ZRCALNI NEURONI I VJEŠTINA
Ukoliko ste vješti u fizičkim aktivnostima poput baleta, dio vašeg mozga koji kontrolira pokrete se aktivira na drugačiji način od istog dijela mozga osobe koja nije vješta u takvim aktivnostima. Do tog otkrića su došli istraživači s UCL-a (University of College London) kroz zapanjujuću novu studiju. Ta studija ima potencijala pomoći ozlijeđenim sportašima, omogućujući im da obavljaju treninge bez pomicanja ijednog mišića, a možda bi čak mogla pomoći pacijentima koji su preživjeli moždani udar u vraćanju izgubljenih motoričkih funkcija.
U studiji UCL-a sudjelovali su plesači londonskog Kraljevskog baleta i stručnjaci capoeire, brazilske borilačke vještine. Oni su bili zamoljeni da odgledaju kratke spotove na kojima su baletni plesači ili plesači capoeire izvodili kratke plesne pokrete. Dok su gledali spotove, plesači su ležali potpuno mirno unutar MRI skenera (skenera magnetnom rezonancijom). Kontrolna skupina ne plesača je također sudjelovala u studiji, objavljenoj u prosincu 2004. godine u online izdanju magazina Cerebralni korteks (Cerebral Cortex). Istraživači su otkrili da su područja mozga poznata pod nazivom "zrcalni neuronski sustav" pokazivala više aktivnosti kad je plesač promatrao pokrete za koje je obučen no što je bio slučaj pri promatranju pokreta za koje nije obučen. (Svi plesači u studiji su bili muškog spola). Zrcalni sustav kod ne-plesača je pokazao mnogo manje aktivnosti od obje skupine plesača, a ponašanje je bilo jednako bez obzira jesu li gledali spotove s plesačima baleta ili capoeire.
Ranije studije s majmunima su otkrile da se moždane stanice pod zajedničkim imenom „zrcalni neuroni“ aktiviraju kad vršimo neku radnju, poput podizanja objekta i kad promatramo nekog drugog kako vrši tu radnju. Otprije je bilo poznato da se ti neuroni aktiviraju kad sami vršimo radnju, no iznenađujuće otkriće je bilo da se oni aktiviraju i pri promatranju drugih kako vrše istu radnju. Nova studija otišla je korak dalje i pokazala da takav sustav funkcionira na drugačiji način, ovisno o tome što ste fizički sposobni izvesti.
"Ovo je prvi dokaz da vaš osobni motorički repertoar, stvari koje ste naučili sami raditi, mijenja način na koji vaš mozak reagira kad promatrate pokrete", izjavio je Daniel Glaser, znanstvenik UCL tima.
„Naša otkrića sugeriraju na činjenicu da jednom kad je mozak naučio vještinu, on može simulirati tu vještinu bez pomicanja mišića, kroz jednostavno promatranje“, rekao je Patrick Haggard iz UCL tima. "Ozlijeđeni plesač bi mogao nastaviti održavati svoju vještinu usprkos činjenici da je trenutno nepokretan kroz jednostavno promatranja plesa drugih." Na sličan način bi liječnici mogli razviti bolje metode rehabilitacije ljudi čije su motoričke sposobnosti oštećene uslijed moždanog udara.
Donosimo vam zanimljiv filmić o zrcalnim neuronima koji možete pogledati dolje niže, a ukoliko vas zanima brazilska borilačka vještina capoeira posjetite Capoeira Savez Hrvatske.
U filmu se govori o tome kako se zrcalni neuroni uključuju i kad životinja obavi radnju i kad gleda tu radnju obavljenu od strane neke druge životinje. Znači, neuroni zrcale ponašanje druge životinje na prvu kao da je ona ta koja obavlja akciju. Ovi neuroni su bili pronađeni u primate, a vjeruje se da postoje i u nekim pticama. Neki znanstvenici smatraju kako su zrcalni neuroni jedna od najvažnijih stvari otkrivenih u području neuroznanosti u posljednjem desetljeću.