ALFRED BREHM
Rođen: 2. veljače 1829. u Renthendorfu
Umro: 11. studenog 1884. u Renthendorfu
Alfred Edmund Brehm
Već se niz godina vrti na velikim i malim ekranima jedan od najpopularnijih dokumentarnih filmova najnovijega doba Ta divna stvorenja.
Priča je to o nesputanim svakodnevnim zbivanjima u carstvu životinja, ispričana tako duhovito, lijepo i plemenito da nam čak i one životinje, kojih se inače plašimo, postaju simpatične i drage.
Čovjek koji nam je prvi otkrio čarobnost toga carstva i pružio nam mogućnost upoznavanja s dotad neviđenom ljepotom i bogatstvom sasvim nepoznata svijeta je njemački zoolog Alfred Brehm, rođen 2. veljače 1829. u Renthendorfu.
Kao sin ljubitelja ptica Christijana Ludwiga Brehma, mali je Alfred od prvih dana rastao s ljubavi prema životinjama i pticama.
Nije stoga neobično što je s nepunih 18 godina krenuo na prvo putovanje u Afriku, gdje je izbliza mogao upoznati nesmetani život u prirodi.
Već je tada počeo razmišljati kako da te divne životinje približi gradskom čovjeku, a da ne poremeti njihov prirodni mir.
Vrativši se s puta po Africi pun neizbrisivih prizora i dojmova, gorljivo je počeo studirati prirodne znanosti. Postao je najprije direktor zoološkog vrta u Hamburgu, a zatim u Berlinu, gdje je uspio ostvariti svoje mladenačke zamisli.
Najprije 1869. osniva znameniti Akvarij, dotad neviđen u svijetu. U prirodnoj stijeni dao je izdupsti prostore u kojima su bili smješteni birani primjerci najrazličitijih životinjskih vrsta.
Posjetitelji su imali osjećaj da se nalaze među životinjama u prirodi, a ne u ambijentu što ga je izradila ljudska ruka.
Brehm je to učinio tako vjerno da je berlinski Akvarij postao ne samo omiljeno stjecište znatiželjnika iz cijele Europe, već i svojevrsna škola o životu dotad nepoznatih životinjskih primjeraka iz dalekih zemalja.
Naslikao Brehm
Zahvaljujući Brehmovoj stručnosti, spisateljskoj nadarenosti ljubavi prema prirodi, nastale su knjige za kojima i danas posežu svi oni koji žele pobliže upoznati prirodnu raskoš i ljepotu životinjskoga i ptičjeg svijeta.