Windows 10 popularnost uživa, među ostalim, i zbog toga što je riječ o besplatnoj nadogradnji za sve vlasnike Windows 7 i Windows 8.1 licenci, a aplikacija Get Windows 10 će korisnicima pomoći u analizi računala i samoj instalaciji nove generacije OS-a. Međutim, kako bi se prvi bugoviispeglali te kako bi serveri 'preživjeli' nadogradnju, sama digitalna distribucija nadogradnje odvija se u više stupnjeva pa će neki morati pričekati neko vrijeme da dobiju nadogradnju.
Situaciju su odlučili iskoristiti digitalni prevaranti, koji šalju e-mail poruke sa sadržajem koji tobože nudi 'instalacijsku datoteku za Windows 10'. Ukratko rečeno - na sadržaj se ne smije klikati, jer sadržava CTB-Locker kod, koji će onemogućiti korištenje računala dok će prevaranti zadovoljno trljati ruke - jer je u pitanju ransomware. 'Maskiranje' nepoželjnog sadržaja je napravljeno i lažnim tekstom unutar poruke, u kojoj stoji da je sadržaj 'već skeniran antivirusnim programom i da je čist'.
Vrijedi ponoviti - Microsoft sasvim sigurno ne šalje e-mail poruke s privitkom u obliku izvršne ili .zip datoteke i taj sadržaj valja odmah brisati i/ili prijaviti mail servisu kojim se služi korisnik.
Više informacija je moguće pročitati na Cisco blogu.