Danas govorimo o još jednom mitu - onom o Strijelcu. Kako sve više istražujem mitove o pojedinim znakovima, to mi sve više postaju zanimljiviji. Prvo zbog činjenice koliko jedna priča, jedan mit može sadržavati ključeva simbolike i značenja o pojedinom znaku. Ako znamo priču, lako povezujemo i ono što pojedini znak predstavlja. Nekad na prvu nije jednostavno protumačiti značenja nekog znaka ili planeta u nekom znaku, ali ako se sjetimo priče onda imamo već neku ishodišnu točku. Mitovi su kao neka pozadina, nešto što općenito opisuje neki znak ili podloga iz koje možemo onda povući neke osobine ili ponašanje pojedinog znaka. Tako smo recimo vidjeli da se Škorpionova tajanstvenost ogleda u šturom i naizgled kratkom mitu bez nekog očitog značenja, osim ako malo dublje proniknemo, a to je ono što Škorpion voli raditi, proniknuti iza površine, ispod maske ne bi li otkrio istinu ili neki skriveni motiv. Strijelac za razliku od Škorpiona voli raskoš, bolje reći obillje, a ponekad to prelazi u razmetanje. Iako su to sano neke od osobina Strijelca, to nisu i glavne osobine Strijelca. Ključne riječ za Strijelca su: sloboda, istina, nesputanost. Što se tiče mita o Strijelcu ovdje imamo dva slična mita, jedan o Hironu, kojeg smo već upoznali, a kojem se pripisuje sazvježđe Strijelca. Međutim, Hiron već ima sazviježđe, a to je Kentaur. I kao da Strijelcu nije dosta jedan mit, nego on ima dva, slična k tome mita. Drugi mit je o satiru Krotu.
Prije nego prijeđemo na priču o Krotu, spomenimo da je dvojnost, također jedna od važnijih ključnih riječi za Strijelca. Tako se ta dvojnost ogleda od njegovog fizičkog oblika, pola čovjek, pola konj. Ta se dvojnost ogleda i u tome što Strijelac ima i dva mita. Dvojnost se nadalje ogleda i u ponašanju Strijelca. Nekada Strijelca vode instinkti, animalistička priroda, a nekada prevladava poriv da se nadvlada tjelesno i stremi se višoj istini, prema nadvladavanju tijela i ograničenja fiizičkog svijeta.
I tako dvojnost u karakteru Strijelca simboliizirana je ne samo u dvotjelesnosti čovjeka i konja, nego i dva slična mita, u dva lika od kojih je jedan gotovo zaboravljen, a drugi je poznat i ima k tome i dva sazviježđa.
Na planini Helikon, u središnjoj Grčkoj, koja je dom muza, zaštitnica i pokoroviteljica umjetnosti, živjela je Eufemija - nimfa zaštitnica dobrorječitosti, govorništva odobravanja, riječi dobrog znamenja, uzvika trijumfa i aplauza. Na planini Helikon, Eufemija je odgajala i čuvala muze . Voljela je boga Pana, s kojim je imala dijete Krota. Kada je Eufemija trebala roditi malog Krota, muze su joj pomagale oko poroda. Krot je satir i slično kao i Hiron razlikovao se od drugih satita, koji su baš kao i kentauri bili divlji, objesni, bez manira i osjećaja za druge. Krot je učio od muza s kojima je odrastao i koje su ga voljele kao brata. Krot je baš kao i Hiron izumitelj, njegov glavni izum je luk i strijela, po čemu i dobiva nadimak Strijelac. Naravno ovaj nadimak nije dobio samo zbog izuma, nego je ujedno bio nenadmašan strijelac i besprijekorno pogađao svaku metu. Krot je bio vrlo tempetamentan i osim što je uživao u društvu muza, kada god bi one zapjevale i zasvirale nije mogao odoljeti, a da im se ne pridruži plesom.
Tako osim luka i strijele, Krot je izumio i takt te unio potreban ritam u skladbu, a kako je uvijek bio oduševljen izvedbama svojih prijateljica muza, pokazivao je to ritmičkim pljeskanjem ruku i tako je nastao aplauz. Odobravanje, lijepe riječi i pohvale dio su genrtskog naslijeđa po njegovoj majci. Slično kao i kod Hirona i genetika ovdje igra ulogu.
Kako je vrijeme prolazilo, muze i Krot zajedno su uživali u međusobnom druženju i radosti, koje je to druženje pružalo. Međutim, muze su bile besmrtne i na njima vrijeme nije ostavljalo nikakav trag. Krot je za razliku od muza bio smrtan i na njemu je vrijeme polako i neumitno ostavljalo svoje tragove. Tako je Krot bio sve stariji i umorniji, do jednog dana kada je i umro.
Ozalošćene muze, koje su teško podnijele gubitak svog najboljeg prijatelja, teško su se mogle nositi s tim. Zato su zamolile Zeusa, da stavi Krota ne nebo, među zvijezde, kako bi zauvijek bio s njima.
Zeus je udovoljio njihovoj molbi i stavio Krota na nebo među zvijezde. Iako je Zeus, bezbroj puta stavljao razne heroje, čudovišta, djeve i cijelu galeriju drugij likova, nikada do sada nije izmijenio nečiji lik. Naime, Krot je satir, a satiri su vrsta bića koja imaju torzo i glavu čovjeka, a rep i noge su kozje, a nekada imaju i kozje rogove na glavi. Međutim, ovog puta, Zeus je Krota stavio među zvijezde u liku kentaura, ali ne u potpunosti. Naime dao mu je četiri konjske noge i tijelo, a torzo i glavu ljudsku, ali rep je koziji. Kao da je htio tim detaljem, upozoriti da se radi o satiru, a ne kentauru. Dakako u ruci drži luk i strijelu, napeti luk spreman u svakom trenutku nepogrešivo odapeti strijelu u odabrani cilj. Pod nogama nalazi se i sazviježđe Južna Kruna, koja je u stvari vijenac, a mogao bi se pripisati Strijelcu (makar simbolički), jer vijenac su nosuli pjesnici odnosno umjetnici, a muze, najbolje Krotove prijateljice zaštitnice su umjetnosti. Također mogli bismo reći da je Krot nosio taj vijenac, a kako je volio i plesati, tako mu je vijenac pao s glave i našao mu se ppd nogama u obliku sazviježđa Južne Krune.
Slučajno ili namjerno, sličnost sa Hironom je očita, ali postoje i razlike. Prva očita sličnost je tijelo konja. U Krotovom slučaju, Zeus mu je dao noge konja zbog Krotove brzine i spretnosti, dok je Hiron rođen pola čovjek pola konj. Simbolika konja je sloboda, brzina, nesputanost. Međutim, konj je biće, koje nosi duše na drugi svijet, veza između onostranog i ovozemaljskog. Biti čvrsto nogama na zemlji i stremiti u nebeske visine, jedna je od suštinskih dilema Strijelca. Ako se usmjeri, ciljano i koncentrirano, ako mu je jasna vizija uvijek pred očima, tada Strijelac može učiniti velike pothvate. Ukoliko toga nema, može zastraniti bilo u zanemarivanje ovozemaljskih pravila i zakonitosti, bilo u krutom poštivanju zemaljske razine i fokusiranje na materijalnu dimenziju života, zanemarujući pri tome više aspekte i razine postojanja.
Nadalje, luk i strijela osnovni simbol Strijelca simbolizira Strijelčevu sposobnost da bude vođen vizijama, koje su usmjerene na društvo i za dobro drugih. Što je veča vizija, to jstrijela, koja se odapinje gađa udaljeniju metu. Strijela je ta koja nosi snagu, pokret i ideje i kada pogodi metu, tada se pokreću stvari, počinju se ostvarivati ideje, ispunjava se vizija. Luk je moć koncentracije, snaga fokusiranja i pripreme. Zbog luka se čini da se stvari kreću unatrag, da sve nazaduje, ali u biti je to samo uzimanje zamaha, priprema da se krene brže naprijed i ostvari vizija.
I Hiron i Krot imaju luk i strijelu za svoj simbol i obojica nepogrešivo gađaju mete, brzonogi, hitri i spretni tijelom i umom, baš kao što je i Strijelac. Hiron i Krot su slike, simboli Strijelčeve dileme, živjeti u slobodi i ljepoti, ugodi ili imati slobodan život, neovisan o bilo kome i živjeti za svoju viziju, pomaganjem drugima i za njihovu dobrobiti, čak ako to znači odricanja od osobnih ciljeva i želja, odustajući od onoga što je najdragocjenije, ako to znači kraj našim patnjama, a drugima donosi dobrobiti, kao što je odricanje od besmrtnosti Hironu donijelo olakšanje i kraj neizdrživoj boli, a Prometeju slobodu i život. To zasigurno nije lak izbor, ali ono što pokreće Strijelca je vizija, pogled u daljinu, cilj čije ostvarenje možda na prvu ne donosi osobnu korist, ali zato zasigurno pomaže drugima.
I zato je možda bespotrebno pitanje, koji od ovih mitskih likova doista pripada sa sazviježđu Strijelca, jer su Hiron i Krot, kao dvije strane jedne medalje i čine neraskidivo tkanje znaka Strijelca, dok odapinju svoje strijele u neke udaljene zvijezdane mete, svak iz svog razloga, ali iz istog ishodišta i želje da nadvladaju ograničenja fizičkog svijeta i dosegnu slobodu zvjezdanih visina
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1948
PUTA