Danas se 25. studenoga obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u spomen na sestre Mirabal, koje su tog dana 1960. nasilno ubijene po nalogu diktatora Dominikanske Republike Rafaela Trujila. Za života su četiri sestre bile aktivistice u borbi protiv Trujillovog autokratskog režima. Nazivali su ih Las Mariposas (španj. leptiri). Na današnji su se dan tri od četiri sestre vraćale iz posjete svojim supruzima u zatvoru kad su ih napali pripadnici Trujillove tajne policije. Sve tri su, zajedno s vozačem, bile zadavljene i polomljene su im kosti, a automobil je bačen u provaliju. Na životu je ostala samo jedna sestra, koja se i dan danas zalaže za očuvanje uspomene o ubijenim sestrama.
Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o ovom velikom problemu i senzibilizacija javnosti na ovaj oblik neprihvatljivog ponašanja.
Postoje razni oblici nasilja nad ženama, uključujući tjelesno, psihičko, spolno i ekonomsko nasilje. O problemu nasilja nad ženama treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se bave ovim problemom treba potaknuti na međusobnu bolju suradnju i aktivnosti da bi svima osigurali život bez nasilja i diskriminacije. Zlostavljane žene često se boje prijaviti nasilje zbog straha od počinitelja i osude obitelji, zatim postupci ako se i pokrenu traju predugo, a kazne su neprimjerene učinjenoj boli . Danas postoji i veliko nepovjerenje u nadležne institucije. Postoji i strah da ih nitko neće shvatiti, a zlostavljači koristeći ovu situaciju i dalje se iživljavaju nad svojim žrtvama, a pogotovo ako žrtva ekonomski ovisi o zlostavljaču.
Zlostavljači postoje u svim skupinama društva, nema razlike u tome da li je netko bogat ili siromašan, obrazovan lili neobrazovan jer ta stanja ne znače i određenu razinu svijesti. Psihopati žive među nama te znaju biti ugledni i poznati ljudi. Žene se još uvijek nisu izborile za svoju slobodu i status u društvu koje im pripada. Žena mora biti dobra supruga, majka, snaha, zaposlenica, kuharica, pralja, čistačica, učiteljica svoje djece ali joj nitko tu visoku ulogu u životima dugih ne prizna i ne cijeni. Na njoj se bez imalo srama mogu iživljavati kako članovi obitelji tako i poslodavci . Što je žrtva više u strahu to je veći pritisak na nju.
Ovaj dan je prilika da svatko tko je u prilici pomogne da ova tamna strna društva bude dovedena na svjetlo dana te da žrtve budu iscijeljene fizički i psihički. Potrebna je lijepa riječ i zaštita što je u ovom trenutku teško jer se Covid 19 pazi i mazi i stavlja na pijedestal kao i izmišljene globalne promjene , a ove patnje su zanemarene iako se svakodnevno događaju čak i sa smrtnim posljedicama.
Božica Glavač