KRUNIDBA KRALJA ZVONIMIRA
Za vladavine hrvatskoga kralja Petra Krešimira IV. sjevernim dijelovima Hrvatske upravljao je ban Dmitar Zvonimir.
Stekavši ugled pripajanjem dijelova bizantske Dalmacije Hrvatskoj te ženidbom s Jelenom, kćerkom ugarskoga kralja Bele I., Zvonimir je poslije Krešimirove smrti naslijedio hrvatsko prijestolje.
Zaruke s Jelenom
Nakon izbora novoga kralja, papa Grgur VII. u Hrvatsku šalje svoje izaslanike, rimskog opata Gebizona i biskupa Falkiona.
Kralj Zvonimir, reljef, Solin
Dmitar Zvonimir prisegnuo je na vjernost rimskomu Papi, obvezao se plaćati 200 dukata te darovao Svetoj Stolici samostan sv. Grgura u Vrani.
Za uzvrat Papa je oduzeo dalmatinske gradove mletačkomu duždu s kojim je bio u neprijateljstvu te su rimski velikodostojnici 10. listopada 1075. u crkvi sv. Petra na solinskome polju krunili Dmitra Zvonimira za hrvatsko-dalmatinskoga kralja.
Krunidba
Tijekom Zvonimirove vladavine događaju se brojne društvene promjene.
Javno vlasništvo se privatizira, javlja se vlastelinstvo, jača utjecaj i materijalni položaj crkve, pa iako je narod još slobodan, proces feudalizacije je počeo.
Savez Grgura VII. sa Zvonimirom donijet će mu ratove jer Zvonimir često ratuje s Papinim saveznicima protiv Bizanta, Venecije i njemačkog cara Henrika IV.
Danas su podijeljena mišljenja o Zvonimirovoj smrti. Prema jednome dokumentu iz XIV. stoljeća, Zvonimir je 1089. na Saboru u Kninskome polju pozvao narod da pomogne bizantskomu caru u obrani od Seldžuka.
Nastalo je nezadovoljstvo i svađa nakon koje se Zvonimir ubio.
Nesretni kralj pokopan je u kninskoj crkvi ispred žrtvenika.
Darovnica kralja Zvonimira samostanu opatica sv. Benedikta u Splitu za zemljište Pusticu u Lažanima (1076.-78.)
Dmitar Zvonimir bio je veliki dobročinitelj crkve kojoj je darovao mnoga dobra.
Tako je jednom prigodom i samostanu sv. Lucije kod Baške darovao zemlju za izgradnju crkve.
Ta darovnica ovjekovječena je na jednom od najstarijih hrvatskih pisanih spomenika - Baščanskoj ploči.