‘Andrija’ na WhatsAppu: Predstavljen hrvatski digitalni asistent u borbi protiv koronavirusa
Autor: Poslovni.hr , 14. travanj 2020. u 09:25
Foto: Press Association/PIXSELL
Andrija će pomoći hrvatskim epidemiolozima i cijelom zdravstvenom sustavu u kontroli epidemije COVID-19.
Danas je predstavljan prvi digitalni asistent u borbi protiv koronavirusa na WhatsAppu u Hrvatskoj – Andrija.
Ime je dobio po ocu preventive dr. Andriji Štamparu koji je postavio temeljne principe javnog zdravstva primijenjene diljem svijeta. Izgrađen je na platformi WhatsApp Business API, koristeći globalnu komunikacijsku platformu hrvatske IT tvrtke Infobip.
Nedavno sam pisala kako se dok korona caruje, ubrzano digitalizira svijet. Ova vijest o digitalnom zdravstvenom savjetovanju je samo nastavak na temu digitalizacije. Ne znam da li je kriv korona virus ili je to sve lijepo isplanirao i striktno provodi Bill Gates, ali budućnost nas je pretekla.
Znanstvena fantastika me vrlo rano očarala i zarazila, kasnije sam sa svojim najstarijim djetetom nastavila čitati i gledati takve filmove. O svemu što se danas događa sam već u nekom SF-u pročitala, ali kraj onoga što je sada u zamahu nisu predvidjeli ni najmaštovitiji pisci SF-a.
Je li taj kraj uopće predvidiv. Puno je apokaliptičnih scenarija, a to zastrašuje. Hoćemo li poput Maja, samo zagonetno nestati sa ovog svijeta, jer ćemo postati suvišni, hoćemo li sami sebe kao vrstu dokinuti, jer nećemo imati što raditi, pa ćemo, umorni od igara, potonuti u suicidalni besmisao i odustati od života.
Zadnje optimistično (a to je bilo davnoooo) i upozoravajuće je napisao Isaac Asimov kroz svoja 4 zakona robotike:
0. Robot ne smije naškoditi čovječanstvu ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovječanstvu naškodi.
1. Robot ne smije naškoditi čovjeku ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim zakonom.
2. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom.
3. Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.
Čita li još itko Asimova?
Znaju li današnji informatičari kuda idu i kuda žele stići?
Igraju li se Boga?
Asimov nazivao ateistom, ali je i sam smatrao kako ga ta riječ dobro ne opisuje jer govori o onome u što on ne vjeruje, a ne o onome u što vjeruje. Kasnije je riječ "humanist" smatrao dobrom zamjenom. U svojoj je autobiografiji napisao:
"Da nisam ateist, vjerovao bih u Boga koji bi spašavao ljude procjenjujući njihov cjelokupni život, a ne riječi. Mislim da bi Bog više volio iskrenog i pravednog ateista od televizijskog propovjednika čije su riječi "Bog, Bog, Bog", a djela "lažna, lažna, lažna." (wikipedia)
Roboti mjere temperaturu u eri koronavirusa, roboti operiraju, roboti će vas preko "Super Andrije" savjetovati, u izolaciji sve što trebamo naručujemo preko webshopova i plaćamo online. Pitamo li se:
Kuda ide čovjek?
Kuda ide čovječanstvo?
Što će biti s vojskom nezaposlenih?
I na kraju: Kome će još trebati čovjek?