Filozofija Upanišada
Dušan Pajin
(U nešto široj verziji ovaj rad je juna 1978. odbranjen kao doktorska teza na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Svojim primjedbama pomogli su mi mentor prof. Abdulah Šarčević i kolege indolozi, Čedomil Veljačićmi Mislav Ježić)
Istok i Indija često su smatrani nekom vrstom duhovnog antipoda Zapadu i Grčkoj.
Otuda je na toj strani tražena inspiracija za sve ono što, kako je izgledalo, nema dovoljno uporišta u europskoj tradiciji, posebno novovjekovnoj.
Sami Indijci prihvatili su tu ulogu jer im se činilo da je to najbolji način afirmacije njihove kulture u europskim prostorima.
S takvom pretpostavkom vršeno je i sa jedne i sa druge strane tumečenje kulturne tradicije.
Takav pristup znatno je utjecao i na filozofska istraživanja, posebno upanišada.
Ne možemo reći da je takvo tumačenje izgubilo na snazi ali mnogi već počinju uviđati da je ono jednostrano, kao i klasicističko viđenje grčke filozofije.
Uspostavljanje kritičnosti spram eurocentričkih obrazaca i shema omogućilo nam je da promatramo indijsku misao izvan uobičajenih dihotomija.
Polazeći od toga i od metodoloških istraživanja koja je Č. Veljačić sproveo u svojoj tezi (Komparativno proučavanje grčke i indijske filozifije), a koristeći postupke razvijane u teoriji značenja i hermeneutici, pokušat ćemo izložiti filozofske ideje upanišada, da ukažemo na njihov smisao i razmotrimo rezultate do kojih su došli prethodni istraživaći.
Zaključke zasnivamo na sanskrtskom tekstu redakcije upanišada, koja je poslužila Radakrišnanu za njegov prijevod.
Uz to osim njegovog konzultirat ćemo i dva druga engleska prijevoda Maxa Müllera, Humeov, kao i Deussenov njemački prijevod.
Po prirodi stvari istraživač je sklon da razvije pretjerane simpatije za svoj predmet, koje čitaocu mogu i smetati.
Primjećeno je da odnosom prema vlastitoj povijesti, filozofija ponekad podsjeća na kult predaka.
Imajući to u vidu, pokušat ćemo uspostaviti mjeru između analitičke nepristranosti i zanimanja za predmet, ne podliježući nekritičkom oduševljenju za mudrost «starih».
Povijesno-filozofsko istraživanje indijske misli mora se kritički suočiti, kako s interpretacijom lokalnog kulturnog kruga i povijesnim interpretacijama koje se nadovezuju na dani tekst, tako i s pristupima proizašlim iz europskog kulturnog kruga, zadržavajući istovremeno punu svijest o vlastitim pretpostavkama.
Kako lucidno primjećuje Ćakravarti, kritičko proučavanje upanišada mora se probiti između Scile indijskog teologa i interpretatora i Haridbe europskog orijentaliste.
nastavlja se...
Rad s Osho tarot simbolima, jedna je od najučikovitijih metoda otkrivanja nesvjesnih (potisnutih) obrazaca, kroz 'razgovor' sa samim sobom...dokazano mojim dugogodišnjim radom kroz vlastito iskustvo i iskustvo ostalih sudionika!
TEČAJ OSHO ZEN TAROTA!
Prijave i info:
Maja Cvjetanović Laboš
098/953 7245
Grupni i inividaulni tečaj OSHO ZEN TAROTA!
(za one izvan Zagreba, i one koji to žele, također i putem skype-a!)
https://www.magicus.info/sadrzaj/naslovnica/tecaj-osho-zen-tarota-moja-prica-
https://www.magicus.info/sadrzaj/naslovnica/nasi-novi-naslovi#.WPXuhV5ZbW8.facebook