Profil autora: aromateka
Lidija Delić, dipl.oec, aromaterapeut, fitoaromaterapeut, osnivač Aromateke Eskulap d.o.o., radim u Centru za profesionalnu aromaterapiju, I osnivač Ustanove za obrazovanje odraslih GALBANUM, škole za obrazovanje iz prirodnih terapija sa programima verificiranim od strane nadležnog Ministarstva
Rekla bih, zavidan profesionalni profil...
No iz tog profila iščitavam i veliku zauzetost i premalo vremena za pisanje, što je velika šteta...
Netko bi korisnicima ipak trebao približiti to čarobno polje aromaterapije i fitoterapije...
Stara znanja su zaboravljena i ponovo ih uče samo oni koji su stvarno zainteresirani...
Mislim da i inače profesionalci premalo koriste mogućnosti virtualnog svijeta da bi širu populaciju zainteresirali za svoj rad i usluge...
aromateka tu nije iznimka...
I dalje je najčešća forma oglasa...
Iy iskustva znam da neke ljude baš šturi oglasi iritiraju, jer žele znati što uključuju pojedine usluge, što mogu naučiti na pojedinim seminarima, zašto bi trebali izabrati baš tog i tog terapeuta...itd.itd.itd...
A nevolja je i u tome što ispod klasičnog oglasa u pravilu izostane interakcija...
Iskreno se nadam da će aromateka naćí malo vremena i za drugačije predstavljanje svog rada i svojih usluga...
Eto, ja vjerujem da je jedan ovakav članak za njezin posao vrijedniji od svih oglasa zajedno...
ETERIČNO ULJE LOVORALOVOR – BILJKA, ESENCIJALNO ULJE I HIDROLAT
Lovor (lat. Laurus nobilis) je samonikla biljka južne Europe (zemlje Sredozemlja i Hrvatska). Upotrebljavali su je još stari Egipćani i bila je vrlo popularna biljka i stare Grčke i Rima. Grčka mitologija kazuje da je Eros, ljut na Apolona, pogodio ga ljubavnom strijelom, a jednu od najljepših nimfi –Daphne, strijelom koja ubija ljubav. Daphne odbija ljubav najljepšega boga i pretvara se u drvo –lovor. U slavu ljubavi Apolon nosi lovorov vijenac na glavi.
Sama riječ laurus dolazi od latinske riječi laudare, koja znači hvaliti, i zbog toga je pobjednika uvijek krasio lovorov vijenac. Po starim vjerovanjima donosio je proročke snove na način da se stavljao pod jastuk i poticao sposobnost naslućivanja budućih događaja. Stoljećima je popularan kao začin i koristi se u kulinarstvu, a ljekovitost mu je pripisana kod probavnih tegoba, artritisa i dišnih puteva.
Destilacijom vodenom parom listova lovora dobiva se ulje zelenkasto žute boje specifičnog kemijskog sastava. Ulje je bogato monoterpenolima, oksidima (1,8 cineol) te malom količinom seskviterpenskih laktona. Preporučljivo je da ulje nakon destilacije odleži neko vrijeme (oko godinu dana).
Terapeutsko djelovanje esencijalnog ulja lovora je širokog spektra:
- umjereno je aktivno protiv bakterija, tj. smanjuje rast bakterija (E. Coli, Enterobacter aerogenes)
- vrlo je aktivna protiv gljivica (Candida)
- ublažava reumatske bolove
- pospješuje mokrenje i pojačava znojenje
- ublažava nadutost
- stimulira lučenje probavnih žlijezda i olakšava probavu.
Indicirano je kod:
- reumatoidnog artritisa
- mišićnih bolova ili grčeva
- virusnih infekcija dišnog sustava (prehlada, bronhitis)
- masne kože i akni
- gljivične infekcije kože
- celulita
Kada pričamo o esencijalnom ulju lovora, moramo spomenuti i limfni sustav obzirom da se lovoru pripisuje vrlo jaka sposobnost čišćenja i jačanja limfnog sustava. Važnost tog njegovog djelovanja je u tome što je limfni sustav drugi prijenosni sustav u ljudskom organizmu nakon krvotoka. Za razliku od krvotoka, limfni sustav transportira isključivo metabolički otpad iz vezivnog tkiva te ga na taj način stalno čisti. Kako bi stanica u organizmu mogla primiti neophodne hranjive tvari na vrijeme, bezuvjetna potreba je da se njihova okolina očisti od otpadnih tvari. Da bi uvažili važnost limfnog sustava za čovjekovo zdravlje, moramo naglasiti da limfni sustav transportira sljedeće tvari: - oštećene stanice koje nisu mobilne - eritrocite koji su oštećeni - stanice metabolički obrađenih masnoća - plazmaproteine i vodu koja se uz njih veže Limfni sustav je smješten u mekom vezivnom tkivu i tvore ga limfne žile, limfni čvorovi i limfne kapilare. Limfni čvorovi raspolažu vlastitim krvnim žilama i unutar svakog limfnog čvora su izravne veze između sustava limfnih žila i vena. Limfni čvor je mjesto za razmnožavanje limfocita koji imaju važnu ulogu za obrambeni sustav ljudskog tijela.
Zbog svega navedenog je važno da se u terapeutskom radu provjeri stanje limfnih čvorova, te ako je potrebno izvrši limfna drenaža. Limfna drenaža potiče i poboljšava proticanje limfnih tekućina unutar limfnog sustava, te na taj način jača obrambeni sustav organizma odvodeći stanični otpad (toksine) iz organizma. Pri tome prvi izbor esencijalno ulja je ulje lovora. Na otečene limfne čvoriće nanosi se mješavina ulja nosioca i lovora, što će proizvesti trenutačni opuštajući efekt. Često već nakon jednog aromaterapeutskog tretmana, pri čemu je korišteno esencijalno ulje lovora i upotrijebila se tehnika limfne drenaže, osoba osjeća vidno olakšanje.
Kontraindikacija: Prečesto dermalno korištenje ulja lovora kroz duži period (više od 3 tjedna) može rezultirati iritacijom kože, iz razloga što sadrži seskviterpenske laktone. Hidrolat je vodena otopina zasićena sastavnicama esencijalnog ulja, a dobiva se prilikom destilacije biljke. U hidrolatu imamo komponente koje se otapaju u vodi, molekule esencijalnih ulja koje se nalaze u vodenoj matrici.
Svaki hidrolat je jedinstven jer sadrži vodotopive supstance iz biljnog materijala. Te vodotopive supstance se ne mogu naći u esencijalnim uljima i sačinjene su primarno od vodotopivih kiselina. Iz tog razloga je bitno naglasiti da hidrolat nije destilirana voda u koju se dodaju esencijalna ulja. Ljekovitost hidrolata se sve više priznaje u svijetu. Hidrolat lovora je jako nestabilan i njegov rok trajanja je osam mjeseci od dana destiliranja. Međutim, on je prvi izbor za čišćenje i jačanje limfnog sustava. Koristi se tako da se nanosi na limfne čvoriće na tijelu kroz 3 tjedna i da se interno konzumira kroz navedeni period. Hidrolat lovora ima jako svojstvo pročišćavanja limfnih čvorova. Prilično široko djerovanje hidrolata lovora je kao dio tretmana za sustavne infekcije i za brzo šireće viralne infekcije kao što je gripa. Dobar je kao «pomagač» probave nakon večere, tj. nakon masne hrane, umanjuje osjećaj nadutosti. Hidrolat lovora je preporučljiv za dentalnu higijenu, te za grgljanje radi infekcije.
Da bi zaokružili prekrasnu priču o esencijalnom ulju lovora moramo reći da je to miris koji potiče inspiraciju, pouzdanje, kreativnost; miris koji nam daje zaštitu i snagu za pobjedu nad životnim izazovima; jer to je ipak miris pobjednika.
Sve najbolje u poslu aromateci i GALBANUMU!
Irida