U povodu 8. marta, Dana žena
BUMERICE SE UDRUŽUJU
Eko sela za najbrojnije generacije na planetu
Ako ste se rodili u razdoblju od desetak godina poslije II svjetskog rata, pripadate najbrojnijoj generaciji na planetu – Baby Boomerima. U zapadnim zemljama i najbogatijoj i najmoćnijoj! Procijenjuje se da u SAD bumeri drže između 60 i 70 posto nacionalnog bogatstva a u Velikoj Britaniji čak 80 posto!
Kod nas je situacija, naravno, potpuno obrnuta. Naši bejbibumeri većinom su potpuno osiromašili zahvaljujući pretvorbi i prisilnom umirovljenju pa se sada suočavaju s nezaposlenošću, niskim mirovinama i osjećajem da su gurnuti u stranu. Ovo naročito vrijedi za ženski dio ove generacije među kojima je najveći broj tzv. novih umirovljenica ili onih koje usprkos svim kvalifikacijama ne mogu naći posao jer su jednostavno davno prešle onu čarobnu granicu od 35 godina dokle je kod nas zapošljavanje još nekako moguće.
Tri hrvatske bumerice – Mandica Karas, Maja Laboš i Mirjana Gračan – potaknute osobnim situacijama i uvidom da su njihovi problemi slični problemima drugih bejbibumerica – odlučile su pokrenuti žensku inicijativu BEJBIBUMERICE kako bi potakle sve žene tih bumerskih generacija da se međusobno povežu radi podrške u razmjeni intelektualnih i materijalnih dobara koje su u životu stekle, razmjene ideja, informacija i usluga. „Bez obzira na svjetonazor, društveni status, obrazovanje, religijska i politička uvjerenja,“ ističe Mandica Karas, „bejbibumericama je zajedničko pitanje o svrsi njihova života, o tome što će raditi sljedećih 20 ili 30 godina, i kako će se pripremiti za starost koja im kuca na vrata.“
Između drugih projekata i programa namijenjenih bejbibumericama, Mirjana Gračan, zelena aktivistica, predlaže da se bumerice angažiraju na podizanju eko-sela u kojima bi se živjelo u nekoj vrsti zadruge, slično obiteljskim zadrugama koje su cvale na našim teritorijima sve do II svjetskog rata o čemu postoje brojne znanstvene studije iz tog vremena. Suvremeni povratak prirodi i jednostavnom životu, omogućio bi bumericama da zlatno treće doba prožive dostojanstveno, radno i zdravo, oslanjajući se na vlastite snage i resurse. „Zašto ne bismo zajednički obrađivale vrt, dijelile troškove stanovanja i međusobno si pomagale?“, pita se Mirjana.
Maja Laboš smatra da ne treba ni sumnjati da će mnoge žene osjetiti želju da se povežu i međusobno pomažu. „Ako ni zbog čega drugog, a ono stoga što u sebi nose kvalitete i karakteristike BB generacije.“ A one su? Doprinos BB generacije na globalnom civilizacijskom planu je ogroman. Prvo, to su generacije koje su promivirale i izborile se za individualne slobode. Bumeri su bili lideri u pokretima za građanska prava, ženska prava, prava spolnih manjina, prava hendikepiranih, životinjskih prava i prava na privatnost. Odlikuju ih sljedeće karakterne osobine: sklonost eksperimentiranju, individualizam, slobodoumnost i društvena pravičnost.
BEJBIBUMERICE stoga pozivaju sve zainteresirane žene, bilo da su bumerska generacija ili imaju majku ili baku koja je bumerica, da nam se jave i angažiraju. Ova je inicijativa doslovce otvorena svima koje smatraju da svojom pozitivnom energijom i stavom mogu pridonijeti svom osobnom boljitku a s time i boljitku svojih obitelji i zajednice u kojoj žive.