Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član mlabos

Upisao:

mlabos

OBJAVLJENO:

PROČITANO

515

PUTA

Vučedolska čizmica

Vučedolska čizmica
Vučedol – znameniti arheološki lokalitet po kojemu je najznačajnija eneolitička kultura dobila ime, nalazi se na desnoj obali Dunava, pet kilometara nizvodno od središta Vukovara. Riječ je o višeslojnom nalazištu naseljavanom kroz dugi niz stoljeća. Život na Vučedolu najintenzivnije je i gotovo neprekinuto tekao u vrijeme eneolitika, te je i većina arheološkog materijala datirana upravo u drugu polovicu IV. i III. tisućljeće prije Krista.

NOVI NALAZ VUČEDOLSKE KULTURE

Vučedol – znameniti arheološki lokalitet po kojemu je najznačajnija eneolitička kultura dobila ime, nalazi se na desnoj obali Dunava, pet kilometara nizvodno od središta Vukovara.

Riječ je o višeslojnom nalazištu naseljavanom kroz dugi niz stoljeća. 

U šest metara debelom kulturnom sloju nalazimo tragove najranije, starčevačke kulture datirane u vrijeme VI. i V. tisućljeća prije Krista (5500. – 4300. g. pr.Kr.), eneolitičkih kultura (približno 3500. -2200. g. pr.Kr.) – badenske, kostolačke i vučedolske (koju datiramo u period 3000. – 2200. g. pr.Kr.), do brončanodobnih kultura – belegiš (1500. – 1400. g. pr.Kr.).

Život na Vučedolu najintenzivnije je i gotovo neprekinuto tekao u vrijeme eneolitika, te je i većina arheološkog materijala datirana upravo u drugu polovicu IV. i III. tisućljeće prije Krista.

Još je daleke 1897. godine Josip Brunšmid, tadašnji ravnatelj Arhe­­ološkog muzeja u Zagrebu, nalazima s Vučedola privukao europsku arheološku javnost.

Prva velika istraživanja proveo je 1938. godine pod nadzorom Arheološkog muzeja u Zagrebu njemački arheolog R. R. Schmidt na položaju Gradac.

Tada su otkriveni značajni nalazi, među kojima se nalaze apsidalna kuća na­zvana Megaron ljevača bakra, metalurške peći, mnoštvo badenskih i vučedolskih jama, grobne komore s ritualnim ukopima djece i grob bračnog para, ukopi životinja i dr.

U jednoj od jama na dubini od 4,4 m pronađen je dosad najpoznatiji nalaz vučedolske kulture – posuda u obliku ptice (jarebice) – poznat kao Vučedolska golubica.

Kako je Gradski muzej Vukovar osnovan tek deset godina nakon ovih istraživanja, svi nalazi iz te kampanje od tada se čuvaju u Arheološkom muzeju u Zagrebu, a mnogi su od njih i u njegovom stalnom postavu.

Gradski muzej Vukovar zapo­činje 1984. godine sa sustavnim istraživanjima Vučedola pod vod­stvom prof. dr. Aleksandra Durmana s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Do prekida istraživanja dolazi uslijed ratnih razaranja te razminiravanja terena nakon rata.

Ponovna sustavna interdisciplinarna arheološka istraživanja započinju 2001. godine pod vodstvom Gradskog muzeja Vukovar u suradnji s Odsjekom za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Arheološkim muzejom u Zagrebu, i od tada se odvijaju svake godine u rujnu.

U tim kampanjama prikupljeno je mnoštvo keramičkog, koštanog i kamenog materijala, te metalnih predmeta vučedolske, kostolačke i badenske kulture koji nam pomažu u rekonstrukciji života na Vučedolu u vrijeme III. tisućljeća prije Krista.

Istraživačka kampanja 2007. godine do­nijela je jedan nesvaki­da­šnji, lijep nalaz – malu keramičku čizmicu vuče­dolske kulture.

Dana 10. rujna, pred kraj radnog vremena – kako to obično biva kad se radi o nekom posebnom nalazu – čisteći pod vučedolske kuće, u ruševini zida koji je pao na pod kada je kuća izgorjela, naišli smo na keramiku koja je stabilno stajala na podu.

Inače, u svakoj sezoni nađemo tisuće keramičkih ulomaka, pa i više stotina čitavih prekrasnih predmeta, ali je odmah bilo jasno kako pažljivim pokretima alatki i četkica treba očistiti vrlo poseban predmet.

Nakon svega nekoliko trenutaka mala se keramička čizmica pokazala u cijelosti.

Iako su tek desetak centimetara iznad nje bili tragovi pluga kao rezultat dugogodišnje obrade zemljišta na kojemu je sada zasađen vinograd, prava je sreća da je čizmica sačuvana u cijelosti; nedostaje tek jedan maleni fragment, na sreću nevažan za cjelokupan izgled i njezinu rekonstrukciju.

Zemlja koja ju je okruživala i ispunjavala sačuvala ju je, te je nakon čišćenja i lijepljenja zasjala u svoj svojoj ljepoti i toplini koja je vidljiva, posebno kada je stavite u dlan.

Pravi ljudski dodir.

Osim što je izuzetno rijedak i u svakom smislu vrijedan nalaz, izrađena je s neopisivo puno pažnje, strpljenja, znanja i ljubavi.

Sve se to vidi na toj maloj keramičkoj čizmici.

Autor: Mirela Hutinec, dipl. arheolog

http://nova-akropola.hr

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info