Slika je stara, nije mogla ispasti bolje. Ja sam ona u bjeloj haljinici.
Skinula sam mašnicu sa "legendarne rolice" koja me izluđivala i "gužvam" ju u rukama.
Torbicu sam "šiknula" u travu iza nas.
Naočale valjda nisam stigla "šiknuti", jer sam dobila špotancije zbog mašnice i torbice.
Moji kompanjoni djeluju umorno. Možda je i njima slikanje bilo NEinteresantno.
Umanjena slika, malo jasnija
Usput objava o Sv. Roku
SVETI ROK
Pri svetem Roku
Zvoni zvoniju, Veselo vabiju sebi na breg. Sonce beliju ,friške dišiju Robače čiste i bele kak sneg . Denes je gore velika meša, Svete prošćenje bog nam ga dal. Ideme puce svetemu Roku, Bumo se zišli kak i na vek Zabili brige, zabili muku, To bu za dušu blaženi lek.
U Šestinama iznad župne crkve i groblja i preko puta restauracije Šestinski lagvić , na samom ulazu u šumu , nalazi se crkva sv.Roka. Sv.Rok je svetac koji se slavi 16.kolovoza, na dan njegove smrti 1327. , a oduvjek se dolazilo k njemu na zagovor za zaštitu sveg blaga: pajcekov, kravica, picekov, čučekov....Inače je zaštitnik je oboljelih od gube, kuge i kolere (i općenito od zaraznih bolesti), invalida, kirurga, protiv bolesti životinja (posebice pasa).
Ispred kapelice bi se kak i navek tržilo, pa bi vjernici kupili dare ; figure životinja od voska kojima bi se opajalo oko oltara moleći zagovor za zaštitu. U toj kapelici se Mise služe samo na dan sv.Roka u 11:00 sati, i još jedna u 18:30 koje je proštenjarska Meša.
Iako je ova crkvica postojala od 1746.godine , već je kanonska vizitacija iz 1749. spominje da je u jadnom stanju. Kao što sam rekla crkvica se nalazi na samom početku šume koja se sa šestinske strane proteže sve do Sljemena, samog vrha Zagrebačke gore. Moja istraživanja su našla podatak da crkvica u samom početku bila mala, jer je zapremala samo današnji dio boltana ( svodovitog stropa ).Na taj se dio naslanjao nekad natkriveni atrij, a kasnije je zazidan zidom i vezan uz kapelu u jednu cjelinu , čime je ona produžena za polovicu današnje dužine.Zvonik je ostao na istom mjestu, pa se stoga danas nalazi našao na sredini krova.
Do 1848.godine kapela je pokrivena daščicama , te ju je grof Kulmer dao prekriti sljemenskim škriljevcem. Godine 1893.crkva dobiva novi oltar , na kojemu ostaje stara menza i slika na platnu iz 1848.godine. Oltar su ukrašavali kipovi sv.Barbare , sv.Filomene i četiriju anđela izrezbarenih u drvu. Godine 1933.daje patron grof Kulmer da se na spomen 1900.godišnjice otkupljenja, prenesu vrata njegove kuće na Katarinskom trgu na kapelu sv.Roka, a na proćelje se stavljaju kipovi sv.Antuna Padovanskog i naravno, kip sv.Roka. Te je kipove , p nalogu grofa , izradio fra Maruzzi iz franjevačkog samostana na Kaptolu. Na prijelazu godine 1942./43. obnovljena je crkva , a zvonik je premješten na pročelje crkve gdje se nalazi i danas. Sve što je do tada bilo u crkvi je maknuto, a samo je na svodu ostavljena slika Blažene Djevice Marije. Obnovljenu je kapelu 22.kolovoza blagoslovio nadbiskup Stepinac, a na svečanosti je sudjelovalo mnoštvo mještana u narodnim nošnjama , a na svečani događaj došli su mještani iz susjednih župa Markuševca, Gračana, Vrapča, Remeta.
U kapeli se Misa slavila na svetkovinu sv.Roka 16.kolovoza i u nedjelju nakon tog dana. Pohodili su mještani ovu crkvicu i na drugi Posni dan, u utorak prije Spasova, a na Tijelovo je tu bila druga postaja ophoda.
Kako se kapelica nalazi na samom putu prema vrhu Sljemena , mnogi zastanu i u miru i tišini pomole se za sebe i one kojima je to najpotrebnije.
Nakon renoviranja kapelice 1980. Nije se u njoj ništa mijenjalo, a prostor ispred kapele koristi se i za svečanost krizme.
Zadovoljni?