovati pojmove toka i tijeka.
Na taj će se način i samo kretanje vodenog toka skoro trenutačno iskazati u svojoj novoj ulozi rezonantnog sjemena u usporenom osobnom polju čovjeka. Dokazat će se time, po tko zna koji put, poznato pravilo „lica i naličja jedne te iste medalje“.
D) Zatvaranje psihičkih centara
Zatvarati ili otvarati psihičke centre - jer svaki atak prvenstveno ide preko njih - znači u praksi povisivati ili snižavati obrazac (frekvenciju) osobnog polja.
Obzirom je trenutačno riječ o fizičkim a ne mentalnim metodama, odgovarajući su primjeri svi oni u kojima se i inače osjećamo tromi i otežani. Zbog svoje najbolje primjene „zakona spojenih posuda“, najpoznatiji od njih je puni želudac. Kada se sukladno standardnom fiziološkom ritmu, dio krvi povuče iz glave u želudac radi povećavanja efikasnosti procesa varenja, posljedica je proživljena tromost, osjećaj težine i drijemež.
Obzirom su „psihički centri“ locirani skoro isključivo u području glave („treće oko“, „krunska čakra“ i sl.), visoki energetski napadački potencijal, sukladno istoj zakonitosti, bit će prisiljen „razliti se“ na širu površinu, gubeći time i svoj koncentrirani negativni naboj.
U tom smjeru - da se netko ne bi uplašio viška kilograma - svaki od postupaka koji ide za smanjenjem dotoka krvi u glavu, ima slične efekte i obrambenu ulogu.
Močenje u kadi s toplom vodom (ne, tuširanje), ulaganje nogu u posudu s toplom vodom, ili stavljanje termofora na „pleksus solaris“ mogu biti veoma efikasno sredstvo.
Za one koji znaju nešto više s područja energija osobnih polja i koji se s tim znanjem praktično svakodnevno koriste (što je uvjet svake efikasnosti) isti se efekt postiže, primjerice, aktiviranjem REIKI-a na treću čakru“.
E) Pražnjenje organizma
Jedna od najjednostavnijih i nedvojbeno najzdravijih metoda je, što češće, pražnjenje crijeva. Činjenica da se u njima i inače u njima zadržavaju otrovi, govori sama po sebi.
Stoga je, logički zaključak: „Što je moguće više tekućine!“. Vode, ponajviše. Ako se, pritom, radi o toploj (koliko se maksimalno subjektivno može podnijeti) prokuhanoj vodi, tim bolje.
F) Rad na „nižim obrtajima“
Ako se bilo koja od duhovnih aktivnosti (molitva, kontemplacija, pisanje književnih ili pjesničkih tekstova … maštanje uopće…) može smatrati radom „na najvišim obrtajima“, tada je sve nasuprot njima „rad na nižim obrtajima“. Još jednostavnije; podrazumijeva se potreba da se napadnuti koncentrira i usmjeri na tzv. „svjetovne stvari“. Primjeri iz točke B) - kina s komedijama, video-kasete i CD-i, također) - igraju značajnu ulogu u ovoj metodi. U nju također spadaju i teže fizičke ili sportske aktivnosti, već u ovisnosti od osobnih kondicijsko-zdravstvenih performansi. Neposredan manualni rad izveden u punoj svjesnosti (pletenje, kukičanje, piturivanje…), pravi je protuotrov za većinu psi-napada.
G) Sugestibilnost
Sugestibilnost u obrambenoj ulozi, znači koristiti iste metode i zakonitosti kao u slučajevima „posebno otvorenih stanja“, od kojih je autosugestija izražena kroz različite oblike afirmacija onaj najčešći. San, također, ima sličnu i visoko efikasnu ulogu. No za razliku od ostalih primjera, ovaj traži pomoć sa strane u liku nam drage ili osobe u koju imamom puno povjerenje.
U biti, ako postoje situacije „otvorenosti“ moguće ih je iskoristiti na način da se usnulom šapuću poruke koje „zatvaraju polje“ i jačaju njegove obrambene sposobnosti. Neke od najjednostavnijih su: „To je samo san“, „Pomoć je uz tebe““, i slično.
Na kraju ovog pripremno-obrambenog dijela, ponovo se treba podsjetiti kako u mnogim od psiholoških napada ( sjetimo se uz to i mobinga), u pravilu uvijek pobjeđuje onaj tko dulje izdrži! A nedvojbeno će dulje izdržati ona osoba koja je za samoobranu pripremljena odgovarajućom vrstom treninga. Ona, koja taj trening, zapravo, živi svakodnevno.
O njima, pak, u jednoj od narednih kolumni.
Kraj
POSEBNA NAPOMENA
Do sada objavljeno iz ovog područja, dijelom je integralnog teksta knjige „Pod zaštitom duge“, istog autora.