MAHATMA GANDHI
Rođen: 2. listopada 1869. u Porbandaru
Ubijen: 30. siječnja 1948. u Delhiju
Bilo je poslijepodne 30. siječnja 1948. Veliki narodni vođa Indije Mahatma Gandhi izašao je u vrt svoje kuće kako bi primio skupinu indijskih građana i novinara koji su ga došli pozdraviti u povodu njegova štrajka glađu zbog krvavih sukoba muslimana i hindusa na indijskom subkontinentu. Iznenada, jedan je fanatični hindus potegao pištolj i ispalio tri metka u Gandhija. Tako je ubijen jedan od najcjenjenijih političara svih vremena.
Mohandas Karamchand Gandhi rođen je 2. listopada 1869. u Porbandaru. U dobi od 13 godina roditelji su ga oženili vršnjakinjom
Kasturbom s kojom će poslije imati četvero djece.
Studirao je pravo u Londonu, a nakon kratka boravka u domovini počinje službu u Južnoafričkoj Republici.
Tamo Gandhi susreće kolonijalizam u njegovu najgorem obliku te počinje svoj put siromašnog, skromnog borca za ljudska prava. Zbog bunta i naučavanja civilnog, nenasilnog neposluha, kažnjavan je i zatvaran.
Gandhi se vratio u Indiju 1915. Idućih petnaest godina postao je duhovni i politički vođa svojeg milijunskog naroda, boreći se za slobodu i nezavisnost Indije na načelima nenasilja te pasivnog, civilnog otpora i mirne političke borbe.
Britanske vlasti često su ga zatvarale, a zatim nakon pritiska mnoštva puštale na slobodu.
Ukupno je proveo u zatvoru sedam godina. Mahatma se rano povukao iz aktivnog političkog života, ali je zauvijek ostao duhovni narodni vođa.
Često je štrajkao glađu kako bi sunarodnjake i svijet uvjerio u ispravnost svojih stajališta i u djelotvornost pritiska bez nasilja. Narod ga je nazvao Mahatma što znači velika duša.
Godine 1947. Indija je dobila nezavisnost, ali se raspala na dvije države - Indiju i Pakistan.
Tada se zbilo krvavo razdruživanje muslimanskog i hinduističkog naroda, koje je odnijelo stotine tisuća žrtava.
Gandhi je posljednji put digao glas i štrajkao glađu. Ovaj put protiv vjerskog i vojnog nasilja, fanatizma i besmislenog rata.
Snagom svojeg autoriteta Gandhi je priveo za pregovarački stol sukobljene strane, prekinuo štrajk i nekoliko dana poslije - nasilnički stradao.