NIKOLAJ ANDREJEVIČ RIMSKI-KORSAKOV
Rođen: 6. ožujka 1844. u Tikhvinu
Umro: 8. lipnja 1908. u Ljubensku
U gradiću Tikhvinu u ondašnjoj novgorodskoj guberniji u Rusiji rođen je 6. ožujka 1844. ruski skladatelj Nikolaj Andrejevič Rimski-Korsakov.
Supruga Nadežda Rimski - Korsakov
Bio je jedan od članova znamenite skupine ruskih skladatelja Petorice. Nadahnut najčešće ruskim legendama, bajkama i povijesnim događajima, Rimski-Korsakov skladao je djela prema vlastitim libretima, a najpoznatije su opere Sadko, Snjegoručka, Zlatni pjetlić, Bajka o caru Saltanu, Priča o nevidljivu gradu Kitežu i balet Šeherezada.
Rimski-Korsakov je počeo karijeru profesionalnog vojnika mornaričkog časnika, ali se već tada bavio skladanjem unoseći u svoja djela zvuke rodne novgorodske gubernije.
Prekretnica u njegovu životu nastupila je 1861. kad je upoznao skladatelja i kapelnika Milija Balakirjeva, svog novgorodskog sugrađanina.
Na njegov poticaj napisao je simfoniju, koja je 1865. izvedena kao prva ruska simfonija.
U suradnji s članovima Petorice: Milijem Aleksijevičem Balakirjevom, Aleksandrom Porfirevičem Borodinom, Cezarom Antonovičem Kjujem i Modestom Petrovičem Musorgskim - Rimski-Korsakov ulazi u sam vrh ruske glazbe, napušta vojnu službu te sve do smrti predaje skladanje i instrumentaciju na petrogradskom konzervatoriju.
Petrogradski konzervatorij na kojem je predavao od 1871 - 1906
Stvorio je svoju skladateljsku školu, utemeljenu na načelim Petorice. Odgojio je niz istaknutih ruskih glazbenika, koji su svojim vrijednim djelima najbolje potvrdili pedagošku važnost škole Rimskog-Korsakova.
To se u prvome redu odnosi na skladatelje koji su svijetom proslavili rusku glazbu, kao što su Sergej Sergejevič Prokofjev i Igor Fjodorovič Stravinski.
Korsakov i Stravinski
Bitno je i dirigentsko djelovanje Rimskog-Korsakova u zemlji i inozemstvu.
Nikolaj Rimski-Korsakov umro je 8. lipnja 1908. u Ljubensku, a među djelima koja se i danas izvode na svjetskim glazbenim pozornicama je i opera Carska nevjesta.
Kao skladatelj, pobornik ruskog nacionalnog stila 19. stoljeća, sjedinio je rusko nasljeđe sa zapadnjačkim utjecajima, inspirirao se najčešće ruskom tematikom, zatim istočnjačkom te primjenjivao elemente ruske narodne i crkvene glazbe.
U operama je izgradio čudesan svijet satkan od fantazije, realnosti, humora i romantike.
Svojim orkestralnim stilom utjecao je ne samo na svoje učenike već na mnogo širi krug koji dopire do Debussyja i Ravela.
Napisao je priručnike "Praktični udžbenik harmonije" i "Osnove orkestracije", te autobiografsko djelo "Kronika mojega muzičkog života".
Dovršio je Borodinovu operu "Knez Igor" i "Hovanščinu", M. P. Musogorskog, preradio o instrumentirao "Borisa Godunova" i mnoge druge tuđe kompozicije.
Djela
-
opere:
- "Pskovičanka",
- "Majska noć",
- "Snjeguročka",
- "Carska nevjesta",
- "Zlatni pjetlić",
- "Sadko",
- "Bajka o caru Saltanu",
- "Uvertira na ruske teme",
- " Priča o nevidljivu gradu Kitežu "
- "Španjolski capriccio".
-
simfonijska suita:
-
"Šeherezada",
-
"Uskršnja uvertira".
-
"Bumbarov let"
-
Spomenik Korsakovu u Petrogradu
Njegov grob u rodnom Tikhvinu