STVARANJE TROJNOG PAKTA
27. rujna - Tridesetih godina XX. stoljeća Njemačka, Italija i Japan čine prve korake prema stvaranju fašističkog saveza.
Najprije su Njemačka i Japan 25. studenog 1936. potpisale Antikominterna pakt uperen protiv ondašnje komunističke države Sovjetskog Saveza, a zatim su Italija i Njemačka u svibnju 1939. stvorile takozvani Čelični pakt o prijateljstvu i suradnji, koji im je trebao osigurati novi, širi životni prostor.
Kad je buknuo Drugi svjetski rat, fašističke su države osjetile potrebu za stvaranjem još čvršćeg vojnog saveza.
Zbog toga je 27. rujna 1940. u Berlinu potpisan Trojni pakt, vojni savez Njemačke, Italije i Japana.
Sile ugovornice obvezale su se na međusobnu suradnju u stvaranju i održavanju novog poretka u velikoazijskom prostoru i u Europi te na međusobno pomaganje u slučaju da jednu od
njih napadne neka sila, koja nije umiješana u europski rat ili u japansko-kineski sukob.
Bila je to u stvari podjela svijeta na interesna područja. Japan je priznao vodeću ulogu Njemačke i Italije u Europi, a one su priznale pravo Japanu na samostalno odlučivanje u stvaranju takozvanog novog poretka u Aziji.
Za ostvarivanje ugovorene suradnje bile su osnovane političke, gospodarske i vojne komisije koje su izmjenjivale obavijesti i razrađivale planove.
Paktu su poslije pristupile i profašističke vlade drugih država - Mađarske, Bugarske i Rumunjske, gubeći tako i ono malo samostalnosti što im je preostalo pod pritiscima velikih susjeda.
Jugoslavija pristupa Trojnom paktu
Jugoslavija, u čijem je sastavu bila i Hrvatska, pristupila je Trojnom paktu 25. ožujka 1941.
Dva dana poslije priređene su demonstracije protiv te odluke, a vlast je preuzela nova vlada Dušana Simovića.
Međutim, za korjenite promjene više nije bilo mnogo vremena - ratni je plamen uskoro zahvatio i Jugoslaviju, a kralj i vlada napustili su zemlju.