Nakon sazviježđa Bika, slijedi sazviježđe Blizanca, dvije najsjanije zvijezde u sazviježđu nazvane su po poznatoj braći iz grčke i rimske mitologije. Kastor je svjetla binarna zvijezda, a Polideuk je narančasta zvijezda. Tako da su zvijezde dobile ime po njima, a tek onda cijelo sazviježđe. Još su Stari Babilonci vidjeli braću blizance, a tako i Stari Grci i Rimljani, dok Arapi vide ležećeg lava. No kako su uopće braća blizanci završila na nebu?
Krenimo od početka.
U Sparti, koju znamo po strogoći, disciplini i skromnosti, vladao je kralj Tindar, sa ženom mu Ledom. Međutim, Leda je zbog svoje ljepote zapela i samom Zeusu za oko, te je odlučio iste noći zavesti Ledu u liku labuda. I tako je i bilo, pa je Leda rodila, dvojicu sinova i dvije kćeri, ali su oni bili u dva jajeta. Kastor i Polideuk u jednom i njihove sestre Helena i Klitemnestra u drugom. Iako braća i sestre nisu imali svi istog oca.
Helena i Polideuk su bila djeca Zeusa, a Klitemnestra i Kastor bila su djeca kralja Tindara i stoga smrtni za razliku od Helene i Polideuka, koji su po svom ocu Zeusu bili besmrtni.
Iako braća samo po majci Kastor i Polideuk nosili su zajednički nadimak, a zvali su ih Dioskuri (Διόσκουροι– Dios kouroi - sinovi Zeusa ), njihova imena na grčkom su Κάστωρ - Kastor (što na grčkom znači dabar ) i Πολυδεύκης - Polideukes (a, čije ime znači vrlo drag), a njihova rimska imena su Castor i Pollux.
Ako se pitate za Helenu, je li to ona Helena, u pravu ste upravo je njihova sestra Helena, ona koju je Afrodita obećala Parisu, kao najljepšu ženu i zbog koje je otpočeo Trojanski rat. Izgleda da je lijepa Helena u svojoj sudbini imala neku poruku otmice (šteta što ne znamo njen horoskop :-) ), jer su je već dok je bila djevojka, dakle prije udaje za spartanskog kralja Menelaja, bila oteta.
Oteli su je atenski kralj Tezej, koji je pobjedio Minotaura (čudovište sa biokovom glavom i ljudskim tijelom) i njegov prijatelj Pirit, kralj Lapita, plemena sa sjevera Tesalije.
Braća Doiskuri su krenula put Atene da oslobode svoju sestru Helenu, a u traganju za Helenom pomogao im je Akadem.
Akadem je bio Arkađanin, koji je nedaleko od Atene imao manji posjed i prekrasan vrt u kojem su filozofi vodili rasprave. Po Akademu je taj vrt nazvan akademija, a Platon je ovdje osnovao prvu akademiju.
Pronašavši svoju sestru Helenu, Dioskuri su za osvetu oteli Tezejvu majku Etru, koju je tek kasnije za vrijeme pada Troje pronašao Akamas, Tezejev sin i njen unuk. Naime Etra je bila jedna od dviju sluškinja Heleni, s kojom je oteta i zajedno sa Helenom odvedena u Troju.
Uglavnom Kastor i Polideuk su bila nerazdvojna braća, okretni, pametni i naravno lijepi. Kastor je bio vrstan krotitelj konja i jahač, dok je Polideuk bio posebno jak i izvrstan u borbi šakama.
Sudjelovali su zajedno u mnogim avanturama, pa su tako bili u lovu na kalidonijskog vepra, kojeg je poslala božica Artemida kao kaznu Eneju, kralju grada Kalidona u pokrajni Etoliji. Enej je prinio žrtvu svim bogovina, ali je slučajno izostavio Artemidu, koja mu to nije oprostila i ljuta na njega poslala mu je ogromnog vepra, velike snage, da mu opustoši kalidonijski kraj. Meleagar, sin Enejev okupio je grčke heroje, a među njima i Dioskure, te su zajedno brzo uhvatili i onesposobili strašnog vepra.
Kastor i Polideuk su također bili među Argonautima, u potrazi za zlatnim runom (sjećate se priče o zlatnom ovnu?), te su onesposobili i Talosa brončanog diva na Kreti, kojeg je Europa dobila od Zeusa na dar i koji je još dugo sve do dolaska Argonauta, čuvao otok Kretu od nepozvanih posjetitelja i mogućih osvajača.
Među Argonautima su bili i njihovi rođaci također blizanci Ida i Linkej, kojima su bile obećane kćeri kralja Leukipa, a zvale su se Feba i Hilera. Od kojih je Feba kasnije rodila Polideuku sina Mnasinoja.
Braći Kastoru i Polideuku su bili očarani njihovom ljepotom, pa su ih jednostavno odlučili oteti.
Jednom prilikom na nekoj gozbi Ida i Linkej počeše zadirkivati Kastora i Polideuka, kako su starom Leukipu odnijeli njegove kćeri bez uobičajenih darova.
Tada Dioskuri, kako bi im vratili za to zadirkivanje, Leukipu odvedoše goveda, koje su oteli kralju Afareju, Idinom i Linkejovom ocu. Dioskuri se zatim sakriše u šuplje drvo hrasta, ali ih je Linkej vidio, jer je imao oštar vid i mogao je vidjeti kroz stvari.
Linkej je bez oklijevanja zario mač u deblo i tako ubio Kastora, Istog trena Linkeja je pogodila munja Zeusova, koju je poslao zbog smrti svog sina. Polideuk je zatim ubio Idu.
Ojađeni i shrvani Polideuk, zamolio je Zeusa, da sa bratom podijeli svoju besmrtnost. Zeus mu je ponudio želi li zauvijek ostat mlad i pridružiti se bogovima na Olimpu ili ostarijeti i postati smrtan i mijenjati se svaki dan sa svojim bratom, da bude jedan dan na Olimpu, dok će, drugi biti u Hadu, svijetu mrtvih.
Polideuk je bez razmišljanja, prihvatio ovo drugo. I tako su se mijenjali, a na kraju ih je Zeus stavio na nebu da budu zauvijek zajedno.
Dioskuri su se smatrali zaštitnicima doma, gostoljubivosti, zakletve, prijateljstva i sporta. Također su bili zaštitnici ratnika i mornara, naročito kada bi bili u smrtnoj opasnosti, a tada bi se pojavljivali osobno. Za vrijeme oluja i nevremena, na jarbolima i visokim objektima pojavljuje se lagana svjetlost, kod nas se to naziva vatra svetog Ilije ili svetog Nikole, a za koju su mornari antike vjerovali da su to došli Kastor i Polideuk osobno da ih štite.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1330
PUTA