O MEDU I BIĆU PČELA
I PČELARSTVU
Rudolf Štajner, je govorio o pčelama još od 1905 godine. Smatrao je da tema o pčeli i pčelarstu treba da interesuje SVAKOGA, jer u stvari „naši životi više zavise od toga nego što se to obično misli“ !
U ovom tekstu ćemo malo po malo dodavati zanimljivosti o pčeli, medu i pčelarstvu.
Najznačajnija knjiga u kojoj se obrađuje ova tema je Rudolf Štajner, O BIĆU PČELA, Jezgro, Vršac,2011, urednik Zoran Petrov.
U slučaju pčela je sve ono što druga stvorenja izražavaju kroz polni život potisnuto, značajno potisnuto, odbačeno u drugi plan..Sav polni život zajednice preobražen je u one aktivnosti koje pčele obavljaju u svojoj košnici. Čitava košnica je zapravo prožeta životom zasnovanom na ljubavi. Pčela živi u prostoru potpuno prožetom ljubavlju.
Pčele uzimaju svoju hranu- koju onda pretvaraju u med-iskjlučivo iz onih delova biljke koji se koriste u ljubavi;one unose, u neku ruku, ljubavni život cveća u košnicu.Njihov život treba proučavati s duševnog stanovišta.
U tome je cela tajna košnice.
Šta čini med kada ga jedete? Šta taj med čini?
Med nam pričinjava čulno zadovoljstvo uglavnom na jeziku. U času kada se pojede, med zapravo stvara ispravnu vezu između vazdušnog i tečnog elementa u čoveku. Ništa nije bolje za čoveka od toga da doda pravu meru meda svojoj ishrani. Pčele se na predivan način staraju da čovek sopstvenim duševnim snagama nauči da radi na organima svoga tela. Putem meda pčela vraća čoveku onu količinu napora koju duša potroši unutar tela. Prema tome, kada čovek doda nešto meda svojoj ishrani, on time želi da pripremi svoje duševno da može ispravno da radi na telu.
Pčelarstvo je nešto što izuzetno pomaže napredak naše civilizacije, jer čini čoveka jačim.
Pomoću pčelinjeg društva celi svemir ulazi u čoveka i čini ga jakim i sposobnim.
Med izuzetno blagotvorno deluje na nas, naročito kad ostarimo.Mleko ima slično dejstvo na decu. Med nam pomaže da izgradimo svoje telo i izuzetno se preporučuje starijim ljudima. To je izvanredno zdrava hrana, samo ne bi smeli previše da ga jedemo ! Ako ga jedemo previše, ako ga ne koristimo samo kao dodatak, oblikotvorne snage mogu da postanu prejake. Telo tada može postati previše lomljivo i mogu se pojaviti svakakve bolesti.
Zdrav čovek tačno oseća koliko bi meda trebalo da uzme. Upravo zbog toga med je posebno dobar za starije ljude jer telu daje pravu čvrstinu, pravu izdržljivost.
Uticaj pčela na voćke, baštovanstvo je ogroman.
Voćke uspevaju mnogo bolje na mestima gde se drže pčele, nego na mestima gde ih nema. Kada pčele pokupe nektar iz biljaka, priroda ne ostaje besposlena, već stvara još više takvih plodonosnih biljaka. Tako čovek nema koristi samo od meda koji prave pčele, već dobija više i od biljaka koje pčele posećuju.
Ovo je ZAKON od velike važnosti.