Priroda) je nauka koja proučava prirodu u najsveobuhvatnijem smislu. ( Wikipedija).
Priroda je priroda, ono što nas oktužuje, kao i čovjek bio on crn, bijel il žut.On svojim poimanjem ( naukovanjem)strvara „nešto „ što je daleko od biti prirode. Uostalom koliko puta smo bili svjedoci da nas je priroda iznenadila svojim djelovanjem. Čovjek želi prirodu staviti pod svoju kontrolu ali to je nemoguće. Štoviše uzdrma i ošteti prirodu i njen tok. Ako mi smatramo da je priroda ono što smo naučnim radovima obznanili, postigli, varamao se. Jer priroda je nepredvidiva. Baš zato što je takva daje mogućnost da ju se proučava i njome manipulira i u njeno ime donose neki osobni zaključci. Kad nam uzvrati ostanemo u čudu.
Zašto kažem osobni. Zato jer svatko tko se bavi naukovanjem prirode trudi se da se njegovo poimanje uvaži i stavi pod ispravno. No to proučavanje je rupa bez dna. Nešto se prihvati, nešto se odbaci. U jednom i drugom možda ima istine ali nju je nemoguče iskristalizirati jer čovjek je skarabej (balegar).
Što je skarabej (balegar) znaju i djeca u vrtiću.
Pročitala sam neke zanimljive tekstove:
Balegar je onaj na koga se "ljepe" sva moguća sranja, a ona sranja koja su suviše teška, balegar ih sam pokupi. Balegar je čak šta više osmislio genijalnu tehniku kako bi se lakše nosio sa sranjima. Naime, balegar pravi skalameriju svih mogućih sranja koje prikupi i valja ih u loptu.
Namjerna personifikacija balegara sa Sizifom(čovekom), pored tradicionalnog shvačanja mita, predstavlja i vječnu istinu da svi zapravo cio život imamo pune ruke govana, i živote provodimo u traganju za govnima koje ćemo moći da kotrljamo i uvećamo našu loptu. Kako vreme protječe, lopta raste, a naši pogledi i vidici bivaju zaklonjeni loptom koja je sve veća i veća, dok na kraju ona ne bude jedino što vidimo. Taj trenutak je obično trenutak prosvetljenja kod „nekih“ ljudi, kada shvačaju sopstvenu životnu istinu, koja je obično slična kod svih, i uvek ima veze sa gomilom govana...A neki kotrljaju govna tokom cijeloga života.
U čemu je problem ?
Svaka je znanost ljudska/čovječja.
Neke se bave prirodom ("prirodne") a neke čovjekom (humane, društvene)
no ni jedna znanost nije prirodna, kao ni sve ostalo stvoreno ljudskim umom.To je „umjetna“ tvorevina bazirana na prirodnim resursima.
Možda su stari Egipčani toga bili svjesni pošto su balegara ( skarabeja) proglasili svetim kukcem. Iako su „nadležni“- kao uostalom i danas puštali na volju ćak i poticali „kotrljanje balege“ jer su od toga imali osobnu korist.
Razmišljajući o svemu sad se postavlja pitanje. Nije li čovjek balegar? Sudeći po tijeku zbivanja kroz povijest kao i dan danas ispadne jasan odgovor.
Ponekad si mislim što ne dođu vanzemaljci i „smožde“ ovaj balegarski svijet? No što ako su i oni balegari na višoj razini pa nas puštaju kotrljati balegu zbog neke njihove koristi?