IVO HORVAT - HRVATSKI BOTANIČAR
Rođen: 7. listopada 1897. u Čazmi
Umro: 23. travnja 1963. u Zagrebu
Hrvatski botaničar Ivo Horvat bio je izvrstan sveučilišni predavač i veoma plodan znanstvenik.
student
Završio je klasičnu gimnaziju na Katarininom trgu, a zatim je upisao studij botanike i zemljopisa na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.
Od godine 1920. Ivo Horvat djelovao je na Filozofskom fakultetu gdje je prošao sve stupnjeve: od asistenata i docenta do izvanrednog i redovitog profesora.
Teško je reći je li stručnost profesora Horvata dolazila više do izražaja na proučavanjima na terenu ili na predavanjima.
Na obroncima Zagrebačke gore te livadama, brežuljcima i planinama Hrvatskoga zagorja i Gorskog kotara uvodio je studente bogatim florističkim znanjem u poznavanje bilja, a vegetacijskom stručnošću u čitanje biljnih zajednica, njihovu građu i zakonitost.
Poslije II. svjetskog rata umjesto katedre na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, gdje je godinama predavao kao redoviti profesor, dodijeljena je Horvatu katedra na Veterinarskom fakultetu gdje je botanika neobavezan predmet.
To ga, međutim, nije obeshrabrilo već ga je posve usmjerilo na znanstveni rad.
Pokrenuo je i kartiranje vegetacije naših planina te objavio brojne znanstvene radove s toga područja.
Odazivao se pozivima iz europskih gradova - Hamburga, Zuricha, Beča, Graza, te je na tamošnjim sveučilištima i različitim ustanovama održao niz predavanja.
Istraživanjima šumske, livadne i cretne vegetacije obišao je i mnoga mjesta u Hrvatskom zagorju (Cesargradsku goru, Kalnik, Ivančicu, Kuna-goru, Strahinščicu, Dubravicu, Očuru i dr.), a poznata je i njegova rasprava o hrvatskoj perunici, ‘Iris croatica -nova vrsta perunike u Hrvatskoj', koja je najvećim dijelom raširena upravo na zagorskim gorama, a ima je i na Medvednici, u Samoborskom gorju i Ogulinskom zagorju.
Horvat je otkrio i opisao dvije nove vrste perunika iz Makedonije.
Jednu je iz poštovanja prema majci nazvao Iris reginae.
Istaknuto mjesto među njegovim znanstvenim radovima zauzima djelo ‘Vegetacija planina zapadne Hrvatske' za koju je polučio Republičku nagradu ‘Ruđer Bošković’ 1963.
Za docenta je izabran 3. rujna 1927. Iste godine podigao je u Botaničkom vrtu (koji je sastavnica Botaničkog zavoda) Hrvatsku biljnogeografsku skupinu (popularno rečeno kamenjaru) na kojoj se uzgajalo pretežito planinsko bilje iz hrvatskih krajeva koje je prof. Horvat donosio s brojnih terenskih istraživanja.
'Hrvatska' biljnogeografska skupina u osnivanju 1927.
Ista b.g. skupina (danas zvana krškom kamenjarom) 80 godina kasnije.