ROBERT KOCH
Rođen: 11. prosinca 1843. u Clausfhalu
Umro: 27. svibnja 1910. u Baden-Badenu
U drugoj polovici 19. stoljeća učinjeni su mnogi važni koraci u suzbijanju zaraznih bolesti.
Začetnikom bakteriologije smatramo njemačkog, seoskog liječnika Roberta Kocha, rođenog 11. prosinca 1843. u Clausfhalu.
On je medicinsku praksu neodređenog suzbijanja bolesti razvio u osmišljeno istraživanje i proučavanje uzročnika zaraza.
Koch je otkrio spore bacila rebrenice, razradio metodiku istraživanja uzročnika gnojenja, a godine 1882. otkriva bacil tuberkuloze te dijagnostičko sredstvo za otkrivanje te bolesti.
U prošlom je stoljeću tuberkuloza bila jedna od najraspostranjenijih bolesti čovječanstva, bacil Microbacterium tubercolosae napadao je trećinu čovječanstva.
Microbacterium tubercolosae
Tuberkuloza je bila bolest pretežito siromašnih ljudi.
Egzistirala je u vlažnim nečistim prostorima i napadala osobe čiji su prirodni obrambeni mehanizmi bili oslabljeni lošom prehranom, iscrpljenošću od teškog rada i neizliječenošću od gripe, ospica, rahitisa i sličnih bolesti.
U toj skupini bili su ponajviše umjetnici, pjesnici, slikari i skladatelji.
Bacil tuberkuloze ili sušice, kako se još naziva, Koch je pronašao zahvaljujući novoj metodi, preparatu koji je sam razradio.
Uspio je klicu uzgojiti na umjetnim hranilištima te s njom zaraziti zdrave životinje.
Svoje epohalno otkriće Koch je skromno objavio na sastanku njemačkog fiziološkog društva u Berlinu 24. ožujka 1882., gotovo podcjenjujući svoj rad.
Koch je do kraja života otkrio uzročnike kolere, izradio standardne metode pronalaženja i dokazivanja bolesti, a zaslužan je i za epidemiološko suzbijanje malarije, kolere, tifusa i nekih tropskih bolesti.
Za iznimne zasluge u medicinskim istraživanjima, prije svega otkrivanju uzročnika sušice, 1905. godine dobio je Nobelovu nagradu.
Nobelova medalja za medicinu
Koch je umro 27. svibnja 1910. u Baden-Badenu.