Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član mlabos

Upisao:

mlabos

OBJAVLJENO:

PROČITANO

601

PUTA

Dogodilo se na današnji dan...10. veljače 1960.

Dogodilo se na današnji dan...10. veljače 1960.
KARDINAL ALOJZIJE STEPINAC....U vihoru Drugog svjetskog rata bio je jedan od rijetkih, ako ne i jedini, crkveni prelat u Europi, koji je oštro, mnogo puta i javno reagirao na fašističko bezumlje.

KARDINAL ALOJZIJE STEPINAC

Rođen: 8. svibnja 1898. u Brezarićima kraj Krašića
Umro: 10. veljače 1960. u Krašiću

U Brezarićima kraj Krašića, nedaleko od Jastrebarskog, rođen je 8. svibnja 1898., kao peto dijete majke Barbare i oca Josipa, Alojzije Stepinac, višegodišnji zagrebački nadbiskup, kardinal i općepriznati zaslužni pastir hrvatskog naroda.

Obitelj se 1909. preselila u Krašić u kojemu je, slomljen teškom bolešću, kardinal 10. veljače 1960. i umro.

Nadbiskup Stepinac, uvijek na visini povijesne zadaće, kao rijetko koja osoba na hrvatskim prostorima, čvrst i moralno dosljedan, hrabro je prkosio svim režimima za dobro hrvatskog naroda i u interesu vjere.

Ustrajao je protiv velikosrpskog terora, protiv fašizma i ustaške NDH, protiv komunizma i njegovih pritisaka. Svi su ga vlastodršci stoga smatrali neprijateljem.

U svom mržnjom zatrovanom protuhrvatskom štivu optuživali su ga kao klerofašistu - duhovnog i političkog mentora Ante Pavelića i krivca za ustaška ratna zlodjela, a sve zato da bi još jednom, makar i neistinama, potkrijepili staru tezu o genocidnosti hrvatskog naroda.

Razlozi su jednostavni: Stepinac kao najviši hrvatski katolički velikodostojnik uvijek je dostojno i neodstupno branio prava hrvatskog naroda na slobodu i samostalnu državu.

U slučaju NDH on se nikad nije izjednačio s ustaškim režimom, već mu se, naprotiv, stalno suprotstavljao.

Stepinčevo je držanje bilo uvjetovano povijesnom spoznajom da se ideologije mijenjaju, stranački režimi dolaze i odlaze, a narod ostaje sa svojim potrebama i pravima na samostalan život.

Utemeljen u kršćanski svjetonazor Stepinac je tu spoznaju iskazivao kao nepomirljiv protivnik svake totalitarističke ideologije i doktrine, kako fašizma i nacizma tako i marksističkog komunizma, osobito njegova staljinističkog obličja.

Brojna dokumentacija govori o oštrim Stepinčevim prosvjedima zbog ustaških zločina, i onog u Glini i onih u Jasenovcu, zbog rasizma i progona Židova, zbog terora nad Srbima.

Protivi se i nasilnom pokatoličavanju, pa tako u tajnoj instrukciji svećenicima piše da je uloga i zadaća kršćana u prvom redu spasiti ljude, nazvavši to vrijeme vremenom ludila i divljaštva.

U vihoru Drugog svjetskog rata bio je jedan od rijetkih, ako ne i jedini, crkveni prelat u Europi, koji je oštro, mnogo puta i javno reagirao na fašističko bezumlje.

Dolaskom komunizma nije odstupio od svojih načela.

Ponovno se usprotivio neopravdanim egzekucijama i tražio milosrđe, zagovarao slobodni razvitak vjere i poštivanja neotuđivih prava čovjeka.

Tada je to ocijenjeno kao protunarodno djelovanje, pa je 1946. iskonstruirano suđenje, nalik staljinističkim procesima.

Komunistička vlast označila ga je ustašom, proglasila ratnim zločincem, a suđenje je završilo presudom na 16 godina tamnice.

Mnogobrojne dokaze i svjedoke u korist optuženoga sud nije prihvatio. Stepinčeva golgota u Lepoglavi, i kasnije zatočenjem u rodnome Krašiću, ostaje svjedočanstvo o moralnoj čvrstini i hrabrom protivljenju nečovještvu.

Do svog je kraja ostao uspravan; nije želio pomilovanja ni posebne milosti. Komunistička vlast morala je ipak dopustiti da se Stepinac pokopa u Katedrali, posljednjem počivalištu zagrebačkih biskupa.

Papa Ivan Pavao Drugi proglasio je Alojzija Stepinca blaženim u svetištu u Mariji Bistrici 3. listopada 1998.

PAPIN GOVOR U POVODU BEATIFIKACIJE KARDINALA STEPINCA

Blaženi Alojzije Stepinac nije prolio krv u doslovnom smislu riječi.

Njegova je smrt uzrokovana dugotrajnim patnjama koje je podnio - zadnjih je petnaest godina njegova života bilo obilježeno neprekinutim nizom zlostavljanja u kojima je odvažno žrtvovao vlastiti život radi svjedočenja za Evanđelje i za jedinstvo Crkve.

Svoju je sudbinu, da se poslužim Psalmistovim riječima, položio u Božje ruke (usp. Ps 16/15/,5). 

Ne dijeli nas mnogo vremena od života i smrti kardinala Alojzija Stepinca - svega tridesetosam godina.

Svima su nam poznate okolnosti te smrti.

Mnogi među nazočnima mogu iz vlastita iskustva posvjedočiti koliko su onih godina bile obilate patnje Kristove među pučanstvom u Hrvatskoj i tolikim drugim zemljama našega kontinenta.

Razmišljajući o Apostolovim riječima, iz dna srca stanovnicima tih zemalja želim da i u njima, nakon patnje, bude obilata utjeha raspetoga i uskrsloga Krista.

Kardinal Stepinac i spašavanje židova

Dokumentarni film "Svjedok istine" koji govori o ulozi kardinala Alojzija Stepinca u spašavanju Židova tijekom Drugoga svjetskog rata prikazan je jučer na tribini Hrvatsko slovo uživo u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu.

O filmu redatelja Ninoslava Lovčevića govorili su scenaristica Marija Peakić Mikuljan, urednik filma Miroslav Mikuljan i postulator kauze za blaženog Stepinca mons. Juraj Batelja.

Marija Peakić Mikuljan je podsjetila kako je 1996. godine u Zagreb došao visoki državni činovnik izraelskoga Ministarstva zdravstva Amiel Shomrony kako bi osobno svjedočio o veličini i dobrotvorstvu kardinala Stepinca.

"Shomrony je još za komunizma želio svjedočiti u Stepinčevu korist", napomenula je dodavši kako mu to nije bilo omogućeno.

Po riječima mons. Batelje, Shomrony je 1996. došao u Hrvatsku kako bi upotpunio svoj rad na prijedlogu da se kardinal zbog nebrojenih zasluga za spas židovskih obitelji i pojedinaca proglasi Pravednikom među narodima.

Batelja je podsjetio također na manipulaciju, uništavanje i izručenje dokumenta o dobrotvornoj ulozi zagrebačkoga nadbiskupa u pomoći Židovima.

Nadbiskup Stepinac je ponudio pomoć i smještaj zagrebačkom nadrabinu Miroslavu Šalomu Freibergeru, rekao je dodavši kako je kardinal spasio njegovu vrijednu knjižnicu.

Podsjetio je također kako je Stepinac bio optužen za njezino uništenje i otuđenje te pročitao dokument koji potvrđuje da se 1946. knjižnica nalazila u podrumu Židovske općine.

U filmu "Svjedok istine" Amiel Shomrony govori o svom posredničkom radu u spašavanju Židova i njihove imovine tijekom rata između zagrebačkoga nadrabina Freibergera i kardinala Alojzija Stepinca.

Amiel Shomrony, rođen kao Emil Ivo Schwarz u obitelji poznatog zagrebačkog liječnika, za vrijeme Drugoga svjetskog rata bio je tajnik zagrebačkoga nadrabina Freibergera i njegova osobna povjerljiva veza s kardinalom Stepincem. Film je 1996. snimila Hrvatska televizija. (hina/metro-portal)

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info