Prema legendi ta božica se zaljubila u Atisa, prekrasnog mladića, te je kako bi se obvezala na celibat, odabrala ga za svog svećenika. No, to nije pomoglo jer se Atis zaljubio u prelijepu kćer boga Sangarija. Kibela ga je kaznila smrću, a iz njegove krvi koja se prolila po zemlji nikli su cvjetovi. Svojom bojom podsjećali su na zgrušane kapi krvi. Mirisna ljubičica prekrasan je vjesnik proljeća i jedna je od najmirisnijih od svoje porodice.
Grci su je odabrali za simbol plodnosti. U kršćanstvu je ljubičica simbol vladavine i autoriteta, pa je kao takova simbol i obilježje svećeničkih i kraljevskih odora. Također predstavlja oživotvorenje Božjeg sina, dok je bijela ljubičica simbol Djevice Marije. U hrvatskom jeziku dolazi od riječi ljubiti, pa je po njoj izvedeno i nazvano žensko ime Ljubica, Ljuba.
Ovu mirisnu biljku sa prekrasnim ljubičastim laticama u proslosti su žene koristile za jutarnje umivanje. Običaj je da se na Cvjetnicu umije u vodi punoj ljubičica. Biljka raste na osunčanim brdskim pašnjacima i livadama, te svojim mirisom privlači kukce. Ima jedna poslovica koja kaže: "Ljubičica malen svijet, al ju voli čitav svijet."
KEMIJSKI - FARMAKOPEJSKI NAZIV I SASTAV: U korijenu ima saponina slično kao i u jaglaca pa se zbog toga koristi za omekšanje sluzi i za lakše iskašljavanje. Sadrži salicilnu kiselinu, alkaloid violi i odoratin, koji je i najljekovitiji sastav u ljubičici, eterično ulje i neke soli, vitamin C, karoten...
SLUŽI ZA LIJEČENJE: pluća, vena, bronhitisa, reumatizma, slabe cirkulacije, problema s grlom, stres, srčanih tegoba - smanjuje srčanu neurozu i lupanje srca, jača srce, glavobolje, migrene, "umornih očiju", konjuktivitisa, upale desni i sluznice nosa, čisti krv, širi krvne žile, pomaže kod bubrežnih bolesti, upale sluznice mokraćnog mjehura, djelotvorna je kod gihta, kod bolova kostiju i zglobova, protiv razdražljivosti i nemira, te kod nesanice, za nadraženu kožu, ekceme, upale kože, akne, opekline, pogodno za suhu i osjetljivu kožu protiv bora.
ČAJ OD LJUBIČICE: 2 jušne žlice osušenog cvijeta ljubičice preliti kipućom vodom i ostaviti da stoji 15 minuta u poklopljenoj posudi. Za to vrijeme treba promiješati nekoliko puta, zasladiti medom.
Za iskašljavanje sluzi iz pluća, za ublažavanje kašlja može se piti više puta dnevno u manjim količinama na svaka dva sata po 1 mala žličica. Čajni napitak treba piti polako, u gutljajima, ne naglo.
SIRUP: 90 grama cvjetova mirisne ljubičice, 120 grama šećera, 1,5 litre vode: cvjetove bez cvjetne čašice staviti u lonac i preliti kipućom vodom. Poklopiti i ostaviti 24 sata. Drugi dan procijediti i dobro istisnuti te dodati šećer. Na laganoj vatri zagrijavati i neprestano miješati dok se šećer potpuno ne rastopi. Čim sirup počne ključati, maknuti ga s vatre i poklopljeno ostaviti da se ohladi. Uliti u čistu staklenu bocu koja se dobro mora začepiti. Čuvati na tamnom mjestu. Pomaže prilikom kašlja, astme, bronhitisa i srčanih tegoba.
KRISTALIZIRANI CVJETOVI LJUBIČICE: za suha vremena ubrati cvjetove ljubičice i to pozorno: odvojiti ih od peteljki i bjelance vilicom istući, tako da se lagano zapjene. Čistim, mekanim i tankim kistom premazati latice pa ih posipati šećerom. Složiti ih na masni kuhinjski papir (ne novinski) kojim prethodno prekrijete rešetku pećnice. Prije sušenja prekriti ih još jednim slojem papira. Ugrijati pečnicu na najnižu temperaturu i pri otvorenim vratima pećnice zagrijavati dok se latice ne osuše. Kristalizirane ljubičice čuvati u hermetički zatvorenoj posudi. S tako konzerviranim cvjetovima, koji mogu zadržavati svoj oblik i boju mogu se ukrasiti voćne salate, kreme, torte, sladoledi i druge slastice.
Mnogi se pitaju: smiju li se ljubičice konzumirati sirove, tj. smiju li se jesti? Da smiju, i nema nikakvih posljedica.
ULJE: šaku ubranih cvjetova (80 grama) preliti s pola litre maslinova ulja i poslije 4 dana procijediti u manju tamnu bočicu: služi za laganu masažu očnih kapaka i sljepoočica, ali je također korisno i kod bronhitisa, reumatizma, slabe cirkulacije i probleme s grlom te kod stresa.
PRELJEV OD LJUBIČICE: 6 žlica svježih cvjetova staviti u staklenku i preliti s 5 dl kipuće vode i poklopljeno ostaviti da stoji 1 dan. Tekućinu procijediti i dodati 50 grama šećera te lagano zagrijavati dok se šećer ne rastopi, boja će se sačuvati ako sirup ne prokuha. Ohlađeno pohraniti u staklenku i dobro zatvoriti.
Japanci jedu i nastrugano sirovo korijenje, koje u svako doba godine ima drugačiji okus. Miješaju je u salate, a listove priredjuju kao špinat.
LIKER: 10 žlica svježih cvjetova preliti s 1 litrom rakije i dobro zatvoriti. Ostaviti tako 4 tjedna i onda procijediti. Skuhati šećerni sirup od 3 dl vode i 300 grama šećera (može i med) ostaviti da se ohladi te pomiješati s rakijom.
MLIJEKO ZA ČIŠĆENJE LICA: (rok trajanja je 7 dana): 1 šaku cvjetova preliti s 5 dl hladnog mlijeka te lagano zagrijavati dok ne zakipi ali ne smije prokuhati. Mlijeko ohladiti, procijediti i čuvati u hladnjaku.
Koristi se i za izradu parfema, a voda u kojoj je skuhano lišće ljubičice, trešnje, višnje i jagode sprečava opadanje kose.
OCAT s ljubičicama: 150 g svježih cvjetova preliti s litrom bijelog vinskog octa i dobro zatvoriti. Zakon 15 dana uz povremeno protresanje procijediti.
KOD GLAVOBOLJE I MIGRENE: uzimati čaj 4 x na dan i stavljati obloge od usitnjenih svježih listova ljubičice. Umorne oči lagano masirati kapke uljem od ljubičice. Kod upale usne šupljine grgljati čaj. Kod bolesti i bolova u kostima i zglobovima koristiti ulje ili ocat od ljubičice - kao oblog.Topli čaj se uzima kod razdražljivosti, nemira, nesanice, te za umirenje.
KONTRAINDIKACIJE: prevelika koncentracija izaziva povraćanje, i izaziva stolicu (bezopasno, ali neugodno).
STANIŠTE: raste gotovo svuda, u svijetlim listopadnim šumama, u šipražju, uz puteve i živice, uz obale potoka i rijeka, na livadama.
U MAGIJSKIM POSTUPCIMA: djevojka poklanja svom dragom za vječnu ljubav, a udata žena svom mužu da bi je zauvijek ljubio i volio...
MAGIČNA MOĆ LJUBIČICE: vizantijski dvorski liječnik 400 god. po Kristu tvrdio je da kad netko vidi prvu ljučicu, otkine joj cvijet i pojede ga da će cijele godine biti zdrav i sretan.
U mističnom Srednjem vijeku ljubičicom su se kao simbolom odanosti i vjernosti kitile Bogorodičine ikone, otuda i ljubičasta boja njenog plašta.