Na ovom simbolu prikazana su četiri mača koji se iskupljuju za kaos koji je napravljen na Trojci mačeva. Mačevi na ovoj karti često su prikazani u pravilnim formacijama, s vrhovima koji su usmjereni prema jednom središtu, ili im se vrhovi dodiruju u jednoj točki, katkada formirajući kvadrat (koji predstavlja stabilnost).
Ova je karta primirja. Intelektualni metež kojeg su vanjski faktori nametnuli Dvojci mačeva i pretvorili se u kaos na Trojci mačeva, na ovoj je karti primiren. Na ovom simbolu pronalazimo red i stabilnost pomoću razvijanja dogmatskog, autoritarnog i konvencionalnog postavljanja 'normi'. Međutim, društveni zakoni nisu nužno u skladu s prirodom univerzuma. Intelektualne ideje izgledaju zatvorene u hram krutosti/rigidnosti, što kompromitira sposobnost individualnog uma da originalno razmišlja, a isto tako, ignorira potrebu za promjenom.
Proces je koristan ako smo sposobni iz njega iskoračiti, i sagledati 'normalnost' kao proizvoljnu kvalitetu, a ne kao univerzalnu.
Osobni razvoj s kartom Četvorke mačeva
Ova nas karta savjetuje da se izbjegavamo uhvatiti u bilo koju strukturu dogmatskog vjerovanja, bila to religija, politička ideja ili moralna prosudba. Ona sugerira da su takvi sustavi korisni kada ih sagledamo u zajedničkom svjetlu i kada sličnosti i razlike uspijevamo prevladati, bez da se zapetljamo u intelektualne prosudbe. Jedan od načina na koji to možemo učiniti je pomoću komparativne mitologije, jer ona oslobađa srž ljudske misli njezinih kulturoloških temelja, s kojima smo uvjetovani. Četvorka mačeva nam pokazuje da upuštanje u neki sustav vjerovanja može biti produktivno samo onda, ako prihvatimo mogućnost promjene vlastitih stavova, bili oni unutar nas i našeg sistema, ili usvajanja novih.