STANLEY I LIVINGSTONE
Poslije višemjesečnog pustolovnog putovanja po najzabitijim dijelovima Afrike američki novinar John Stanley stigao je na obalu jezera Tanganjike, u prašnjavo crnačko naselje Udžidži.
Dok su domoroci znatiželjno promatrali neobičnog došljaka, iz jedne je kolibe izašao oronuli, bijeli starac.
- Doktor Livingstone, nadam se? - upitao je Stanley.
- Osobno! - odgovorio je starac, podigavši kapu u znak pozdrava.
Tog 10. studenoga 1871. u središtu ekvatorijalne Afrike zbio se finale najvećeg novinarskog podviga u 19. stoljeću.
Amerikanac Stanley, dopisnik "New York Heralda", napokon je pronašao poznatog istraživača, doktora Davida Livingstonea kojemu se od 1866. zameo svaki trag.
Livingstone nije bio bilo tko. Taj pustolovni Škot prešao je Afriku uzduž i poprijeko, otkrio jezero Ngami, tajanstveni grad Linijanti i izvore rijeke Kasai. Naposljetku se proslavio otkrićem veličanstvenih vodopada Zambezija.
A onda je odjedanput nestao! Punih pet godina nitko nije čuo gdje je i što radi slavni Livingstone.
Budući da su se tada američki listovi nadmetali koji će donijeti veću senzaciju, mladi novinar Stanley dobio je zadatak da pošto-poto pronađe izgubljenog istraživača.
Novac nije bio u pitanju. Sa svog puta po Africi Stanley je redovito slao izvještaje koji su golicali maštu čitatelja. Naklada "New York Heralda" porasla je za čak 50 tisuća primjeraka. Cijela je Amerika s uzbuđenjem čekala što će se dogoditi.
Poslije 10 mjeseci traganja, u pratnji stotinu naoružanih ljudi, Stanley je pronašao Livingstonea u zabitom Udžidžiju i postao novinar stoljeća. A kratak dijalog dvojice bijelaca i danas ima poslovično značenje.