PROZOR U DOM
Zašto volimo cvijeće?
Cvijeće je neizostavni dio svakoga doma: u sobama i na balkonima, terasama ili u vrtovima. U cvijeću uživaju i vole ga svi. Uspjeh našeg odnosa s cvijećem i biljkama je različit, od slučaja da “sve uspijeva”, do “daj ga meni na mjesec dana pa se pozdravi s njime”.
Cvijeće je živi organizam i da bi uspješno raslo treba mu posvetiti malo pažnje. Oni kojima to ne ide od ruke okreću se rezanom cvijeću u vazama i aranžmanima, a često i sušenom cvijeću koje ne zahtijeva nikakvu njegu.
Sve vrste cvijeća su dobre i mogu dati završni pečat na dojam i ugođaj, te prikriti nedostatke interijera i oplemeniti prostor.
U pokušaju da saznamo što je novo u svijetu cvijeća razgovarali smo s Markom Bijelićem, vlasnikom cvjetnog ateliera Alstromeria i agencije za organizaciju vjenčanja iz Osijeka, jednim od vodećih stručnjaka u području cvjećarstva kod nas. Marko Bijelić je višestruki pobjednik manifestacije Flora art u Zagrebu i prenijeti će nam dio svojih saznanja i iskustava.
Cvijeće i način aranžiranja je podložno trendovima i modi, te svake godine možemo izdvojiti nekoliko vrsta i boja koje su trenutno “in”. Kao što postoje sajmovi koji diktiraju trendove u nadolazećoj sezoni u npr. odjevnoj industriji ili kozmetici, tako postoje i specijalizirani sajmovi cvijeća iz kojih možemo saznati koje vrste će vladati slijedećih godinu dana.
U nadolazećoj sezoni proljeće-ljeto prevladavati će cvijeće vatrenih boja: crveno, narančasto, ljubičasto i zeleno. Ljubitelji ruža će možda biti razočarani, ali ruže su definitivno “out” a vraćaju se neke stare, pomalo zaboravljene vrste: dalija, božur, hortenzija, viburnum i nepravedno zaboravljeni karanfil.
Novi cvjetovi neobičnog izgleda i boja pojavljuju se svakodnevno, jedan od najzanimljivijih u zadnje vrijeme je svakako karanfil Green trick. U ovom simpatičnom čupavcu teško je prepoznati karanfil, zar ne?
Green Trick
Najpoznatije europske škole u cvjećarstvu dolaze iz Italije (najbliža nam je po senzibilitetu), Nizozemske i Njemačke. Uzor Marku Bijeliću predstavlja jedan od najvećih cvjetnih dizajnera današnjice Nijemac Gregor Lersch, koji je poznat kao začetnik strukturalnog dizajna.
Osnova ovog dizajna je struktura (konstrukcija) na koju se onda aranžira cvijeće, bez upotrebe klasičnog postolja (spužve). Time se dobiva volumen bez velike upotrebe cvijeća, te lakoća i prozračnost aranžmana. Lersch tvrdi da za dobar aranžman osim novih i sve interesantnijih vrsta cvijeća imamo sve što trebamo u našoj okolini, samo ga trebamo domišljato iskoristiti. Njegovi radovi predstavljaju prave male cvjetne skulpture. Lersch je osvajatelj mnogih nagrada na svjetskim takmičenjima i autor brojnih knjiga.
Kako nam Marko Bijelić sam kaže, simbolika cvijeća je različita, ovisno od zemlje do zemlje. Kod nas je uvriježeno da žuto cvijeće simbolizira ljubomoru, u zapadnoj Europi je uobičajeno darivati žuto cvijeće za završetak školovanja, jer simbolizira sunce – novi početak. Umjesto žutog, boja ljubomore je ljubičasta. Kod nas se krizantema dugo smatrala cvijećem za groblje, ali u Japanu je cvijet koji se daruje muškarcima. Marko ga i sam često koristi i pokušava promijeniti uvriježene navike. Crvena ruža kod nas simbolizira ljubav, a u nekim europskim zemljama to je boja moći i novca.
Ako i pogriješite u izboru boje ili cvijeća nije ni bitno, buket cvijeća predstavlja jedan od najljepših i najosobnijih poklona koji svaka osoba može poželjeti. Svojim savjetom svakako će vam svaki stručan cvjećar pomoći.
Evo nekoliko pitanja i odgovora za koje se nadam da će biti zanimljivi svima.
Da li je prikladnije pokloniti rezano cvijeće ili lončanicu?
Uvijek je bolje pokloniti rezano cvijeće, s njime možemo manje pogriješiti. Da bismo ispravno kupili lončanicu moramo dobro poznavati prostor za koji je namijenjeno te ukus domaćina i njegove sklonosti.
Da li se i muškarcima može kupiti cvijeće na poklon?
Da, to je sasvim pristojno. Postoji tzv. muško cvijeće (anturijum, iris, gerber) koje se uobičajeno poklanja. Takvi aranžmani su zagasitijih boja, jednostavnije forme bez ukrasa i dodataka.
Da li je pristojno pokloniti samo jedan cvijet?
Uvijek je bitan znak pažnje, dovoljan je i jedan cvijet koji ne mora biti složen u buketić, nego sam, čak i bez ukrasnog papira.
S kojom vrstom cvijeća ne možemo pogriješiti, tj. bojati se da simbolizira nešto krivo?
Najuniverzalnija vrsta cvijeća su bijele ruže, s njima ne možete pogriješiti.
Koje vrsta cvijeća najduže traje u vazi?
Karanfili i krizanteme.
Kako da produžimo vijek trajanja cvijeća u vazi?
Tako da svakodnevno mijenjamo vodu i podrezujemo stabljiku jedan centimetar. Mali trik je i slijedeći recept: na pola litre vode dodamo 4 grama šećera i 1 gram limunske kiseline. Time možemo poduplati vijek trajanja cvijeća u vazi.
Zašto ruže u cvjećarnici ne mirišu?
Zato što se uzgajaju zbog izgleda a ne mirisa.
Štand cvjećarnice Alstromeria na sajmu vjenčanja u Zagrebu©Foto Inča
Također nam je neobično drago najaviti početak suradnje s g. Bijelićem u vidu rubrike na Prozoru u dom koja će se baviti cvjećarstvom. Da će biti jako čitana, uopće ne sumnjam.
Cvjetna haljina by M.Bijelić
NAGRADNA IGRA
Za ovu priliku cvjećarnica Alstromeria je osigurala poklon bon u iznosu 100 kn, a Prozor u dom ukrasnu mirisnu svijeću čitatelju koji najoriginalnije odgovori na pitanje:
Ima li istine u tvrdnji da muškarci najčešće kupuju ženama cvijeće kada žele otkloniti osjećaj krivnje zbog nekog “grijeha”?
Dobitnika ćemo objaviti idući tjedan. Ukoliko se radi o čitatelju izvan Osijeka, cvjetni atelier Alstromeria daruje suhi aranžman koji zajedno sa svijećom šaljemo poštom na adresu.
Odgovor možete ostaviti kao komentar na članak ili e-mailom na adresu: prozor.u.dom@gmail.com
Jestivi aranžman od povrća
Autori: Maja Z.&Tihana M.
slike: alstromeria , hilverdakooij , gregorlersch, Maja&Tihana
_______________________________________________________
Nagrada ide gđi Slavici u Split. Bilo je zanimljivih odgovora i bilo nam se teško odlučiti, pa smo se složili da nagrada ide onome tko se prvi javio. Ostalima hvala na sudjelovanju!
“Ne znam, moja iskustva nisu takva.
Za mog supruga cvijet je odraz radosti, pažnje, detalj u kojem se zrcali ljepota prirode, i darivajući mi cvijet predaje mi svu ljubav koju nosi u srcu. Taj dar zna biti mali, sićušan, poput ljubičica iz našeg vrta, poput cvijeta zumbula kojeg je uzgojio u saksiji na balkonu, do opojnog jorgovana, mog najdražeg cvijeća.
Možda nekad cvijeće posluži svima nama kao znak dobre namjere, pa i onda kad se osjeća krivnja, ali ružan je način koristiti ga kao sredstvo za pranje grijeha. Cvijeće to nije zaslužilo, postaje tužno i, kažu, pomalo umire. ‘
Mnogo pozdrava
Slavica”
http://prozorudom.wordpress.com/
2010/03/23/zasto-volimo-cvijece/