Evo nas opet na temi gibanja Zemlje. Razmatrali smo gibanje Zemlje oko Sunca, što dovodi do godišnjih doba. To nam je važno u astrologiji za određivanje početne točke prirodnog horoskopa. Na temelju toga smo odredili kao početnu točku prvi dan proljeća odnosno točku kada Sunce na sjecištu nebeskog ekvatora i ekliptike prelazi iz južne na sjevernu nebesku polutku. To nam je omogućilo da znakove zodijaka posložimo prema godišnjim dobima i na temelju toga dobijemo prve osobine znakova.
Druga vrsta Zemljinog kretanja je ono oko svoje osi, što vidimo kao izmjenu dana i noći. U astrologiji se iz ovog kretanja izvode kuće horoskopa, koje govore gdje,odnosno na kojem području života se odvija neka situacija, promjena ili na kojem području života smo slabi ili jaki.
Također se na temelju kretanja Zemlje oko svoje osi određuje i ascendent, a koji mijenja znak svaka dva sata.
Treća vrsta kretanja Zemlje nije vidljiva i tako očita kao prve dvije vrste kretanja, a to je kretanje zemljine osi na način da kroz razdoblje od otprilike 26.000 godina, Zemljina os opiše puni krug na nebu. Slikovito, to je poput kretanja zvrka na stolu, koji se vrti prvo okomito, a kasnije počinje"plesati", pa njegov gornji kraj opisuje krugove.
Upravo to radi i Zemlja, ali mnogo puta sporije. Precesija je razlog pomicanja proljetne točke, koja se godišnje pomiče za neki pola minute. Zbog precesije se proljetna točka pomiče prema zapadu, dok se Sunce kreće prema istoku. Tako da je Sunce i proljetna točka idu jedno prema drugome, pa se čini kao da proljetna točka ide pred Sunce, a odatle i korijen i značenje riječi precesija.
Precesija dolazi iz latinskog praecedere, a što iznači ići ispred.
Precesiju uzrokuje djelovanje Mjeseca (u najvećoj mjeri) i Sunca (u manjoj mjeri), ali i djelovanje sila drugih planeta. Međutim najveći je utjecaj Sunca i Mjeseca. Zemlja i Mjesec su kao plesni par, gdje se Mjesec okreće oko Zemlje i svojim kretanjem utječe na Zemlju na razne načine, a jedan od njih je i kretanje zemljine osi.
Zbog precesije postoji razlika u tropskoj i sideralnoj godini. Sideralna ili zvjezdana godina je vrijeme u kojem Zemlja napravi krug oko Sunca u odnosu na neku fiksnu zvijezdu, koja ne ovisi o precesiji Zemlje. To kretanje oko Sunca, sa Zemlje se gleda, kao kretanje Sunca po nebeskom svodu dok ne dođe opet na početnu točku određenu nekom fiksnom zvijezdom.
Tropska ili Sunčeva godina, je vremensko razdoblje u kojem Sunce prođe put u odnosu na neku točku, primjerice proljetnu točku, kako se ta točka zbog precesije pomakla u tijeku godine za nekih pola minute, za toliko je manji kut, kojeg je Sunce prevalilo. To bi značilo da Sunce u svom prividnom kretanju nije napravilo krug od 360 , nego 360 - 50,25", a ta razlika je otprilike 20 minuta, za koliko je kraća Sunčeva godina od zvjezdane. I stoga se uvodi prijestupna godina, kako bi se izjednačila ta razlika.
Budući da zapadna astrologija promatra kretanje Sunca u odnosu na proljetnu točku, to znači da je ona tropska astrologija.
Vedska astrologija je sideralna, što znači da kretanje Sunca promatra u odnosu na neku fisknu zvijezdu, koja ne ovisi o precesiji Zemlje. I otuda razlike u početku pojedinih znakova (vidi post Tropska ili sideralna astrologija)
Kako se proljetna točka malo po malo miče, možemo njeno kretanje gledati u odnosu na sazviježđa, pa se tako proljetna točka nalazi na samom početku Vodenjaka, te stoga kažemo da napuštamo eru Riba i ulazimo u već dugo najavljivano doba Vodenjaka, koje najavljuje novo doba, koje je više okrenuto duhovnosti i koje donosi nove promjene u svijesti čovječanstva.
Kako se Zemljina os vrtnje kreće po nebeskom svodu tako se mijenjaju i zvijezde koje pokazuju sjever. Tako da je današnja zvijezda Sjevernjača (koja se nalazi u sazviježđu Malog Medvjeda), u dalekoj budućnosti oko 14000. godine Sjevernjača će biti zvijezda Vega, kada os Zemljine vrtnje odnosno nebeski sjeverni pol napravi puni krug u vremenu od 25.800 godina, Sjevernjača će opet biti u sazviježđu Malog Medvjeda, kao što je i danas.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1696
PUTA