Poznajem osobu koja već nekoliko godina zaredom isključuje mobitel za vrijeme blagdanskog ludila i jednostvano pobjegne od ljudi tih dana, ode na selo gdje su društvene konvencije nešto labavije.
Drugi je dan ove nove godine i sasvim zgodno započinje prvi vikend ove godine, prvo povezivanje neradnih dana odmah na početku godine. Praznici bez kraja, užitak se nastavlja iako smo svi već raskvašeni lijenošću i obiljem pre-kalorične hrane.
Čestitanja još traju i unatoč svojevrsnom zamoru, još u zraku lepršaju dobre želje.
Dobre želje za blagdane, rođendane, novi posao, pred ispit, za vjenčanja, kad vam padne trepavica, u svakoj mogućoj prilici.
E sad, tko ispunjava naše želje?
Jedna mala djevojčica na televiziji mudro izjavljuje: "Naše želje ispunjava netko tko ne postoji".
Psihologija tvrdi da čim dobijemo neku želju, dobivamo i moć da je ostvarimo i time raspršava zabludu da naše želje ispunjava neka imaginarna sudbina ili bilo šta izvan nas.
Pravilo pozitivnih afirmacija koje nisu ništa drugo nego način samoostvarenja želja, je da ih treba zapisati. Svojevremeno sam ovdje napisala da sam u jednom vrlo kritičnom trenutku svog života jednu takvu afirmaciju napisala čak 100 puta i nakon toga su rješenja počela stizati, naoko, sama od sebe. Još čuvam bilježnicu u kojoj je to zapisano.
Veliki Gatsby je sve svoje želje, planove i snove prvo zapisao još u dječjoj dobi, a onda ih i ostvario i tako zaslužio svoje ime Veliki.
U čem je vic?
Nezapisana želja, kao i nezapisana ili neizgovorena misao odleprša i najčešće je izgubljena, barem za naš svjesni dio, zauvijek.
Zapisana želja/afirmacija se čvršće "usidri" u našu podsvijest koja sama krči put ka ostvarenju.
Stručnjacima za marketing je dobro poznata ova zakonitost podsvjesnog uma i obilato je koriste u svom radu.
Dakle, stalno samo željeti, a ništa ne činiti su puke maštarije.
Zapisivanje želja je prva materijalizacija želje, koja nakon toga vodi i ka pravom ostvarenju.
Ove godine mnogima je Božićno drvce bilo samo drvo želja, a nije li to ono uvijek (u simboličnom smislu). Zanimljivo je da to drvce okitimo u godini na izmaku i prenosimo ga u godinu koja tek započinje.
Možda bi bolje bilo umjesto darova pod borom, uvesti običaj ispisanih želja/afirmacija koje bi svi objesili između kuglica. Rasteretili bi sv. Nikolu, Djeda Mraza/Božićnjaka i riješili se histeričnih kupovina, često bespotrebnih drangulija, a blagdane bi možda provodili drugačije, bliži jedni drugima.
Imaš želju?
Zapiši je!
Drvo želja možete imati cijelu godinu, a ne samo za Božić i Novu godinu i ne mora nužno biti drvo.
Vi ste jedini čarobnjak
za ostvarenje vaših želja i snova.
Vaša urednica Irida