Na tečaju se referiramo na rad Carla Gustava Junga (1875 -1961) kao psihologijskog temelja za razumijevanje tarota.
Za razliku od rigidne biheviorističke škole, Jung i njegovi sljedbenici gledaju na ljudsku psihu kao tapiseriju satkanu od različitih sila i interakcija.
U Jungovom radu također se koristi terapija kroz umjetničko izražavanje (slikanje, pisanje..) za pristup aspektima ljudske ličnosti, koja nema izravnu svjesnu ekspresiju.
Kroz svoj rad na analizi snova Jung je primijetio da se određeni simboli pojavljuju u snovima mnogih ljudi. To ga je navelo da preispita stare sustave simbolike – I Ching, alkemiju, astrologiju, tarot i mnoge druge.
Jung je shvatio da je mistična i magijska misao bila psihologija prošlosti i da je isto toliko vrijedna danas kao i prije.
Moderni psiholozi sve više otkrivaju vrijednost starih simbologijskih sustava.
Upotreba psihologijske terminologije pomaže nam u suvremenom razumijevanju tarota, oslobođenog od arhaičnog ezoterijskog jezika.
Psihologijska terminologija pomaže sve većem korištenju tarota i njegovom razumijevanju, bez miješanja s okultnom terminologijom ili bez ograničavanja na jedan religijski sustav.
Priroda tarota
Tarot karte same po sebi nemaju moć; njihova moć proizlazi iz njihove upotrebe, i takva upotreba nužno ne uključuje određeni sustav vjerovanja. Kao što "Arkana" i "Knjiga Tota" sugeriraju da su karte spremište skrivenog znanja, koje se otkriva iz načina na koji se vi odnosite prema njima.
Svaki crtež u kartama je dio slikovne biblioteke naslikan da bi korespondirao s mnogim razinama i iskustvima osobe. Simbolizam karata je model ljudske psihe s različitim aspektima značenja, interpretacije i primjene.
Svaka se karta može promatrati kao prozor u um neke osobe. Vizualna priroda karata stvara trenutačan slijed slika koje odražavaju vlastitu unutarnju prirodu osobe. U razvijanju odnosa s kartama osoba ustvari razvija dublje razumijevanje samog sebe.
Jung i tarot
Koristeći se terminologijom Jungove psihologije, tarot je niz arhetipskih sila opisan vizualnom formom.
Jung koristi izraz "arhetipski" da bi opisao silu nesvjesnog koja postoji i koja djeluje neovisno od ljudske svijesti.
Njegova teorija je zapravo moderan izraz stare ideje. U različitim kulturama, religijama i kod različitih osoba će varirati svjesno izražavanje određenog arhetipa.
Međutim, postoji istovjetna srž u svim varijacijama arhetipskog motiva. Zbog tog, primjerice, arhetip 'umirućeg boga' u kršćanskoj slikovnoj tradiciji je raspeti Krist, u Norveškom mitu bog Odin je obješen kao i u tarotu Obješeni.
Proces osobnog razvoja (kojeg Jung naziva individuacijom) uključuje komunikaciju između svjesnog uma i ovih arhetipskih sila.
Putem istraživanja, iskustva, razumijevanja i integracije arhetipova nesvjesnog, zakoračili smo na središnji put osobnog razvoja - 'spoznaj sebe'.
Pomoću identificiranja arhetipskih sila, koje tvore temelj vašeg nesvjesnog, vi ćete kroz vlastito iskustvo prepoznati na koji način te sile djeluju na vas i na one oko vas.
Kako otkrivate da je svaka karta vaše ogledalo, tako postajete sve sposobniji da ove aspekte vaše prirode koristite u potpunosti.
Arhetipske sile koje je Jung ustanovio u ljudskoj psihi su: velika majka, bog otac, vodič, sjena i animus/anima.
U sustavu tarota svi se ovi arhetipovi (i brojni drugi koje Jung nije identificirao) pojavljuju u različitom ruhu.
Velika majka
Ovaj arhetip predstavlja ženske sile univerzuma, vanjski svijet i unutarnje područje psihe. Ovaj arhetip predstavlja žensku prirodu u svim njezinim aspektima.
Iako se koristi termin 'majka' ovaj arhetip može prikazivati aspekt žene kao djevojke, majke, bludnice ili starice, ovisno o temi.
Primjerice, u tarotu Visoka svećenica predstavlja aspekt djevojke, Carica aspekt majke, Snaga aspekt bludnice i Mjesec aspekt bake ili starice. Bludnica se, u ovom kontekstu, odnosi na životnu fazu žene u kojoj je ona seksualno zrela, ali ne treba usmjeriti svoju seksualnost na reprodukciju. Izvorno, riječ 'bludnica' je imala drugačiju moralnu i društvenu konotaciju nego danas – svećenice nekih drevnih hramova bile su poznate kao 'svete bludnice' jer nisu imale partnera u bilo kojem aspektu božje sile.
Svako lice ovog arhetipa pokazuje žensku silu ili u svom aktivnom ili pasivnom stanju.
Bog otac
I ovdje se ovaj arhetip pojavljuje na mnogostruke načine u mitovima, narodnim običajima i u tarotu.
Dok arhetip božice ima četiri glavna aspekta, arhetip boga ima samo dva: on je ili gospodar tame i podzemlja (Vrag ili Smrt) ili svijetli, sunčani gospodar bogatog i rodnog gornjeg svijeta (Car i Papa/Hijerofant).
Kao i kod arhetipa velike majke, i oni su komplementarni dijelovi istog sustava.
Vodič
U tarotu, arhetip vodiča pojavljuje se kao pomagač u zamršenim i skrivenim stranputicama nesvjesnog uma. Najučestaliji oblik ovog arhetipa ima merkurijansku prirodu. Često je prikazan kao biseksualna figura koja posreduje između različitih razina iskustva i postojanja.
U tarotu se karte Maga, Umjerenosti i Pustinjaka mogu povezati s ovim arhetipom.
Sjenka
Ovaj arhetip je više povezan s djelovanjem same osobe nego kao prirodni element nesvjesnog.
Arhetip sjenke dosta je zbunjujući jer predstavlja one aspekte psihe koje djeluju 'negativno' (u ovom značenju štetno) kada određeni aspekt sebe ignoriramo ili potiskujemo.
U ovom smislu Sjenka djeluje kao arbitar ili posrednik s nesvjesne razine koji se očituje u svjesnom umu.
To se može primijetiti kod promjena mentalnog stanja koje simbolizira karta Obješenog čovjeka ili Pravde.
Animus/Anima
Animus je muška sila koja se nalazi u ženskoj psihi, dok je Anima arhetip ženske sile u muškarčevom nesvjesnom.
Tarot se razilazi s Jungovim poimanjem ovih termina. Jung smatra da Anima postoji u muškarcu a Animus u ženi.
S obzirom da se ove sile bave kvalitetom (muški aspekt i ženski aspekt) a ne spolom (muškarac i žena), svaka osoba u sebi nosi obje kvalitete bez obzira na njezin fizički spol.
U tarotu, brak ženskog aspekta i muškog aspekta psihe pokazuje se potrebnim za svaku osobu bez obzira na spol.
Karte koje prikazuju takav brak ili vjenčanje suprotnosti moglo bi se pripisati kartama Ljubavnici ili Umjerenost / Uravnoteženost.
Svi gore navedeni primjeri arhetipskih sila nisu ograničeni samo na jednu kartu. Primjerice, karta Umjerenosti prikazuje brak Animusa i Anime, ali lik na Crowleyevoj karti koji predvodi to vjenčanje može biti i jedan od aspekata arhetipa Velike majke. Sve karte, to jest slike i likovi na njima, prikazuju različite arhetipove u svojim određenim aspektima.
Persona i Ego
Persona nije arhetipska sila, prije je društveni mehanizam kroz koji se nesvjesno manifestira.
Riječ 'persona' znači maska, lice koje prezentiramo svijetu, i koje je u širem smislu konstantno i koje pod određenim okolnostima može varirati.
Primjerice, gospodin X može imati izvjesne osobine ličnosti, koje imaju tendenciju da budu konstantne i čiji će se različiti aspekti očitovati dok je na poslu, kod kuće s djecom ili u zagrljaju svoje partnerice/partnera.
Važna karakteristika Persone jest da je ona jednako tako prikaz vlastite slike o sebi (slika koju projiciramo u svjesni um) kao i slike koju projiciramo na van u interakciji s drugima.
U određenim trenucima će različite sile unutar nesvjesnog dominirati ili mijenjati Personu.
Primjerice, arhetip majke može postati dominantnom silom unutar Persone kod trudne žene. Opasnost s ovom Personom leži u tome da ona može postati statična, obično pod utjecajem vanjskih i unutarnjih faktora, tako da naša hipotetska žena može ostati zarobljena samo u ovoj jedinoj ulozi majke.
Ego (svjesno prepoznavanje i identifikacija s osobinama Persone) je zločudniji termin.
Kada spominjemo Ego tada mislimo na egocentrične i egoistične ljude i time zaboravljamo pozitivne karakteristike ovog dijela psihe.
Glavna osobina Ega je da održava osjećaj vlastitog identiteta, psihički integritet individue kao odijeljenog od onih karakteristika univerzuma koje nemaju identitet o sebi. To je Ego koji dozvoljava umu da razlikuje sebe od drugih ljudi, predmete od događaja.
Kad se dogodi šteta na Ego razini, osobi može biti nemoguće razlikovati događanja unutar nje same (poput emocija) i vanjskih utjecaja. Najčešće posljedice tog poremećaja su osjećaj paranoje ili osjećaj nesnosne odgovornosti za sve (krivnja).
U osobnom razvoju, Ego i Persona kao cjelina, mijenjaju svoje krute sklopove u fluidne strukture.
Umjesto da budu okna prljavih stakala koja zamagljuju interakciju između svjesnog i nesvjesnog uma, oni postaju lećama koje se mogu koristit da bi fokusirali, pojačali ili oslabili kanale integralne komunikacije prema zahtjevima situacije.
Svjesni i nesvjesni um
Ljudska psiha zrcali vanjski svijet. Ova je ideja nazivana različitim imenima ali je najpoznatija kao mikrokozmos /makrokozmos teorija, to jest, ono što postoji unutar nas se zrcali ili reflektira ono što postoji izvan nas.
(Kredo alkemije temelji se na postulatu – kako gore tako dolje.)
Maja Cvjetanović Laboš, Voditeljica ŠKOLE TAROTA