Tko? Što? Kada? Gdje? Zašto? To su pet osnovnih pitanja koje svaki novinar mora postaviti pri svakom izvještaju.
Na ovoj sam adresi našla zgodan "školski pribor" za novinare početnike:
http://pup.skole.hr/VodicHTML.aspx?xml=/datoteke/hr/hr/Student/SK/Activities/A%20News%20Story/SK-A%20News%20Story%20Tutorial.xml&locale=&app=&pageNumber=0
U nedjelju sam ujutro gledala stari film s Clarkom Gableom i Doris Day u naslovnim ulogama o vječnom sukobu "školskog" i "šegrtskog" poimanja novinarstva i novinarske profesije.
Naime, jedan dio novinarskih "zvijezda" često nema završenu niti srednju školu, a uspješni su izvjestitelji (reporteri). Tako je bilo nekad, a tako je i danas. Usudim se reći da će tako biti i u budućnosti.
Jednostavno netko ima "kliker" pa na svaki događaj reagira promptno odgovarajući na pet osnovnih pitanja koja svaki novinar mora postaviti da bi čitatelja, slušatelja ili gledatelja izvijestio što bolje, brže i objektivnije.
Tih pet pitanja, zna se, sljedeća su: Tko? Što? Gdje? Kada? Zašto?
Clarke glumi novinara od zanata, onoga koji je počeo s izvještavnjem s tržnice i ulice te dospio do uredničkog položaja. Doris pak glumi profesoricu koja vodi tečaj novinarstva a da sama nikad nije radila u medijima.
Kao i u životu, tako su i njih dvoje dva pola iste stvarnosti. Međusobno se udaljavaju, nadopunjavaju, zbližavaju pa ponovno razdvajaju...Igra ide dalje. Baš kao u stvarnom životu.
Danas je novinarstvo u krizi a "novinarem" se može doslovno zvati svatko tko se lati pera, mikrofona ili kamere. Ta množina i raščlanjenost nekad jedinstvenog zanimanja često unosi nedoumice, pa i prijezir prema struci.
Ali to je tako ovdje i sada. Uvjerena sam da će časno zvanje reportera preživjeti i te boljke. Da biste bolje razumijeli ili se uživjeli u profesiju "reporter", predlažem da odete na gore navedeni link i pokušate sami postati novinar u devet lekcija.
Danas je sve tako lako, zar ne?