OD NJEGOVA REBRA
»I Gospod Bog pusti tvrd san na Adama, te zaspa; pa mu uze jedno rebro i mjesto popuni mesom. I Gospod Bog stvori ženu od rebra...« — i zašto baš morade ovako prozaično. Ta on je stari neženja, odakle baš mjernu smisao za parove? Svi bismo ga više voljeli da je dao neki uniseks, autoseks, ili da nas mirno ostavi u multiseksu s majmunima u raju? Jadni teolozi natežu se kako bi ovu biblijsku verziju ugonetali.
U spisu »Spiralni putevi gospodnji« prvi put je riješena ova biblijska tajna. Pravac je muško, krivulja je žensko, kažu umjetnici. Energija svemira juri pravolinijski sve dok se ne savije u zvjezdane sisteme. Muškarac je usredotočen, ide ravno, govori pravo, nišani, juriša, napreduje, proibija se prema njoj. Materija je žensko i očituje se u okruglinama. Žena se savija, obvija, skuplja, prima, zatvara, čuva, održava. Sva okrenuta unutra, svom krugu, djeci, domu, i što je okru-glija to je i bolja i ljepša. Energija vrši agresiju na obline, da zarobi, vrti se ako nje, da probije, uđe do jezgra, oplodi. Za tu oplodnju ona opija i upija, on obija i ubija; sve uz opasnost ismrti, misterij brakova i ratova, prirode koja se prirađa.
Granicu pravca i kružnice nalazimo u spirali, tom iskonskom simbolu, gdje očito pravac prelazi u krug, muško u žensko. Pravac energije u jurišu na okrugline sve se više svija i jednom prelazi u kružnicu. Već prije toga javlja se izbočina koja nije ni pravac ni kružnica, a baš liči na rebro. Tu je i nađen onaj zagonetni broj ljepote, omjer 61,8:38,2 — omjer koji se toliko puta nalazi na svim tijelima na Zemlji i na nebu. Spajanje principa muško-žensko, pravac-krivulja, daje osnovni koncept za produženje života glasom ljepote; nešto iz davne sumerske predaje gdje se rebro zvaše »ti« u značenju snage reprodukcije života.
Atlantski su narodi tajne erosa izravno vezali na kosmioki eros; sjećanja na to ostalo je kod izapotopnih ljudi. Zato su obožavali polnc organe, nosili ih u procesijama, bdjeli na njihovim kipovima, svečano deflorirali djevice. Otuda je kod Hindusa lingam simbol kosmičkih počela muško-ženskoga, Šiva koji ruši i stvara, Šiva-Šasti koji održava. Li je idol kome se klanja nevjesta, mažući zaručniku čelo uljem i upisujući svastiku. Na kipu falusa bdiju i svećenici Acteka i Grka, nose ga u povorci. Od davnina se štuje u Japanu kao »Injose.ki«. Taj časni Li u našoj kulturi postade nož za klanje ljepote, skriven pod crnim kaputom licemjera. Japanske princeze predhodno vode bludni život i niko se ne zgražava. Indijski hram je pun kipova koitusa i niko lo ne profaniše. Na otoku Onogoro koitus znači »kojiki« = smrt i život, Jang i Jin. Bajadere su bludnice i svetice, ženski filozofi. Osim par poetskih imena za vaginu Kinezi još imadu izraz »nii-sja-jin« = donji ženski princip svemira. Još od doba stradale Atlantide simbol spirale svuda znači osnovno žensko prapočelo, vječno-žensko, maternica, vagina. U tom smislu štuju čak i prirodne udubine na zemlji; sve je svetinja što potsjeća na svemirsku tajnu. Jao, časna sestro, koja trpiš i strahuješ, gdje smo to spali da »nek sve ide u p. m.« Prezreli smo prastare gnoze, teolozi kriju spolovila kao organ Nečastivoga, civilizacija nas jezivo udalji od poštovanja prirode. I tako ONA i ON srame se što su ljudi, »vide da su goli«, ne vide osnovnu svemirsku svetu tajnu između sebe.