Martinje je pred vratima, krstit će se vino, jest će se pečene guske, a puno će se i pričati o tradiciji i sv. Martinu. Mi vam donosimo nekoliko manje poznatih, a svakako nepovezanih činjenica o Martinju, svetom Martinu i guskama. U svakom slučaju, želimo vam odlično slavlje. Naravno, pijte, a onda i vozite, odgovorno.
1. Martin zapravo nema veze s vinom. Povezani su samo slučajno, zato što kalendarski blagdan sv. Martina pada u isto vrijeme kad mošt postaje vino.
2. S druge strane, guske imaju veze sa svetim Martinom jer legenda govori da su one gakanjem otkrile Martinovo sklonište kad se skrivao od mještana koji su ga htjeli proglasiti biskupom.
3. Dok su guske bukom svetog Martina izdale, na isti način su i spasile Rim: za vrijeme galske opsade u 4 st. pr. Kr. gakanjem su uzbudili Rimljane koji su onda odbili napad Gala.
4. Slovačka tradicija govori da ako na blagdan sv. Martina padne snijeg, da će pasti i na Božić. U Irskoj se na taj dan žrtvuje pijetao, u Njemačkoj pale krijesovi noć uoči blagdana, a na Malti djeca daruju orasima, kestenima i suhim smokvama. Na blagdan sv. Martina u Češkoj se mlada vina počinju točiti točno u 11:11. U Španjolskoj je to tradicionalni dan kolinja i čak postoji izreka “A cada cerdo le llega su San Martín“ (svaka svinja dočeka svog svetog Martina) što bi otprilike odgovaralo našoj svaka sila za vremena.
5. Sveti Martin je i otok u Karipskom moru, veličine našeg Visa, a radi se o najmanjem nastanjenom otoku podijeljenom između dvije države: Francuske i Nizozemske. Francuzi ga nazivaju Saint-Martin, Nizozemci Sint Marteen. To je i jedina granica ove dvije zemlje, jer se u Europi između njih nalazi Belgija. Otok je podijeljen upravo na blagdan sv. Martina i s obje strane otoka taj dan je praznik. Zanimljivo je da francuska strana koristi euro kao valutu, a nizozemska nizozemsko-antilski gulden.
6. Foie gras je pašteta od guščje ili pačje jetre pri čemu su guske ili patke posebno tovljene. Prema francuskom zakonu foie gras je dio zaštićene kulturne i gastronomske baštine Francuske, a ovo jelo prvi put se spominje u antičkom Rimu.
7. U Hrvatskoj postoje naselja Martin (kraj Našica) i Martina (kraj Mošćeničke Drage).