Naravno da ne možete utjecati uvijek na situaciju u kojoj se nalazite, ali možete na način na koji razmišljate o njoj.
Problem kod razgovora sa samim sobom je što se uvijek doima istinitim. Čak i ako su vaše misli temeljene na nečemu neistinitom, pretpostavljate kako je vaš način percepcije činjenica točan i kako imate točne stavove o nekoj situaciji.
Razgovor sa sobom zna biti dosta negativan i optuživački, a ipak često potpuno pogrešan. Ako prolazite kroz depresivnu fazu vjerojatno ćete sve stvari interpretirati negativno, pa je posebno u takvim situacijama važno pratiti što govorimo sami sebi i uhvatiti se u koštac s negativnim aspektima razmišljanja.
Možda se ne čini lako, ali s malo vježbe, možete identificirati svoj negativni samo-govor u trenutku kada se pojavi i svjesno izabrati razmišljati o toj stvari na konstruktivniji način izbacujući iz misli iracionalne dijelove, te malo objektivnije i razumnije razmisliti o cijeloj situaciji.
Razgovor sa samima sobom trebate naučiti kontrolirati, boriti se s negativnim i mislima koje vam ne pomažu, te se nositi s problemima na konstruktivniji način. Vjerojatno će vam trebati mnogo vježbe i vremena da biste naučili pozitivno razgovarati sa samima sobom, ali na kraju ćete vidjeti kako se isplatilo. Jednom kada započnete promatrati ono što si podsvjesno govorite vjerojatno ćete se iznenaditi koliko u vašim riječima ima pretjerivanja, nesigurnosti, te samooptuživačkog promatranja situacije.
Kad god ste depresivni, potišteni, ljuti, anksiozni ili uzrujani zaustavite svoje misli i osvijestite razmišljanje. Morate znati da u takvim situacijama pojedini negativan osjećaj utječe na viđenje situacije i reflektira se u vašem razmišljanju. Kako biste testirali svoju točnost i objektivnost u pogledu na trenutnu situaciju postavite sebi neka izazovna pitanja. Ona će vam također pomoći otkriti drugačije načine razmišljanja o situaciji u kojoj se nalazite.
Izazovna pitanja
Postoje četiri osnovna tipa izazovnih pitanja koja sebi trebate postaviti svaki put kada primijetite da negativno razgovarate sami sa sobom.
-1- Provjera realnosti
*Koji su objektivni dokazi za i protiv mojih misli?
*Jesu li moje misli činjenične ili se radi o osobnoj interpretaciji?
*Jesam li prebrzo donio negativne zaključke?
*Kako mogu saznati koje su moje misli stvarno točne?
-2- Traženje alternativnih interpretacija
*Postoji li i jedno drugo alternativno objašnjenje za situaciju?
*Što još bi to moglo značiti?
*Da sam potpuno pozitivan, na koji način bi mogao promotriti situaciju?
*Što bi moj izrazito pozitivan prijatelj ili kolega rekao na tu situaciju?
-3- Staviti u perspektivu
*Je li situacija stvarno toliko loša koliko se meni čini?
*Što je najgora stvar koja se može dogoditi? Koliko je to loše?
*Koja je najbolja stvar koja bi mogla na kraju se dogoditi?
*Ima li išta dobro što bi moglo izaći iz ove cijele situacije?
*Koliko će mi sve ovo biti važno za pet godina?
-4- Ciljno orijentirano razmišljanje
*Pomaže li mi ovakav način razmišljanja ostvariti moje ciljeve?
*Što mogu učiniti kako bi riješio ovaj problem?
*Postoji li neka pouka koju mogu izvući iz ove situacije ili nešto što mogu naučiti kako bi bio bolji sljedeći put?