Upanišade nas suočavaju sa problemima tumačenja i razumijevanja kakve pred nas stavljaju i drugi tekstovi filozofske tradicije starog vijeka.
Kad, na primjer, pojedini autori govore o misticizmu i nauci u pitagorejskoj tradiciji, o mitskim i filozofskim poglavljima u Platonovim dijalozima, ili uopće uzevši, o mythosu i logosu u grčkoj tradiciji, ostaje otvoreno pitanje u kojoj mjeri je tu riječ o dvojstvu u samom tekstu i tradiciji o kojoj se govori, a u kojoj mjeri je to izraz podjela u novovjekovnom kulturnom kodu, koje mi primjenjujemo na materijal starog vijeka.
1) Tako Windelband razmatra Heraklitova, Parmenidova, Empedoklova i pitagorejska shvaćanja, uz ogradu da njihova učenja o ličnoj besmrtnosti i seljenju duše ostavlja po strani, jer ona predstavljaju pozajmice tih filozofa iz misterija i u suprotnosti su sa njihovim općim naučnim učenjima.
Međutim, kod Empedokla pistis označava i vjerovanje u fizičke teorije i učenja o duši.
Uz pitagorejce, njegova misao stavlja nas pred slične teškoće kao i učenje upanišada.
Jaeger ga naziva „filozofskim kentaurom" koji spaja misticizam i racionalizam, religiju i filozofiju.
U sličnom kontekstu, ali sa drugačijom ocjenom, Jaeger na drugom mjestu govori o Empedoklu kao „novom sintetizirajućem tipu filozofske ličnosti koji sjedinjuje poetsku imaginaciju i logiku, mit i filozofiju".
U jednom smislu, Dodds se slaže sa tim, ali smatra da Empedokle, u stvari, predstavlja stari tip ličnosti, tj. „šamana koji kombinira još nediferencirane funkcije maga i prirodnjaka, pjesnika i filozofa . . ."
U tom smislu Heidegger upozorava protiv navike da se na Grke gleda kroz novovjekovno, humanističko izlaganje, a na svekoliko pred platonovsko mišljenje samo kao na pripremu za Platona,
Pored onih karakteristika duše, koje su proishodile iz njihove opće, naučne teorije, kod pojedinih od ovih mislilaca (Heraklita, Parmenida, Empedokla i pitagorejaca) nalazimo i druga učenja, koja ne samo da nisu povezana sa prethodnim, već su čak i u suprotnosti sa njima.
Pojam tijela kao zatvora duše (soma-sema), lična besmrtnost, retribucija poslije smrti, seljenje duša — sve to su ideje koje su filozofi preuzeli iz njihovih veza sa misterijama i zadržali u njihovom svetom učenju, ma kako malo one bile usaglašene sa njihovim naučnim učenjima.
Ti stavovi nisu predmet razmatranja."
Anica Savić-Rebac primjećuje: „Dugo vremena se većinom samo priznavalo da je helenski duh tvorac racionalne spekulacije; što se tiče mistike, koja se najzad ipak nije mogla previdjeti ni u grčkoj religiji ni u grčkoj spekulaciji, smatralo se da je ona dospjela onamo izvana, nekim nepoznatim putovima, iz nekog neodređenog Orijenta.
Danas, međutim, ipak počinje prevladavati saznanje da je u grčkom duhu mistika sasvim ravnopravna racionalizmu.. ."
Iz tih razloga rekli smo da, pokušavajući da razumijemo upanišadsku misao polazeći od grčkih filozofa, završavamo u krugu koji nas na kraju vodi tome da bolje razumijemo upravo ono od čega smo pošli (dakako, uz pretpostavku da smo svjesni od čega polazimo).
Sa skoro identičnim problemima određenja i razumijevanja srećemo se kad je riječ o upanišadskim misliocima.
U pitanju je principijelna teškoća koja proizlazi otuda što nismo u stanju da povučemo jasnu granicu između vlastitih shema i materijala sa kojim se susrećemo.
Otuda se jednom autoru čini da između dvije Empedoklove poeme (O prirodi i Pročišćenja) postoji proturječnost, a drugima da one izražavaju dvije strane jedinstvenog shvaćanja.
Rad s Osho tarot simbolima, jedna je od najučikovitijih metoda otkrivanja nesvjesnih (potisnutih) obrazaca, kroz 'razgovor' sa samim sobom...dokazano mojim dugogodišnjim radom kroz vlastito iskustvo i iskustvo ostalih sudionika!
TEČAJ OSHO ZEN TAROTA!
Prijave i info:
Maja Cvjetanović Laboš
098/953 7245
Grupni i inividaulni tečaj OSHO ZEN TAROTA!
(za one izvan Zagreba, i one koji to žele, također i putem skype-a!)
https://www.magicus.info/sadrzaj/naslovnica/tecaj-osho-zen-tarota-moja-prica-
https://www.magicus.info/sadrzaj/naslovnica/nasi-novi-naslovi#.WPXuhV5ZbW8.facebook