ECHINACEA
indijanski „čistač krvi“, grčki ježić, hrvatska rudbekija
O ovoj čudesnoj biljci je napisano puno tekstova, puno savjeta, preporuka da valja ili je opasna.
Prošle godine je na ovom portalu objavljen i moj tekst o ovoj biljci.
Obzirom da je proljeće vrlo blizu, tko god odluči uzgajati ovu biljku vrijeme je da je nabavi. Dva grma ove biljke su dovljna za svaku obitelj. Od nje se može napraviti tinktura, mast, a imam i informaciju da ubrana i sasušena biljka (cijeli nadze
mni dio) stavljen ispod ležaja u potpunosti blokira štetna zračenja.
Moje iskustvo
Prije dva mjeseca su mi se pojavile afte u usnoj šupljini, ne jedna nego nekoliko, bolnih i neugodnih, pogotovo na jeziku. I onda se dosjetim da je možda u pitanju imunitet. Već nakon dva dana afte su se počele povlačiti i potpuno se povukle.
I kao što obućar ima pokidane cipele, krojač rasprane šavove, tako sam i ja odmah prestala sa echinaceom.
I prije četiri dana pred juto počnem kihati bez prestanka, počnu suziti oči i počne curiti nos.
I jasno opet se ja «dosjetim» echinacee. Odmah sam počela sa dosta visokom dozom, prvi dana svakih tri sata, noć je bila mirna i bez kihanja i suza i nos je bio «prohodan».
Ujutro opet malo kihanja, pa mir dva tri sata, pa onda malko kihanja i malko suza. Taj dan sam uzimala echinaceu četiri puta, još uvijek nešto veću dozu.
Posljednja dva dana ne kišem, ne suzim i ne smrcam.
A echinaceu i dalje pijem, naravno u normalnoj dozi.
Komentar na članak o echinacei
4.12.2009 13:28 h
Evo, sada sam se vratila iz knjižnice i ovo prepisala za vas iz revije Jana-zdravlje 1.12.09. ukratko. Švajcarski, kanadski i nemački znanstvenici su nedavno objavili istraživanje sa kojim dokazuju, da tinktura echinaceje veoma uspešno i učinkovito deluje na različite viruse gripe. Između ostalih i na viruse ptičije i svinjske. Tinktura echinaceje deluje neposredno na viruse već jako rano u času inkubacije. Ona prepreči virusima, da se prilepe na čelije na površini (epiteliju) zato ne može prodreti u dubinu i sa tim onemogući njegovo delovanje. Ova tinktura nema nikakvih neželjenih nus pojava i baš svako je može koristiti. Testirali su alkoholnu tinkturu echinaceje i pokazalo se je da uništi između 96 i 99% virusa. U odnosu na sintetički lek, koji isto tako leči. je i alkoholna tinktura kao od šale ubila viruse. Eto.
4.12.2009 13:35 h
aha i još jedan savet. inkubacijska doba virusa je dva dana. preporučuju, 1x na dan ispirati-grgljati slanu vodu i ispirati nosić. blagi rastvor. na litru vode mala žličica-ne puna, promešati, ohladiti i mlačno isprati. izgleda da virusi ne vole papati so. :)
4.12.2009 14:25 h
još malo. hahahaha, da ne bude nesporazuma. ne exsati šljivu pa da mislimo, ubili smo virus. echinocejina alkoholna tinktura je ta, koja ih ubija. pod tim člankom nije bila nikakva reklama za proizvod, već samo tekst o naučnom istraživanju.
Evo još malo informacija o ovoj biljci.
Osobno se dugi niz godina družim sa biljkama i biljnim pripravcima. U pravilu imam jako dobre povratne informacije, ali držim da je to upravo zato što uvijek provjerim koje lijekove netko uzima, zbog koje bolesti, koliko dugo ih koristi, bitno je znati i čime se ta osoba bavi, u kakvim uvjetima živi, jer uzrok bolesti ne stanuje uvijek tamo gdje boli. Nerijetko je uzrok u potisnutoj traumi ili strahu, u stresnoj situaciji u kojoj se netko nalazi bilo na poslu, u obitelji.... Više preferiram biljne ekstrakte i tinkture. Jedan od razloga je što ljudi vrlo brzo odustanu od priprema nja čaja, pogotovo ako su zaposleni, a nekoliko kapi biljne tinkture uvijek i u svakoj situaciji mogu uz malo tekućine popiti.
Kada god se netko odluči za liječenje ili pomoć u liječenju sa biljkama, treba biti strpljiv, jer ovo je puno dulji proces nego kod uzimanja klasičnih lijekova, ali, biljke su uistinu čarobnice i one ne djeluju trenutno i ne direktno na simptom koji osjećamo nego djeluju na puno dubljoj razini – na uzrok i uz nešto strpljenja biljka će trajno riješiti problem.
Na jednoj parceli uzgajam ECHINACEU od koje pripremam tinkturu i odgovorno kažem da nakon uzimanja ove biljke (u svakom godišnjem dobu dva tjedna) nakon takvog jednogodišnjeg tretmana alergije su kod osoba koje su je koristile nestale 80%. Nadam se da će u ovoj godini njihovo stanje biti 'nealergično'.
To je biljka sjevernoameričkog kontinenta , a povezuju je sa starim Indijancima koji su je žvakali i na taj način izvlačili njen sok. Ime joj dolazi od grčke riječi echinos (jež) jer njezin cvijet liči na ježa. Na taj su se način štitili od infekcija i podizali imuno sistem, te liječili rane i infekcije na koži.
Arheološki dokazi kažu da se biljka koristila unatrag petstotina godina u Sjevernoj Americi.
Ehinaceja djeluje stimulirajuće na imunosni sustav, ublažava bol, smanjuje upalu i ima antivrusno i antioksidativno djelovanje, povećava broj leukocita u krvi i pojačava fagocitozu bakterija i toksičnih tvari u organizmu od strane makrofaga i granulocita te na taj način djeluje protuupalno.
Tinktura ehinaceje ublažavanja simptome gripe i drugih česćih infekcija dišnih putova. Koristi se i za liječenje infekcija urinarnog trakta i kandidijaze kod žena, kod upale uha, sinusitisa i alergijskih rinitisa a zacjeljujuće djeluje na rane koje sporo zarastaju i kod infekcija kože.
Kod bolnih zglobova ili bola u mišićima nekoliko dana korištenja (samo nekoliko kapi utrljanih u kožu) donosi veliko olakšanje.
Kombinaciju tinkture echinacee i gospine trave su koristile osobe sa problematičnom kožom lica uz mast na bazi jednog "čička" i rezultati su bili više nego zadovoljavajući.
Akne kod mladih u pubertetu jako brzo nestanu ako se lice tretira ovom biljkom.
Kod bolnih zglobova ili mišića korištenje tinkture echinacee se pokazalo vrlo učinkovitim. Zglobovi jednostavno postanu pokretljiviji i nestane bol već za nekoliko dana.....
Koristi se preventivno da ojača organizam da bi se lakše zaštitio od bolesti a preporučeno je uzimanje najdulje 6 do 8 tjedana, nakon čega je potrebna pauza.
Dobro bi bilo da koristiti je čečtri puta godišnje u svakom godišnjem dobu, a nakon takvog korištenja već nakon prve godine nema infekcija niti viroza.
Ako je viroza već započela uzimanje ovog pripravka će ubrzati proces i bolest će trajati puno kraće nego uz standardne alopatske (klasične) lijekove.
Ova visoka, jaka i otporna biljka bez problema se može uzgajati i u našim krajevima a od devet vrsti ehinaceje samo tri su u fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea angustifolia , Echinacea pallida ,i Echinacea purpurea koja je,prema istraživanjima, najefikasnija kao imunostimulant i to upravo njeni nadzemni dijelovi. Sadrži polisaharide, glikoproteine, esencijalno ulje, alkaloide kavene kiseline, polienske i poliinske amide, amine i ketone. Dovoljno je zapamtiti da kvalitetan preparat ehinaceje mora biti standardiziran na 0,3% alkilamida.
U upotrebi je i korijen Echinacea pallida.
Na tržištu je prava poplava preparata sa ehinacejom ali je jako teško znati koji je pravi i djelotvorni preparat. Studija jednog neovisnog laboratorija pokazala je da od 11 preparata sa ehinacejom- samo su četiri imala ono što je proizvođač označio na etiketi, a jedan od preparata uopće u sebi nije sadržavao ehinaceju, nekoliko preparata je imalo pomiješane vrste i biljne organe od onih koje su naveli a standardizirani preparati su sadržavali drugačije vrijednosti aktivnih supstanci od onih koje su bile označene na etiketi. Zato budite oprezni pri kupnji jer sadržaj ponekad uopće ne odgovara rekelami i deklaraciji na proizvodu.
Ova visoka, jaka i otporna biljka bez problema se može uzgajati i u našim krajevima a od devet vrsti ehinaceje samo tri su u fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea angustifolia , Echinacea pallida ,i Echinacea purpurea koja je,prema istra
živanjima, najefikasnija kao imunostimulant i to upravo njeni nadzemni dijelovi. Sadrži polisaharide, glikoproteine, esencijalno ulje, alkaloide kavene kiseline, polienske i poliinske amide, amine i ketone. Dovoljno je zapamtiti da kvalitetan preparat ehinaceje mora biti standardiziran na 0,3% alkilamida.
U upotrebi je i korijen Echinacea pallida.