ATMA/ATMAN
U značenju – duša, Brahman, esencija/bit, prirodni/urođeni temperament. Atm se odnosi na vlastito Jastvo, Atma na svjesnost o sebi, i Atman na stanje neograničene/božanske svjesnosti. Atmajnana je znanje o sebi ili znanje duše; Atmatattwa je istinska priroda duha, i Atmavidya mudrost Jastva ili božanska mudrost . Općenito, riječ Atma ili duša koristi se u mnogim različitim značenjima. Rabi se kao oznaka za dušu, anima mundi, životninjska duša, spiritualna duša, itd. Riječi se zapravo odnose na centralnu životvornu srž bića koja sebe izražava kroz različite vidove na različitim razinama svog postojanja.
Vrhovno Jastvo jedino može sebe spoznati i bilo koje znanje o njemu iz drugih izvora, iluzorno je i varljivo. Samo Atma je jedini stvarni i vječni supstrat svega, bit i apsolutno znanje (Kshetrajna). To je središnja bit čiste svjesnosti; koja niti zaboravlja, niti pamti. Ona jest.
Povezanost između Atma, Buddhi (Univerzalna duša/Um), i Manas ili Citti (Um, Inteligencija) astrološki je predstavljena položajem Sunca (Surya), Mjeseca (Chandra), i Merkura (Buddh).
ATMA KARAKA PLANET
Planet koji predstavlja Atmu u horoskopu je Sunce. Atma Karaka (atma/jastvo/duša i karaka/označitelj/signifikator) određuje se na temelju najvišeg stupnja koji zauzima u jednom od znakova – od 0 do 30 stupnjeva). Mjesečevi čvorovi Ketu i Rahu, pošto se okreću u suprotnom smjeru od svih planeta, računaju se od kraja znaka u kojem se nalaze, znači od 30° – 0°).
U prediktivnoj (predviđajućoj) astrologiji Atma Karaka planet ima veliko značenje. Kao da se od svih drugih planeta očekuje da joj udovolje i da je podrže. Sklad između prirodne Atma Karake planete Sunca i planete koja je to postala svojim položajem predstavlja jedinstvo svrhe između dvije konstantne prirode osobe, njegove duše i zacrtanog puta dodijeljenog mu sadašnjim rođenjem.
AJANAMŠA (AYANAMSA)
Razlika između tropskih (Sayana) i sideralnih (Nirayana) zemljopisnih dužina (longituda). Početak zodijačkog kruga po sideralnom(zvjezdanom) sistemu je uvijek fiksiran na 0° Ovna; dok tropski sistem podrazumijeva točku sjecišta nebeskog ekvatora ( projekcija Zemljinog ekvatora na nebesku sferu. Ravnina kojoj pripada nebeski ekvator okomita je na nebesku os) i ekliptike (ravnina kojom se Zemlja giba oko Sunca. Uslijed Zemljinog godišnjeg gibanja oko Sunca dolazi do prividnog gibanja Sunca po nebeskom svodu. Sunčeva putanja ocrtava na nebeskoj sferi kružnicu koja se na kartama neba također naziva ekliptika) u vrijeme zimske ravnodnevnice (ekvinocija), kada Sunce započinje svoje putovanje sjevernom hemisferom na 0° Ovna. Smatra se da su se negdje oko 285. godine naše ere ove dvije točke preklapale. Gravitaciona sila Sunca i Mjeseca stvara retrogresiju (kretanje nazad) te točke ekvinocija i zapravo to vodi do razdvajanja ta dva sistema. Za oko 26,000. godina očekuje se da će te dvije točke napraviti cijeli krug i ponovno se preklopiti. To stvara godišnje odstupanje od 50' 3".
Podjela zodijaka na različite znakove u zapadnom tropskom sistemu ne odnosi se na iste dijelove zodijaka u sideralnom (Nirayana) sistemu. Pošto referentna točka od 00 ne označava isti dio ekliptike, zodijačke znakove, iako imaju ista imena, oni nisu identični u ova dva sistema.
Kada govorimo o konverziji Zapadne karte na Hindu sistem, to znači da moramo oduzeti Ajanamšu od tropske dužine.
Pojavile su se određene razlike u računjanu Ajanamše, svi se ne slažu o točno određenim stupnjevima, jer se ne slažu da je 285. godina nulta Ajanamša. Zapadni sideralni astrolozi obično koriste Ajanamšu koju je razvio Cyril Fagan i Donald Bradley, dok u Indiji, dva najpoznatija izračuna su od strane N. C. Lahiri i B. V. Raman. Za 1990. godinu Lahirijeva Ajanamša se računa 23° 43' 14", a B.V. Ramanova 22° 16', 20", dok Fagan-Bradley je 24° 23' 46"; Primjerice za 2000. godinu iznosila je 23° 51' 11", 22° 24' 44" i 24° 44' 11".
Najrasprostranjenija i priznata od indijske vlade jest Lahiri Ajanamša.