Prije nekoliko mjeseci zbio se događaj u skladu sa uobičajenim obrascem koji se događa posljednjih godina. Meni bliska osoba iznenada je dobila otkaz u do tada dobrokotirajućem poduzeću, i svi dugoročni planovi koji su još do jučer izgledali realni, odjednom su pali u vodu i postali upitni.
Netom opremljen stan, namještaj kupljen kreditom dobivenim uz visoku kamatu s ratama koje je i u normalnim uvjetima teško vraćati, a u ovim izvanrednim okolnostima gotovo nemoguće.
Što učiniti? Djeca mala, obveze visoke, svakim danom će se sve više nagomilati ukoliko nešto pod hitno ne poduzmemom.
U trenu se rodila ideja. Brati će šparoge, jagode, kupine, što god, samo da djeca imaju normalno djetinjstvo i da se krediti mogu vraćati. Što je potrebno učiniti da se ode u inozemstvo na mjesec, dva, da se preživi.
Surfajući po internetu i tražeći pojedinosti o sezonskim poslovima vani, naišli smo i na fantastičan podatak. Gostujući radnik u inozemstvu. Legalno dobivena radna dozvola za rad u izemstvu na rok od 12 mjeseci, s mogućnošću produžetka na još 6 mjeseci. Posao za koji ste osposobljeni, plaća proporcionalna stručnoj spremi. Izgleda kao priča iz bajke, no nije.
Biti gostujući radnik (Gastarbeitnehmer) u SR Njemačkoj nosi veće prednosti od statusa sezonskog radnika, ali su i uvjeti za taj način zapošljavanja zahtjevniji. Navedeni je način zapošljavanja reguliran Sporazumom između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Savezne Republike Njemačke o zapošljavanju radnika radi usavršavanja njihovog profesionalnog i jezičnog znanja. Sporazumom se omogućuje obostrano upućivanje stručnih radnika u države-ugovornice radi stručnog usavršavanja i učenja jezika, i to u trajanju od 12 do 18 mjeseci. Broj potencijalnih gostujućih radnika ograničen je na 500 osoba godišnje, od toga 200 stručnjaka iz djelatnosti ugostiteljstva, te 300 osoba ostalih struka.
Radnici ne smiju biti mlađi od 18 godina niti stariji od 40 godina.
Procedura je slijedeća:
Radnik treba ispunjavati slijedeće uvjete:
- državljanstvo Republike Hrvatske
- prebivalište u Republici Hrvatskoj
- završeno stručno obrazovanje (najmanje srednja stručna sprema)
- Osim za osobe struke medicinska sestra/tehničar, tri godine radnog iskustva u zvanju mogu biti priznate kao srednja stručna sprema (u slučaju da radnik za obavljanje određenih poslova nije završio traženu školu).
- zadovoljavajuće znanje njemačkog jezika. Ne uzima se u obzir činjenica da je njemački poslodavac voljan zaposliti radnika sa znanjem jezika za koje on smatra da je dovoljno, kao ni obrazloženje poslodavca da će radnik naknadno kroz praksu naučiti njemački jezik.
Nakon što utvrdi da ispunjava ove uvjete, obrasce ispuni obrasce na njemačkom jeziku (obrasce može naći na internetu) i iste odnese u Zavod za zapošljavanje radi prijave. Nakon što djelatnici u Zavodu utvrde da kandidat poznaje njemački jezik (ne mora biti savršeno znanje), dodatni obrazac ispunjava i poslodavac koji svojim pečatom i potpisom daje suglasnost da će radnik imati osigurano radno mjesto, a potom se sva dokumentacija dostavlja Zavodu za zapošljavanje u Bon. Po potvrdi iz Bona gdje sve dostavljeno još jednom provjeravaju, šalje se poziv radniku da dođe na posao. Ukupna procedura traje oko mjesec i pol dana. Poslodavac je u obvezi uredno prijaviti radnika, osigurati mu smještaj, redovno isplaćivati plaću, a sve provjere oko dokumentacije vrše oba Zavoda, i onaj u Bonu i u Zagrebu.