MARKO MARULIĆ
Rođen: 18. kolovoza 1450.u Splitu
Umro: 5. siječnja 1524. u Splitu
Marko Marulić prvi je stvaratelj stare hrvatske književnosti čijom je pojavom naše pjesništvo izvedeno u krug europskih naroda.
Marulić je i autor prvog djela hrvatske književnosti na narodnome jeziku, pod naslovom Libar Marka Marula Splićanina, u kojem se uzdrži istorija svete udovice Judit, u versi harvacki složena.
Naslovnica prvog izdanja Judite
Marulićeva ilustracija u Juditi
To je djelo prvi put objavljeno u Veneciji 1521., a doživjelo je nekoliko izdanja.
U predgovoru tom spjevu Marulić nam obrazlaže svoju zamisao da povijest svete udovice Judite - stumači našim jezikom, neka je budu razumit i oni, ki nisu naučni knjige latinske aliti dijačke.
Rođen je 18. kolovoza 1450. u staroj splitskoj patricijskoj obitelji, a odgojen je u strogo kršćansko-moralističkoj tradiciji. Marulić je i umro u Splitu 5. siječnja 1524.
U mladosti je stekao bogato humanističko obrazovanje i kao učena i ugledna osoba imao je razne dužnosti i obveze u upravi i sudstvu rodnoga grada.
Tijekom života stječe europsku slavu kršćansko-moralističkim djelima na latinskome jeziku: De institutionem bene vivendi i Evangelistarium.
To je djelo poznavao i engleski kralj Henrik VIII. te je ono jedna od dragocjenosti glasovite Britanske knjižnice (British Library).
Split
Marulićeva važnost za hrvatsku knjiže vnost jest, prije svega, u djelima na narodnome jeziku.
Nama danas najbliže djelo Judita, dokaz je autorove stvarne povezanosti sa svojim narodom.
To što je prvi osjetio potrebu da u poeziji progovori pučkim jezikom, bilo je, uz ostalo, i zato da narodu dade djelo koje će ga hrabriti u borbi protiv stranih utjecaja.
Vukovar
Još izravniju i smjeliju sliku onovremenske opasnosti po hrvatske krajeve i gradove daje u pjesmi Molitva suprotiva Turkom.
Zagreb
Marulićevi radovi na materinskome jeziku potvrđuju zrelost hrvatske književne tradicije i njezinu mogućnost da se na narodnome jeziku stvore djela velike umjetničke vrijednosti.
Zato ga danas s pravom smatramo ocem ili utemeljiteljem našeg pjesništva, a njegovo djelo najzrelijim književnim izrazom hrvatske kulturne baštine.