Jučer sjedim na sastanku u vrtnom dijelu jednog restorana, razgovaramo o jesenskom sajmu ezoterije MYSTIC, sunce žari, po nebu su rastrčani vunasti bijeli oblačići koji u pravilu ne spadaju u kišne oblake, a i već se kiša napadala...najedanput se iz sunčanog neba spusti pljusak...zgledamo se među sobom...s nas curi znoj...iz neba curi kiša i sve je nekako naopako...
Kiša je definitivno gospodarica ovog ljeta...
Taman sam se vratila doma i primila se posla, zove me prijateljica...oporavlja se od povrede noge, zbog koje je dugo morala mirovati, no sad je u fazi u kojoj mora svakodnevno hodati da bi osnažila nogu i vratila sigurnost i stabilnost...odvajam vrijeme kojeg nemam i idem joj praviti društvo...nosim sa sobom kišobran, ona me malo čudno gleda...pričam joj o nedavnom pljusku...ona kaže da kod nje nije pala ni kap, a čudno je jedino to što se radi o prostornoj udaljenosti od nekih 500 metara...
Razgovaramo o svemu i svačemu...ona gunđa na voće i povrće iz trgovačkih lanaca, naiđemo na ulični štand sa domaćim voćem, ona presretna kupi baš ono o čemu smo prije pričale...posjedimo malo u kvartovskoj slastičarnici i polako se počnemo vraćati doma...hodamo sjenovitom stranom ulice...
Obadvije istovremeno dignemo pogled s tla po kojem hodamo i zapanjeno, uglas uzviknemo: "gle procvjetala je magnolija, već drugi put ove godine...bit će oštra i duga zima"...
Pretražujemo krošnju magnolijinog drveta, cvjetova je puno, samo je jednak omjer cvjetova i listova, a ne kao u proljeće kad cvjetovi dominiraju, a listovi su nježno zeleni i još nerazvijeni...upravo tamnozelena pozadina lišća ove zakašnjele cvjetove čini još čudnijima...
I biljke su izgubile kompas...više ne znaju koje je godišnje doba...zar je onda čudno što smo se i mi ljudi malo pogubili...?
Želim vam ugodan dan..., zavirite i vi malo u krošnje ispod kojih prolazite...možda također otkrijete neka ljetna iznenađenja..
Vaša urednica Irida
Magnolija – lijepa, ukrasna, ali i ljekovita?
Možda ste upravo vi jedan od zaljubljenika u prekrasnu biljku lijepih cvjetova i aromatičnog mirisa koja krasi brojne vrtove ovog proljeća, magnoliju. Magnolije su poznate još od perioda krede, kada prestaje vladavina velikih drvenastih papratnjača, a pojavljuju se prvi rodovi kritosjemenjača. Rod Magnolia broji više od 80 vrsta listopadnih i trajnozelenih drveća i grmova. Međutim, rijetki znaju kako je magnolija i ljekovita biljka.
Na našim prostorima magnolija se ne spominje u priručnicima o ljekovitom bilju, dok Kinezi i Japanci u svojoj tradicionalnoj medicini već dvije tisuće godina koriste ljekovito djelovanje ekstrakta njezine kore (fotografija desno). Uostalom, Azija je i kontinent s kojeg ova biljka potječe.
Upotreba ekstrakta kore magnolije raširena je danas prvenstveno u kozmetičkoj industriji. Kora magnolije sadrži dva polifenolna spoja: magnolol i honokiol. Ove komponente smanjuju crvenilo kože lica te poboljšavaju hidrataciju i elastična svojstva kože.
Njihova primarna uloga u biljci je zaštita biljke od stresa. Takav antistresni učinak kora magnolije ima i na ljude. Točnije, magnolol i honokiol reguliraju razinu hormona kortizola, kojega u stresnim situacijama pojačano luči kora nadbubrežne žlijezde. Pojačano lučenje kortizola može uzrokovati različita nepovoljna stanja u organizmu, primjerice pojavu visokog krvnog tlaka, osteoporozu, dijabetes, pojavu hipotireoze, hormonsku neravnotežu (smanjeno lučenje hormona rasta i spolnih žlijezda) te oslabljenu aktivnost imunološkog sustava. Dakle, magnolija utječe povoljno na ljudsko raspoloženje pa se ekstrakt njezine kore može koristiti za liječenje anksioznosti, napetosti, nervoze i nesanice.
Honokiol i magnolol pokazuju jače antioksidativno djelovanje od vitamina E. Djeluju povoljno na kardiovaskularni, dišni, probavni i mišićni sustav. Bombončići za dah koji sadrže ekstrakt kore magnolije za vrijeme jedne konzumacije ubiju većinu oralnih bakterija koje uzrokuju loš zadah i propadanje zubi.
Zbog ovako širokog spektra djelovanja i moderna zapadna medicina sve više uočava opravdanost upotrebe ekstrakta kore magnolije u različitim pripravcima. Znanstvenici sa Sveučilišta Emory u Atlanti došli su do zaključka kako upravo honokiol djeluje i na proteine koji sudjeluju u nastanku i rastu tumorskih stanica.
Zato, kad sljedeći put budete uživali u svojoj magnoliji, sjetite se kako u vašem vrtu ne raste samo lijek za oči, već i lijek za dušu i tijelo! Riječ je o biljci kojoj treba vjerovati. Uostalom, ostavila je iza sebe i dinosaure.
http://biologija.com.hr/modules/AMS/article.php?storyid=8726