Stigli smo u drugu polovicu zodijaka i njihovim mitovima. Vaga je prva od tzv. društvenih znakova. Naime, svi znakovi do Vage uglavnom su okrenuti prema sebi. Ovaj prijelaz gledano mitološki je vrlo zanimljiv i doista je prijelaz.
Sazvijeđe Vage je toliko blizu Djevice, da ga je moguće gledati kao jedno sazviježđe, a tako su ga i stari narodi gledali, sve do I.stoljeća pr. Kr, kada su u Rimu, počeli ova sazviježđa gledati razdvojeno . Što se točno dogodilo i zašto, ostat će jedna od mistetija astrologije. Međutim, svaka promjena u kolektivnoj svijesti, odražava se i u promjeni shvaćanja u astrologiji. Svaki novi događaj, poput otkrića planeta, znak je promjene u svijesti. To možemo shvatiti kao da smo progledali, ugledali neki novi detalj, postali svjesni još nečega i tako proširili sliku. Tako općenito rečeno možemo reći da se u kolektivnoj svijesti Rimljana dogodio neki pomak u svijesti, to je doba raspada Republike i nastajanja Carstva, koje je već pokorilo najveći dio poznatog svijeta. I to je sigurna velika prekretnica u životu Rimljana.
Ono što je poznato jest da se u to doba točka jesenske ravnodnevnice nalazila upravo u sazviježđu Vage, a da je Rimljanima Vaga predstavljala simbol koji svaki dan mjeri dan i noć i kada dođe jesen, odnosno jesenska ravnodnevica, tada je Vaga u ravnoteži. Također je Vaga Rimljanima bio povoljan znak zodijaka, jer je prema predaji na dan osnutka Rima, Mjesec bio u Vagi.
Vaga je dakle, prijelaz iz jednog sazviježđa u drugi gledamo li je tako, Vaga je dio mita o božici Astraei, koja u jednoj ruci drži klas žita, kao simbol obilja, a u drugoj ruci drži vagu, kao simbol pravednosti.
S druge strane, mislim pri tome doslovno i preneseno, dakle s druge strane sazvijžeđa Vage, nalazi se sazviježđe Škorpiona, koje gledano sa Zemlje, je isto tako blizu Vagi da se može gledati kao jedno sazvijžeđe. Tako su Sumerani gledali na Vagu kao na kliješta Škotpiona, pa se uz Vagu veže i mit o Škorpionu. Tako je Vaga doista Vaga, s jedne strane Djevica s druge strane Škorpion, čini se da može biti na jednoj ili drugoj strani, kao da je pod utjecajem jedne ili druge strane, a u stvari je uvijek svoja, samo nekada odaje dojam da se priklonila jednoj strani, dok u stvarnosti ima svoj stav i radi po svom.
Uz sazviježđe Vage ide još jedan mit, a to je da Vaga predstavlja majku božice Astree - Temidu. Temida je Titanida prvog naraštaja, kćer Geje i Urana. Ona je ne samo božica pravde, nego i reda, poretka, a ujedno je bila i vrlo vidovita. Ona je nalijedila od svoje majke Geje proročište u Delfima, gdje je i sama bila proročica. Kasnije je ovo proročište predala bogu Apolonu, po kojem je proročište i bilo najpoznatije.Temida je vrlo moćna božica čija je moć poznavanja budućnosti bila čak i iznad samog Zeusa, vrhovnog boga Starih Grka. Temida, je nakon Metide, druga Zeusova žena kojemu je rodila Moire, Hore i Astreu. Temida također upravlja pravednim odnosima između muškarca i žene, u čemu se ogleda simbolika znaka Vage da u drugima gleda ravnopravne partnere i teži uvijek fer odnosima. Bez obzira je li Vaga na nebo došla u rukama Atraeje dok je razočarana u ljudski rod napuštala Zemlju ili je bila u rukama Astaejine majke Temide, simbolika Vage je očita i ne ogleda se samo u tome da su Vage uvijek pod utjecajem ili barem pritiskom dviju strana, nego i u tome da moraju pronaći svoj put izbjegavajući da se bilo kome priklone, izrađujući svoj-samostalni put što je Vagi teško jer misli da mora imati partnera pored sebe kako bi bila uspješna i cjelovita. Vaga tako mora biti u ravnoteži između čistoće i ideala Djevice i najdubljih želja Škorpiona, koje su često izvan okvira shvaćanja društva, nekad i potpuno skrivene i pptisnute zbog straha, krivnje ili osuđivanja, pa aktiviraju samo-poricanje i negiranje. Vaga je dakle prijelaz iz svjesnog, racionalnog i potisnutog, emocionalnog i neracionalnog, u smislu da se ne može objssniti racionalnim. Vaga je stoga simbol umjerenosti, centriranosti između sebičnosti i nesebičnosti, između samostalnosti i osjećaja uzajamnosti, podrške i partnerstva. Iako se čini da je Vaga razapeta između dva utjecaja, ona je svoja i posebna. Vaga samo odmjerava i sagledava i može stoga biti vrlo objektivna i nepristrana. Mitologija vezana uz Vagu, ne sadrži jednu kompletnu priču. Nego je dio priče ili o Djevici ili o Škorpionu. Upravo ta posebnost ocrtava Vagu, na način da je priča o Djevici jedna plitica, a o Škorpionu druga plitica Vage. Vaga je samo instrument i stoga je neprinjetna, ali ono što radi je itekako značajno, jer bez Vage ne bi znali za mjeru
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1419
PUTA